FARO - ZIARUL

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

FARO - ZIARUL

Mesaj  rd210275 la data de Dum Feb 15, 2015 1:17 pm

FARO
Ziarul Comunitatii FA Romania
Numarul 1, Februarie 2015

Editorial
Incepem un nou proiect. E bun, e rau? E asa cum e. Nu stiu, si nu cred ca nimeni nu poate prevede, cat de atractiv va fi. Dar pentru inceput e un … inceput.
In decursul a 2 - 3 ani am reusit sa formam impreuna o “adunatura” de internauti, nu neaparat indragostiti de managerul de fotbal FA, ci doar doritori sa mai “hang out” impreuna. Asa ca hai sa atarnam in afara si sa folosim pretextul FA pentru a ne crea o aura de “insula” izolata. Pana la urma, nu multi sunt cei care participa la acest proiect.
Deci, la inceput de drum, sa ii dam drum.
Aaaa, si sa nu uit, ideea acestui ziar o am de la Cristian Frisk, deci daca cineva este de blamat pentru reusita acela e Cristian.
Enjoy, Radu

Interviul lunii
Realizat de Ovidiu
Protagonista acestui interviu este cel mai constant manager din punct de vedere al rezultatelor din ultimii ani lucru reflectat prin faptul ca este liderul detasat al clasamentului pe coeficenti ai comunitatii romanesti. Sezonul trecut a devenit selectionerul echipei nationale U22, nationala pe care a calificat-o la campionatul mondial si pe care speram sa o conduca spre o medalie. In urmatoarele randuri Andreea alias Norbi10 ne va raspunde la cateva intrebari
1. Looser FC-cea mai constanta echipa din campionatul romanesc : ai jucat 3 finale de Cupa Romaniei in 2014 ( ai castigat 2)-te-ai mentinut in Liga 1, participari foarte bune in Liga campionilor-de cateva sezoane locul 1 in clasamentul ratingului-cum reusesti acest lucru?Care este strategia ta de dezvoltare?
De cateva sezoane intr-adevar sunt unul dintre managerii top din Romania, dar asta se datoreaza si faptului ca multi manageri de top s-au lasat de joc. Pe de alta parte cred ca ratingul bun am atins datorita perfonmantelor bune in cupele europene. In campionat si cupa in fiecare sezon se solicita sa castigi aproape toate meciurile ca sa  faci rating si acest lucru nu e deloc usor fiindca valorea echipelor in ligile inferioare este in restere continua. Din pacate nu am o strategie adecvata in privinta dezvoltarii echipei.  Prefer rezultatele bune si performanta in loc de dezvoltare pe termen lung de aceea cumpar jucatori de valoare si nu jucatori tineri care necesita antrenare si multe meciuri.
2. Sezonul 29: cupa romaniei, optimi de Liga campionilor-la un moment dat erai la bataie pt titlu-crezi ca e benefic sa te concentrezi pe atatea fronturi? Cum reusesti sa gestionezi oboseala jucatorilor, deoarece la un moment dat in fiecare competitie trebuie sa joci cu cei mai buni jucatori?
Echipa mea nu este suficienta sa lupte pe trei fronturi, si acest lucru este un dezavantaj la un moment dat in campionat. Favorizez meciurile europene in special din liga campionilor in ciuda faptului ca aici poti intalni echipe mult mai bune. Cupa romaniei este o alta favorita fiindca daca te mentii in fata intalnesti echipe mai slabi cotate si ai sanse bune sa castigi cupa. Dar ceea ce imi lipseste din palmares si o doresc de mult, este LIGA.
Dupa cum am mai spus, academia de tineret nu a adus o performanta conform asteptarilor mele, de aceea in loc de dezvoltarea juniorilor am ales sa imbunatatesc facilitatea medicala. Astfel pot juca de 2x pe saptamana cu prima echipa.
3. Ce te-a determinat sa candidezi pentru nationala U-22? Poti sa ne faci o analiza a actualului sezon al nationalei?Esti multumita de lot? Un pronostic pentru Campionatul Mondial?
As dori sa ajut comunitatea romaneasca si sa reprezint in competitiile mari ca Cupa Mondiala sau Liga Campionilor. Ca antrenoare a echipei de U22 pot fi multumita in turneul de calificare. Am reusit sa terminam pe primul loc si sa ajungem de pe locul 12 la locul 9 in Clasarea FA. Imi doresc sa ajungem si mai sus, pentru ca acolo e locul nostru. Lotul e acceptabil in comparatie cu lotul tarilor tari daca ne uitam si la numarul managerilor activi din romania. Obiectivul nostru real la campionatul mondial este sa trecem de faza grupa si sa ajungem minim in finala 1/8. O performanta mai buna va fi bonus.
4. Fiind antrenor al nationalei U22 crezi ca e benefic pentru echipa nationala ca echipele de club sa aiba in componenta numai jucatori straini asa cum este constituita echipa ta?
Din contra. Parerea mea este ca fiecare echipa de top ar trebui sa aiba in lot minim 1-2 jucatori de nationala indiferent ca e U19, U22 sau mare. Am incercat si eu sa cumpar jucatori romani de valoare, insa fara succes. A fost mai usor sa gasesc jucatori straini pentru bani mai putini. Razz
5. Poti sa ne descrii colaborarea ta cu tiby238 in cadrul nationalei?
Pe tiby238 il cunosc de cateva sezoane bune cand ne jucam amandoi in ligile inferioare. Cand am iesit invingatoare la alegeri, am decis sa colaborez cu el fiindca a avut un sezon foarte bun si a capatat si multa experienta in acest timp. Fiind si el un manager activ si constant am stiut ca impreuna putem sa fim in favoarea echipei U22. Tacticile le facem de obicei pe rand, asa ca rezultatele bune sunt nu numai meritul meu ci si al lui.
6. Care este tactica ta de joc favorita?Poti sa ne detaliezi si de ce?
Tactica de joc o aleg dupa cei mai buni jucatori pe care ii am la dispozitie. Imi place jocul accentuat mai mult pe atac, dar de multe ori incerc sa-i fac si o surpriza echipei adverse. Asa ceva fac mai mult impotriva echipelor mult mai tari din cupele europene.
7. Optimi de liga campionilor sezonul acesta? Crezi ca incet incet fazele superioare ale cupelor europene devin accesibile si romanilor?Crezi ca se merita sa neglizeji campionatul pentru cupele europene?
Eu zic ca nu trebuie sa neglijam cupele europene, pentru ca motorul jocului ne poate face surprize si din cand in cand pestele mic mananca pestele mare. Pentru mine meciurile internationale sunt la fel de importante ca meciurile din cupa sau campionat. O peformanta semnificativa putem atinge numai daca incercam norocul impotriva celor mai tari.
8. Ti se pare ca valoarea echipelor din Liga 1 este in continua crestere?
Echipele din Romania au inceput sa creasca intr-un ritm bun, deja in liga 3-a gasim multe echipe valoroase cu overall peste 40-45 si de aceea eu cred ca Cupa Romaniei ar trebui sa fie cea mai usor accesibila cupa pentru toata lumea, mai ales pentru echipele din ligile inferioare. In schimb vad ca multi ies prea repede sau nu acorda o importanta majora pentru acest trofeu.
9. Ce planuri de viitor ai pentru echipa ta?
Pe viitor ar fi bine sa mai crestem in valoare si sa ne mentinem cat mai sus in clasamentul Tarii. Doresc foarte mult sa devin campioana in curand si astept ca sezonul 30 sa aiba multe surprize si multe meciuri tari.
10. In final poti sa adresezi niste cuvinte de incurajare pentru comunitatea romaneasca?
Sa acordati mai multa importanta cupei si meciurilor internationale. Fiecare echipa cu antrenament la nivel 7 sa incerce sa antreneze 1-2 jucatori de nationala. Cei cu multi bani din ligile inferioare care nu au un plan de a inbunatati echipa, pot sa ne ajute echipele din top cu 1-2 transfer. Razz Smile)
In rest le doresc mult succes tuturor in noul sezon!
Andrea

Statistici: Liga I
Campioanele de la A la Z sau
Istoria ligii 1 (partea I)
Voi începe acest subiect cu o precizare: suntem în sezonul 30, dar campioane cu manageri reali avem doar din sezonul 6, iar prima s-a numit C.S Arges Pitesti.
Facând un calcul simplu, s-au disputat 24 de ediţii, numai că avem doar 13 echipe campioane, performera fiind de departe BTA cu 7 titluri. Dar să nu mai prelungim aşteptarea, ei sunt campionii:
BTA - 7 titluri;
AC Viola Recas – 3 titluri;
Poli Timisoara 1921– 3 titluri;
Banditii – 2 titluri;
C.S Arges Pitesti -1 titlu;
Dinamo Antony -1 titlu;
Harciogii Mustaciosi -1 titlu;
FC Tr. Severin -1 titlu;
PETROLUL PLOIESTI -1 titlu;
Steaua lu Manole -1 titlu;
SS Lazio Sibiu -1 titlu;
Venus Bucuresti -1 titlu;
AC Milan C-1 titlu.
Din totalul de 13 campioane, 8 s-au desfiinţat: BTA; AC Viola Recas; Banditii ;C.S Arges Pitesti; Dinamo Antony; Harciogii Mustaciosi; FC Tr. Severin şi Steaua lu Manole. Aceste campioane au în total 16 titluri naţionale.
Precizare: echipele Harciogii Mustaciosi; FC Tr. Severin şi Steaua lu Manole se regăsesc sub diverse nume în ligile inferioare, nu au legătură cu vechile echipe şi în mod normal nu au palmaresul acestora).
Cele 5 campioane care sfidează istoria sunt: Poli Timisoara 1921 (manager Bogdan POLI); PETROLUL PLOIESTI (manager talu04); SS Lazio Sibiu (manager Wintersb);  Venus Bucuresti (manager lucian21) şi AC Milan C (manager tiby238). Dintre acestea cel mai vechi club este SS Lazio Sibiu care a fot înfiinţat pe 31.12.2007.
Merită felicitări atât managerii echipelor încă active, cât şi cei care dintr-un anumit motiv au renunţat la joc.
Singura echipa care a participat la prima ediţie din Liga 1 (sezonul 6), are o activitate neîntreruptă şi din ,,surse oficiale” este primul club înfiinţat în ţară (14.11.2007) se numeşte Inter Sibiu şi chiar dacă nu a reuşit să devină campioană, merită toate felicitările managerul acesteia Ovidiu 1986 .
Mike

Coltul Tehnic
Portarii
Este o mare onoare sa am un loc al meu in ziarul comunitatii FA pentru a`mi publica ideile si tacticile despre acest joc si pentru ai ajuta pe cei incepatori catusi de putin. In acest ziar al comunitatii FA voi incerca sa va vorbesc de acest joc fenomenal de care nu ma mai pot lasa), despre pozitionarea jucatorilor corect in teren, despre antrenamentul lor si despre tactici.In acest joc ai nevoie de 11 jucatori in teren pentru a incepe un meci, 10 jucatori de camp si un portar. În multe sporturi de echipă portarul este un jucător desemnat special să împiedice echipa adversă să puncteze, apărând poarta. In FA este cel mai simplu jucator de antrenat si de pozitionat in echipa, neavand decat 2 calitati de antrenat, portar si rezistenta. Cum nu prea alearga pe teren nu ii trebuie antrenament de rezistenta. Asadar daca vrei sa antrenezi un portar da`i antrenament 100% portar si in cateva sezoane vei avea un goalkeeper redutabil.
Maximul de antrenament il primeste (evident cu terenuri de antrenament la nivel maxim) si cu antrenorul setat +5% pe defensiva. In aceste conditii poti sa te astepti usor la 8 salturi la overall pe sezon. Un portar de 17 ani cu potential bun (peste 80%) luat la nivelul overall 17 – 19 la inceputul sezonului ajunge la 22 de ani pe la mijlocul sezonului la un overal peste 50. Astfel, o investitie initiala minima de 4000€ se transforma intr-o vanzare de minim 3,000,000€, ceea ce nu e rau.
Avand insa in vedere ca nu poti juca decat, in general, 2 meciuri pe saptamana pentru antrenament, cu posibil o schimbare de portar in fiecare, nu poti antrena mai mult de 4 portari.
SparT & Radu

Coltul Nationalelor
U-19
Grupa A: Cehia, Iran, Portugalia, Hong Kong
Favorita certa Cehia, insa cu doi adversari de luat in considerare Iran respectiv Portugalia. Hong Kong out-sider.
Grupa B: Anglia, Polonia, Moldova, Suedia
Din aceasta grupa Polonia se desprinde clar ca si favorite urmata de fratii moldoveni care si eu sunt favorite la ocuparea locului al 2-lea. Anglia si Suedia se bat pentru locul al 3-lea.
Grupa C: Romania, Grecia, Croatia, Peru
Iata si grupa noastra! Grecii par a avea un usor avantaj, atat ca si valoare cat si moral, avand in vedere ca ultimul amical disputant sezonul trecut ne-au deposit destul de clar. Insa, noi, prin echipa instalata la carma nationalei mici, avem sperante ca ne vom califica din grupe de pe locul I. Croatia si Peru fac doar act de prezenta, insa, trebuie luate si ele serios in seama, avand in vedere surprizele sezoanelor trecute. Partida decisive pentru primul loc se va da la final, pana atunci nu avem voie sa facem pasi gresiti.
Hai Romania!!!
Grupa D: Slovacia, Germania, India, Franta
Grupa Slovaciei, cel mai puternic lot de la actuala editie, conteaza doar pentru batalia pt. locul al 2-lea dintre Germania si Franta. India face doar act de prezenta, teoretic.
Grupa E: Ungaria, Australia, Lituania, Irlanda
Grupa E are o favorite certa – Ungaria. Pentru locul al 2-lea se anunta o lupta destul de acerba intre celelalte 3 echipe.
Grupa F: Israel, Brazilia, Norvegia, China
O grupa a Braziliei, Norvegiei si Israelului, poate cea mai stransa lupta pentru calificare de pana acum, China parand scoasa din calcule.
Grupa G: Olanda, Macedonia, Letonia, Serbia
Olanda se va lupta cu Serbia in Grupa G, Letonia si Macedonia, neparand sa poata face fata celor doua favorite. In schimb, Serbia nu a afisat echipa completa in primul meci, iar lucrurile s-ar putea complica pentru ei.
Grupa H: Danemarca, Indonezia, Finlanda, Uruguay
Finlanda, o echipa redutabila si o mai veche cunostinta de-a noastra, pare favorite certa. Danemarca se va lupta cu Indonezia pentru locul al 2-lea, Uruguay-ul putand pune problem, teoretic, doar Danemarcei.
U-22
Grupa A: Slovacia, Belgia, Insulele Feroe, Romania
Grupa Romaniei: o grupa grea cu unna dintre principalel favorite la titlu, Slovacia si doi adversari incomozi, Belgia si surprinzatoarele I-le Feroe. Mizam pe locul al 2-lea, clar!
Hai Romania!
Grupa B: Moldova, Canada, Grecia, Italia
O grupa deosebit de echilibrata, in care orice este posibil.Noi suntem alaturi de fratii nostri moldoveni, desigur.
Grupa C: Cehia, Filipine, Israel, Danemarca
Cehia, favorite certa, locul al 2-lea urmand a fi foarte disputant.
Grupa D: Polonia, Portugalia, Serbia, Anglia
Polonia, favorite la castigarea titlului mondial, nu pare a avea mari problem in castigarea grupei, iar Portugalia pare a se desprinde in cursa pentru accederea mai departa in competitie.
Grupa E: Iran, Tara Galilor, Australia, China
Iranul, este o echipa deosebit de puternica care si anul acesta va avea un cuvant greu de spus. Lupta pentru locul 2 ramane deschisa, desi China a inceput cu un non-combat.
Grupa F: Ungaria, Slovenia, Rusia, Cipru
Ungaria merge clar mai departe, fiind una din pretendentele la podiumul competitiei. Lupta pentru celalalt loc care asigura accederea mai departe in competitive fiind foarte echlibrata intre celelalte trei combatante, cu un usor avantaj pt. Slovenia.
Grupa G: Elvetia, Argentina, Brazilia, SUA
O grupa echilibrata, in care, totusi, Brazilia si Elvetia au primele sanse.
Grupa H: Germania, Olanda, Croatia, Letonia
Aici avem doua favorite certe: Germania si Olanda.
Metall

rd210275
Admin

Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Vezi profilul utilizatorului http://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: FARO - ZIARUL

Mesaj  rd210275 la data de Dum Feb 15, 2015 1:22 pm

Iata si primul numar. Bun, rau, as ne-am priceput.
Si o surpriza: iata ca pe un promo cum arata primele doua pagini in format PDF:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Aceasta varianta PDF este disponibila pentru ABONATII nostri. Oooops, abonati? Da. Cat costa? Nimic. Cum devine abonat? Mesaj (in game sau privat pe forum) cu adresa de email pe care vrei sa primesti ziarul si esti abonat!!!
Enjoy

rd210275
Admin

Sus In jos

Mesaj  METALL la data de Dum Feb 15, 2015 11:00 pm

Felicitari!!!

Admin

Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 39
Localizare : Pitesti

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  Mike01Aex la data de Mar Feb 17, 2015 10:34 am

Eu personal am asteptat cu nerăbdare primul număr al ziarului şi nu am fost dezamăgit, din contră am avut chiar ceva emoţii, tinând cont că mi- am  adus  contribuţia la acest număr de debut. Felicitări şi la cât mai multe numere interesante!
P.S. obligatoriu trebuie sa devin abonat Wink  să primesc varianta PDF
Mike01Aex

Data de inscriere : 17/09/2012
Varsta : 41
Localizare : Alexandria

Sus In jos

Mesaj  Ovidiu1986 la data de Mar Feb 17, 2015 10:44 am

Postasem undeva la un moment dat niste pasi care trebuie facuti de un incepator.Din pacate nu il mai gasesc si tare as fii vrut sa apara in ziar.
Ovidiu1986

Varsta : 31
Localizare : Sibiu

Sus In jos

Mesaj  rd210275 la data de Mar Feb 17, 2015 12:44 pm

Pentru toti noii veniti trimit doua mesaje (le-am convenit candva impreuna pe forum). La acestea te referi?

Bine ai venit in lumea FA

Pentru inceput, familiarizeaza-te cu echipa ta. Cunoaste-ti jucatorii si descopera-le calitatile. Iar apoi pune-i la treaba. FA este un joc simplu si distractiv, bazat pe reguli simple. Asta este tot.

Daca ai orice intrebare, nelamurire, sau simplu vrei ca cineva sa iti ghideze primii pasi, daca nu esti sigur de un anumit aspect sau crezi ca este undeva un secret ascuns, poti oricand contacta mentorul tau. El este aici sa te ajute. Este suficient sa te inscrii pe forumul comunitatii la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Acolo vei gasi multe lucruri interesante si discutii despre joc. Si concursuri cu premii suporter!

si

Primii pasi

Ai o echipa noua. Majoritatea, daca nu toti jucatorii tai, sunt slabi, foarte slabi. Dar esti la inceput si nu ai forta pentru a deveni peste noapte un manager competitiv. Iata care ar fi primii pasi in acest joc:
1. Seteaza-ti echipa corect in toate jocurile. Nu conteaza sa castigi, dar conteaza enorm sa participi: altfel nu primesti banii de la spectatori. Cele mai frecvente greseli sunt:
1.1 setarea jucatorilor pe pozitii incompatibile. Un mijlocas trebuie sa joace la mijloc (pozitiile cenusii), un fundas pe linia de aparatori, etc. Atentie deosebita la plasarea extremelor defensive: chiar daca se comporta aproape ca fundasi, ei trebuie plasati pe postul de extrema (eventual extrema defensiva) - culoarea galben pal.
1.2 folosirea jucatorilor fara drept de joc. Jucatorii accidentati, cu conditia sub 50% sau cu cartonas rosu NU pot fi folositi in meci
1.3 seteaza echipa in toate meciurile. Obtii bani de la spectatori la toate meciurile de acasa, la meciurile din deplasare in cupa si in amicale.
2. Aranjeaza-ti amicale in fiecare saptamana. De dorit, selecteaza adversari cu stadion mare (poti gasi in ligile inferioare din Cehia, Polonia si Slovacia cu duiumul). Banii din astfel de amicale sunt importanti. Practic obtii mai multi bani din bilete din aceste amicale decat din propriile jocuri acasa in liga.
3. NU cumpara jucatori batrani (peste 30 de ani) doar pentru a creste putin valoarea echipei. Oricum nu te vor ajuta prea mult si in maxim doua sezoane devin bani aruncati degeaba.
4. Seteaza la antrenament doar jucatori cu potential (daca este posibil, peste 81%). Si seteaza toate cele 12 pozitii cu 100%. Atentie, ca un jucator sa se antreneze trebuie ca jucatorul:
4.1 sa NU fie accidentat la momentul antrenarii (vineri dimineata)
4.2 sa fi jucat minim un minut in acea saptamana PE POZITIA LUI in orice meci IN CARE NU AI PIERDUT PRIN NEPREZENTARE
5. Atentie la rezistenta: daca o cresti jucatorii se recupereaza mai repede, astfel ii poti folosi in mai multe meciuri.
6. NU cumpara un jucator peste valoarea medie a pietii. In partea dreapta ai un link care iti arata valoarea de piata a jucatorului. Chiar daca pare ca ai dat exact peste jucatorul de care crezi ca ai nevoie, nu dispera: vor apare din nou. Sfat: cand licitezi fixeaza-ti un nivel maxim si nu trece peste oricat de tentant ar fi. Atentie: valoarea lui din joc nu are legatura (bine, nu directa) cu valoarea de piata.
7. Nu incerca sa vinzi jucatori de valoare mica: daca valoarea de piata este 16000 ron (4000 euro) nu are sens sa il pui la vanzare. Nu vei obtine nimic mai mereu si oricum trebuie sa platesti un comision de punere la vanzare.
8. Strange bani. Poti investi in cativa jucatori tineri de antrenat, poti investi in cateva facilitati (incepe cu medicalul si terenurile de antrenament). Dar altfel strange banii.
9. Cel mai probabil vei retrograda in IV in primul sezon. Nu dispera, noi toti (sau aproape toti) am patit-o. Vei reveni curand in III, si din nou in IV, sau nu. Dar nu fa un scop sa ramai in III: nu castigi bani mai multi de la sponsori sau de la spectatori (nu sensibil mai multi, in fapt). Sa investesti intr-o echipa de batrani este rareori rentabil la inceputuri.
10. Urmareste cu atentie sectiunea de stiri. Vei vedea acolo avertizari cand nu iti setezi corect echipa, cand ai vandut sau nu un jucator. Iti vor fi de real folos.

Pe parcurs, vei descoperi tot mai multe oportunitati. Atentie, in FA jucatorii imbatranesc un an la fiecare inceput de sezon, astfel incat un jucator are o valoare de piata mult mai ridicata la inceput de sezon decat la sfarsit de sezon. Tine cont de acest lucru cand urmaresti valoarea de piata.

Dupa un timp, lucrurile incep sa se aseze. E timpul sa iti faci strategia. Incepe cu strategia de antrenament. Alege tipul de antrenament (antrenorul) si in functie de compartimentele favorizate, creaza-ti setul de 12 jucatori viitori talente. 17-19 ani, potential 81-100%. Odata cu cresterea terenurilor de antrenament vor creste si satisfactiile oferite de antrenament. Simplu algoritm de a decide daca un jucator este antrenabil este folosind totalul calitatilor. Atfel, antrenabili sunt jucatorii de
- 17 ani cu overall 17 la inceput de sezon, 22 la sfarsit de sezon
- 18 ani: 23 / 28
- 19 ani: 28 / 33.
Evident, aceste cifre sunt orientative, in timp vei cauta jucatori mult mai buni, dar pentru inceput crescand 2-3 sezoane astfel de tineri vei obtine profituri importante.
Stadionul trebuie crescut, dar doar pe masura ce devine neincapator. Daca stadionul este plin la 2 - 3 meciuri, este cazul sa cresti cu 1000 de locuri.
Poti sa incepi deja sa iti cumperi jucatori de putere mai mare, sa aspiri la cupa, si altele. Sa iti cresti facilitatile cu adevarat, rangul 7 la antrenament sau la academia de tineret sunt de dorit. Dar principiile raman aceleasi: cumpara jucatori maxim la medie, asigura-ti cei 12 jucatori antrenabili, joaca cat mai multe meciuri, cresteti complexul sportiv. In momentul in care niciun jucator din prima echipa nu mai exista se poate spune ca ai depasit inceputul.

Si nu uita, exista o comunitate care te poate ajuta: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Nu ezita sa ne insotesti: aici vei gasi mutle informatii utile si multi manageri gata sa te ajute.

rd210275
Admin

Sus In jos

Mesaj  rd210275 la data de Mier Feb 18, 2015 1:38 pm

hai abonatii Shocked nimeni nu vrea sa ne vada opera in format decent?

rd210275
Admin

Sus In jos

Mesaj  Ovidiu1986 la data de Mier Feb 18, 2015 9:28 pm

Cred ca ceva de genul era dar l-ai rescris tu, ca nu imi recunosc stilul de scris Very Happy .Ar fii ok sa apara si asta in ziar.
Ovidiu1986

Sus In jos

Mesaj  Mike01Aex la data de Joi Feb 19, 2015 7:09 am

Ca abonat nou, am primit primul numar (multumesc Radu) si am constatat diferenta intre cele 2 formate, cu avantaj mare in favoarea PDF-ului.
Mike01Aex

Sus In jos

Mesaj  Coolyman la data de Joi Feb 19, 2015 10:59 pm

Felicitari !
Coolyman

Data de inscriere : 13/11/2012
Localizare : Suceava

Sus In jos

Mesaj  rd210275 la data de Sam Mar 14, 2015 2:39 pm

FARO
Numarul 2, Martie 2015

Editorial
In ultima vreme, un mic scandal a aparut in mica noastra comunitate. Poate ca intre timp s-au mai linistit apele, si nu ar trebui sa le tulbur. Nu intentionez sa o fac, nu am nimic personal cu nimeni si nu voi judeca daca si cat de in culpa este X sau Y. Ci voi exprima un punct de vedere cat se poate de generic.
Deci scandalul: cat este de corect ca o echipa sa beneficieze de transferuri trucate? Ce este un transfer trucat? Un transfer prin care un jucator este vandut (sau mai degraba cumparat) cu mult peste valoarea reala de piata. Un fundas de 34 ani cu overall de 50 cumparat cu 3m€. Este clar ca acest mecanism permite transferul de fonduri catre o alta echipa. In fapt, este cam singurul mod prin care un astfel transfer se poate efectua.
Sunt mai multe puncte de vedere (realitatea are multe fatete si nu toate sunt evidente).
1. Este evident ca regulamentul FA interzice acest lucru: "The team can be deleted for these reasons [...] Market trickering (purchasing players for extortionary prices)". Mai mult, exista si o politie (mai mult sau mai putin secreta) care opereaza aceasta regula, cu rezultate publice: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Mai mult, se pare ca exista o punitate si pentru cumparator: o amenda care se aplica probabil pentru a compensa acest transfer [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Aceasta punitate nu este specificata in regulamentul oficial.
2. Exista un avantaj real dintr-un astfel de transfer pentru cumparator? Evident da. O facilitate in plus, un jucator puternic cumparat. Dar pe cine dezavantajeaza? Evident, cumparatorul. Dar si pe partenerii de intrecere: colegii din liga, din cupa internationala sau din cupa tarii.
3. Este un mecanism care se poate intampla si in realitate? Da, evident. Poate nu in acelasi mod, dar rezultatele sunt aceleasi: fuzionari intre cluburi, imprumuturi de jucatori. Atentie, in aceeasi categorie nu intra escrocheriile financiare, cum ar fi neplata impozitelor sau salariilor jucatorilor. Sunt pedepsite aceste mecanisme? Evident nu.

Eu insa nu pot blama o astfel de situatie. Pentru ca in fapt orice astfel de tranzactie implica doua parti: beneficiarul transferului cumva isi plateste avantajul. Poate in viata reala (fie si pentru ca ramane "dator" unui prieten, sau poate chiar plateste bani reali), poate printr-un contraserviciu in alt joc. Indiferent de mod, exista o astfel de balansare. Deci in niciun caz nu as acuza sau penaliza in vreun fel o tranzactie contrafacuta. In alte managere, acest lucru nu se intampla. Lasati oamenii in pace. Ca eu nu as face-o sub nicio forma, asta e altceva.

Enjoy, Radu

Interviul lunii
Realizat de Ovidiu
Protagonistul interviului din aceasta editie este unul din veteranii comunitatii romanesti.Saptamana asta a implinit 7 ani de FA si spune ca ar mai vrea sa joace cel putin inca 7 ani FA.Numele intervievatului este Constantin si este managerul echipei POLI1921 din liga 2.3
1.Cine e Constantin in viata reala?
In viata reala Constantin e un om normal cu familie si copii care ii aduc bucurii si fericire intr-o lume tot mai grabita spre… oare stim spre ce? In plan profesional muncesc la organizatia din Timisoara a unei companii japoneze.
2.Ca timisorean in fotbalul real ce proiect sustii: ACS Poli Timisoara (echipa primariei-liga 2 principala favorita la promovare) sau din echipele de liga 4 : ASU Poli Timisoara (echipa sponsorizata de galeria Politehnicii) sau nou reinviata Ripensia Timisoara?
Ca timisorean sunt in primul rand trist ca s-a ajuns aici. Respect proiectul Ripensia, facut de niste oameni care vor sa reinvie o grupare ce a facut istorie in fotbalul romanesc in anii ’30. Dar eu sunt polist, am si jucat candva la juniorii lui Poli (pe vremea comunismului), nu as putea sa fiu vreodata suporterul altei echipe. E foarte mult de scris despre celelalte 2 echipe Poli , cea din liga 2-a respectiv a 4-a, si de ce am ajuns in situatia asta.Dar nu cred ca e momentul s-o fac aici. Eu unul am abonament si merg la meciurile lui ACS Poli din liga a 2-a . Fanii care s-au alaturat echipei ASU Politehnica din liga 5-a la acel moment erau impotriva lui Marian Iancu ( care mai avea jucatori la echipa ACS Poli din liga 2-a). Acum nu-i mai are si nici Iancu nu mai e in fotbal… Poate e momentul ca cele 2 Politehnici sa fuzioneze si sa sustinem toti o singura echipa pe “Dan Paltinisanu”
3.Revenind la FA, esti unul din cei mai vechi manageri, ce te face sa joci inca acest manager?
E un manager interesant. Am vrut de vreo 2 ori sa ma retrag mai ales cand „random“-ul o luase razna, dar m-am razgandit. Cine traieste cu fotbalul in singe (al meu e violet) isi imagineaza ca e mare jucator, apoi antrenor si FA este un mod placut si inocent de ati trai pasiunea pentru fotbal.
4.Saptamana asta implinesti 7 ani de FA: care au fost cele mai frumoase momente din acest manager? Dar cele mai urate?Ce jucator consider ca e legenda de la clubul tau?
Intr-adevar se implinesc 7 ani, nici nu-mi vine sa cred...Momentele frumoase au fost unicul sezon de liga 1, in care am ajuns de altfel prea repede si am retrogradat, si un sfert de finala de cupa. Urate au fost acele meciuri pierdute din cauza „random“-ului de care ziceam anterior. Pe de alta parte ma bucur ca echipe ca Olimpia Bocsig , TI Galsa , Vointa Macea, FC Grosse Bereg Burg, Vulturii Lugoj sunt (inca )in competie, poate si datorita mie .Mugurel Baciu (care a ajuns la 347 meciuri in toate competitiile in 23 de editii) si Dorin Pandele, care este in circuitul echipei nationale de cateva editii, fiind singurul jucator al carui total a depasit 100.
5.Ce planuri de viitor ai in acest manager?
Intentionez sa continui sa joc. De cativa ani platesc pachetul Suporter atat pentru informatiile de care beneficiez ca si ca sa contribui la dezvoltarea jocului.
6.Cum ti se pare liga 2.3 sezonul acesta?
Cred ca Inter Sibiu a luat o optiune serioasa spre a reveni in prima liga din liga noastra iar urmatoarele 5 echipe isi vor disputa intre ele locurile 2-6 ( in functie de cat vor vrea unii sau castige sau nu cupa). Din pacate pentru atractivitatea competitiei se pare ca ultimele 4 echipe sunt ca si retrogradate…
7.In afara de constantin care sunt managerii romani pe care ii stimezi sau ai stimat (ca am pierdut multi manageri in ultima perioada) si de ce anume?
Imi pare rau sa vad ca echipe ca Banditii, Harciogii Mustaciosi ,Steaua lui Manole, BTA si Viola Recas nu mai exista. Dar ca se ne intoarcem in meandrele concretului ii stimez pe (enumerarea este aleatorie): Ovidiu 1986–pentru ca e cel mai vechi si a facut performanta la nationala ; Radu (rd210275) pentru forum; METALL ( e si el alb –violet) ; canavarro (a fost “seful” meu la Nationala U-22). Pe mine unul nu ma stimez, ma accept asa cum sunt.
8.La final poti indrepta niste ganduri spre comunitatea romaneasca?
Le doresc tuturor toate cele bune, din partea unui (fost) copil de mingi care a dat mana cu Dobrin si Balaci ( cei mai mari fotbalisti romani, in opinia mea) pe stadionul 1 Mai ( cum se numea atunci) din Timisoara. Si daca iubesc fotbalul , sa investeaca un pic de timp si energie in acest “Football Arena”.
Constantin

Istoria ligii 1 – partea a-II-a
Cel mai echilibrat sezon din istoria ligii a fost fără dubii sezonul 25, unde 3 echipe au terminat cu 31 de puncte, iar campioana s-a decis la golaveraj: Venus Bucuresti (+ 13), Bandiţii (+11) şi AC Viola Recas (0)
În alte 2 sezoane campioana s-a decis tot la golaveraj:
a) în sezonul 10 două echipe termină cu 40 de puncte, golaverajul fiind decisiv în stabilirea campioanei: BTA (+ 25) şi Lumiagro (+ 16)
b) şi în sezonul 20 două echipe termină cu 41 de puncte, acelaşi golaveraj stabilind campioana: Banditii (+ 55) şi PETROLUL PLOIESTI (+ 46)
Cel mai dezechilibrat campionat a fost în sezonul 9, diferenţa dintre primele 2 locuri a fost de 13 puncte: Bandiţii (43 puncte) şi Harciogii Mustaciosi (30 puncte)
Cele mai multe puncte realizate de o campioană : 46 puncte – BTA (sezonul 11) şi Poli Timisoara 1921(sezonul 29)
Cele mai puţine puncte realizate de o campionă : 31 puncte – Venus Bucuresti (sezonul 25)
A. Goruri marcate de echipa campioană:
a) cele mai multe goluri marcate de campioană: 72 goluri – Banditii (sezonul 20)
b) cele mai puţine goluri marcate de campioană: 31 goluri - Venus Bucuresti (sezonul 25)
B. Goruri primite de echipa campioană:
a) cele mai puţine goluri primite de campioană: 18 goluri - BTA (sezoanele 10 şi 12)
b) cele mai multe goluri primite de campioană: 27 goluri – Timisoara 1921(sezonul 27)
Am avut 3 ediţii în care clasamentul final a consemnat echipă/e fără manageri reali: sezonul 17 (1 echipă); sezonul 20 (1 echipă) şi sezonul 29 (2 echipe).
O ediţie aparte a avut loc în sezonul 8 când a existat o echipă dezafiliată, care a terminat campionatul cu 16 puncte. Din păcate toate echipele din acea ediţie de campionat s-au desfiinţat, aşa că nu putem să aflăm detalii. Mai avem o mică speranţă de la cei care încă mai sunt activi, poate ne lămuresc cât de cât (îmi dau şi eu cu părerea, managerul echipei a umblat cu lucruri necurate şi echipa a fost dezafiliată)
Analiză statistică Liga 1
Sezonul 30 (etapele 1-5)
O primă constatare: este un început de campionat extrem de echilibrat, diferenţa dintre primul loc şi prima echipă retrogradată este de doar 3 puncte. Mai adaug că din maximul de 15 puncte, cel mai mult s-a realizat 10 puncte (întoarsă fraza altfel s-a pierdut minim 1 punct la fiecare etapă).
• au fost jucate 25 de meciuri în care s-au înscris 87 de goluri, fiind o medie foarte bună de 3,42 goluri pe meci
• un singur meci s-a încheiat fără gol: AC Milan C- DANFC 0 – 0 (etapa 5)
• din cele 25 de meciuri jucate, gazdele şi-au luat ,,cota parte” câştigând 18 jocuri (72%), 3 s-au încheiat la egalitate şi doar 4 meciuri au avut câştigătoare echipa oaspete (au fost 4 echipe diferite)
• cei mai mulţi spectatori 80791 s-au înregistrat în etapa 5 la meciul Sport Club Zulmde- Looser Fc. Pe podium în acest inedit clasament sunt alte 2 meciuri cu 79777 spectatori şi 72027 spectatori ale aceleaşi echipe Sport Club Zulmde (acum sunt obligat să spun: este echipa mea şi chiar dacă este mică se vede este apreciată şi susţinută, din statistici are cel mai tare fan club din ţară)
MECIUL LUNII: dintre numeroasele meciuri spectaculoase am ales AC Milan C –STEAUA DEVEI
Pe stadionul ,,AC Milan C Arena” în etapa 2 din liga 1, în data de 15 februarie 2015 se întâlneau campioana din urmă cu 2 sezoane şi o echipă nou –promovată. La ,,casele de pariuri” (mă refer aici la concursul de pronosticuri organizat pe forum) campioana pornea favorită. Până în minutul 37 nimic deosebit, 3 ocazii de gol împărţite rezonabil 2-1. În acel minut se acordă lovitură de la 11 m pentru gazde, dar stupoare în tribune penalty-ul este ratat. La pauză statistica ne arată o echipă gazdă care a controlat jocul (57 posesie şi 3-1 la ocazii de gol). Nici nu începe bine repriza a doua şi contrar cursului jocului oaspeţii conduc cu 1-0, gol mrcat în min. 46. Destul de rapid (min.57) gazdele egalează şi încearcă victoria efectuând toate cele 3 schimbări în min.75. Imediat după efectuarea înlocuirilor (min.76) tabela se modifică, oaspeţii au preluat din nou conducerea 2 -1, până spre final când la ultima fază a meciului echipa gazdă reuşeste egalarea 2 – 2, după care arbitrul fluieră finalul. Si în această reprinză fosta campioană a dominat, statistica fiind apoape ca în repriza 1 (58% posesie şi 3-1 la ocazii de gol). La final fiecare echipă se bucură că a luat 1 punct, ambele sunt supărate că au pierdut 2 puncte (gazdele se uită la statistici, oaspeţii se uită la tabelă).

P.S. am tras cu ochiul (în notiţe) si divulg un mic secret din numărul următor (clasamentul all-time al ligii 1): au fost în total 62 de echipe care au evoluat în prima ligă

Mike

Coltul Nationalelor
Cupa Mondiala U-19 faza grupelor
Grupa A: Iranul termina surprinzator pe primul loc, in fata marei favorite, Cehia, care se califica in detrimental Portugaliei la diferenta de un gol mai putin primit.
Grupa B: Favoritele Polonia si Moldova merg mai departe.
Grupa C: Favoritele Grecia si Romania merg mai departe, despartite fiind de un singur gol in plus marcat de eleni.
Grupa D: Slovacia se califica mai departe en fanfare, insotita fiind de Germania, Franta terminand faza grupelor, surprinzator pe ultimul loc cu un singur punct.
Grupa E: Australia termina grupa in mod surprinzator in fata Ungariei, marea favorite a acestei grupe.
Grupa F: Norvegia si Israel merg mai departe, devansand favorita Brazilia care nu a reusit decat trei egaluri.
Grupa G: Nicio surpriza: favoritele Olanda si Serbia merg mai departe.
Grupa H: Finlanda defileaza in fata mult mai slabelor cotate adversare Danemarca si Indonezia. Indonezia merge acasa.
Cupa Mondiala U-22 faza grupelor
Grupa A: Favoritele Slovacia si Romania defileaza impreuna catre optima.
Grupa B: Canada si Moldova se detaseaza de Grecia respectiv Italia in cea mai echilibrata grupa.
Grupa C: Cehia face un simplu galop de sanatate cu 9 goluri inscrise, zero primate si maximum de puncte, iar Filipine se impune in fata celorlalti adversari apropiati ca valoare.
Grupa D: Polonia si Serbia merg mai departe cu cate 6 puncte in detrimentul Portugaliei care acumuleaza tot 6 puncte, insa sta mai slab la golaveraj.
Grupa E: Favorita Iran acumuleaza maximum de puncte, iar Tara Galilor prinde in extremis locul al doilea calificant in fata Australiei.
Grupa F:Cipru castiga surprinzator aceasta grupa in fata favoritei Ungaria care se califica in fata Rusiei – egala la puncte, datorita golaverajului superior.
Grupa G: Favoritele Brazilia si Elvetia acced in optima, de remarcat Argentina care acumuleaza acelasi numar de puncte ca si Elvetia, insa are un gol mai putin marcat decat aceasta.
Grupa H: Olanda si Germania merg, in mod firesc, mai departe.
1/8 U-19
Australia U-19 - Germania U-19 1 - 0
Australia joaca defensiv in fata Germaniei care contra-ataca, un meci echilibrat, insa cu un usor avantaj al Australiei care castiga la limita si merge in sferturi.
Ungaria U-19 - Slovacia U-19 1 – 0
Ambele echipe joaca defensiv, Slovacia e favorita, meci echilibrat, insa Ungaria castiga la limita in fata unui adversar usor superior.
Norvegia U-19 - Romania U-19 0 - 2
Norvegia se inchide, Romania se avanata in atac, un meci destul de echilibrat la finalul caruia favorite isi ia partea leului si se pregateste pentru sferturile de finala. Hai Romania!
Israel U-19 - Grecia U-19 0 - 4
Un meci dezechilibrat valoric, grecii inscriu inca din minutul 1, iar la pauza era deja 0:2. La inceputul reprizei secunde, evreii raman fara un fundas, iar dezastrul prinde contur pentru acestia prin incasarea a inca doua goluri.
Olanda U-19 - Moldova U-19 2 – 1
Meci echilibrat in care batavii au posesia mai buna si ocaziile mai multe. Fratii nostri deschid scorul in prima repriza, insa sunt egalati in cea de-a doua, urmand sa primeasca lovitura de gratie in penultimul minut al timpului regulamnetar de joc.
Serbia U-19 - Polonia U-19 3 - 2
Sarbii au jucat defensive in fata unui adversary mai puternic care s-a aruncat in atac avand posesia superioara si ocazii mai multe de a inscrie. Desi au deschis scorul, sarbii se vad egalati si condusi la pauza. Revin insa in minutele 70 si 76, obtinand o Victorie mare in fata uneia dintre favoritele acestui turneu.
Finlanda U-19 - Cehia U-19 0 - 3
Un meci mai echilibrat dpdv al posesiei si al ocaziilor decat era de asteptat. Cehia se impune in final cu un sec 3:0
Danemarca U-19 - Iran U-19 0 - 4
Cel mai dezechilibrat meci din faza optimilor a fost fara istoric. Iran continua drumul catre Cupa.

Metall

Coltul Tehnic
Fundasii
Salut! Sunt cel mai mare antrenor al nationalelor Romaniei in FA, si in nr 2 al ziarului FA va voi invata cum sa antre-nati fundasii. Tine-ti minte, nu repet a doua oara! Pentru a antrena fundasii aveti nevoie de jucatori tineri cat mai tineri de preferat 17 ani. Pentru a gasi un jucator de antrenat desi-gur hai sa fim realisti, ii antrenam pentru bani, performanta si faima, nu ii antrenam asa de dragul de a-i antrena, trebuie sa aveti in vedere urmatoarele:
1. Varsta. Ea trebuie sa fie cat mai mica de preferat 17 ani sau mai mica Smile
2. Pretul. Sa coste cat mai putin daca va ganditi doar sa ii antrenati si sa luati bani si sa ii vindeti. Puteti cumpara jucatori care nu au sanse sa prinda nationala tarii lor, si veti plati un pret mai mic (Slovacia, Cehia, Polonia) Jucatorii cei mai buni de antrenat si de a scoate un profit bun pe ei sunt cei care au totalul in jur de 22-25 si 17 ani
3.Potentialul. El trebuie sa fie cat mai apropiat de 100%. Trebuie sa retineti ca potentialul jucatorilor poate creste pana la 22-23 de ani, iar dupa incepe sa scada.
4.Totalul. Este foare important sa il aiba cat mai ridicat daca vreti sa antrenati pentru o nationala sau pentru performante proprii.
5. Tipul antrenorului. Este foarte important ca tipul antrenorului sa fie "+5 la defensiva".
6. Nivel de antrenament. Sa ii dati 100 puncte (procente de antrenament 100%)
Aptitudinile fundasilor
1. Apararea. Este una din cele doua aptitudini principale ale fundasilor, si ajuta la stoparea atacurilor adverse. Cu cat este mai mare cu atat sansele de a stopa atacantii dar si alti jucatori, cum ar fi impiedicarea mijlocasilor de a construi, sau atacul extremelor, cresc.
2.Cap. Este cealalta aptitudine principala a fundasilor si ajuta la contracararea atacurilor aeriene ale adversarilor.
Impiedica adversarul de a juca cu pase lungi direct pe varfuri, si desigur impiedica atacantii adversi sa inscrie cu capul.
3. Rezistenta & conditia. Rezistenta repre-zinta capacitatea jucatorilor de a depune un efort in timpul unui meci, dar ajuta si la sca-derea conditiei jucatorilor in timpul meciu-rilor si refacerea acesteia dupa meciuri. Pentru a impiedica scaderea conditiei jucatorilor este necesar sa aveti facilitatea medicala cat mai ridicata.Daca doriti sa jucati pe 3 fronturi (cupa, campionat, cupa intl) si nu aveti juca-tori multi, trebuie sa aveti: Facilitate medica-la, rezistenta, iar daca le aveti pe primele 2 aveti si conditie.
4. Forma. Forma poate fi de la 1-10 si repre-zinta un "boost" (un +) asupra calitatilor ju-catorului. Boost-ul poate fi negativ (cand for-ma este sub 5), neutru (5), pozitiv (peste 5).
5. Experienta. Cu totii stim ce inseamna ex-perienta, cu totii stim ce inseamna un Maldi-ni, Craioveanu, Giggs, Beckham, Zidane sau Hagi.Acestia sunt niste jucatori cu o experi-enta extraordinara care au acumulat-o din nu-meroasele meciuri de fotbal, asa se acumu-leaza si experienta in FA. Trebuie sa tineti minte ca in FA experienta poate fi de la 1-10, se acumuleaza prin jocuri, daca un jucator este capitan sau executant de 11m. Un juca-tor cu experienta cat mai mare 8, 9 sau 10 aduce un plus echipei
Daca toate criterile de mai sus sunt inde-plinite sau in mare parte, trebuie ca jucatorii sa joace cel putin 1 min intr-un meci pentru a primi antrenament 100%

Ati inteles ? Ca eu oricum nu mai repet Smile)
canavarro

rd210275
Admin

Sus In jos

Mesaj  rd210275 la data de Sam Mar 14, 2015 2:41 pm

Preview:

rd210275
Admin

Sus In jos

Mesaj  Mike01Aex la data de Sam Mar 14, 2015 10:18 pm

Am avut parte în această dimineaţă de o surpriză plăcută: nr. 2 al ziarului FA.
FELICITĂRI !!! şi la mai mare (multe numere)  Wink

P.S. te rog radu să nu uiti de abonaţi (PDF), mulţumesc!
Mike01Aex

Sus In jos

Mesaj  rd210275 la data de Dum Mar 15, 2015 12:39 pm

Abonatii si-au primit examplarul. Este cineva uitat?

rd210275
Admin

Sus In jos

Mesaj  AC MMB la data de Lun Mar 16, 2015 7:57 am

cum ma abonez?
AC MMB

Sus In jos

Mesaj  rd210275 la data de Lun Mar 16, 2015 9:17 am

Mesaj in game sau privat pe forum cu o adresa de email la care primesti varianta pdf.

rd210275
Admin

Sus In jos

Mesaj  rd210275 la data de Dum Mar 29, 2015 12:57 pm

Pentru numarul 3 pregatim cateva surprize, inclusiv un interviu mai neaspteptat.
Inca o data, echipa redactionala este deschisa, cine vrea sa participe (fie pe idee proprie, fie pe o rubrica deja existenta), va rog sa ma contactati.

rd210275
Admin

Sus In jos

Mesaj  Mike01Aex la data de Dum Mar 29, 2015 10:26 pm

rd210275 a scris:Pentru numarul 3 pregatim cateva surprize, inclusiv un interviu mai neaspteptat.
Inca o data, echipa redactionala este deschisa, cine vrea sa participe (fie pe idee proprie, fie pe o rubrica deja existenta), va rog sa ma contactati.

Eu banuiesc cu cine va fi interviul ori Mircea Sandu, ori Burleanu Very Happy
Mike01Aex

Sus In jos

Mesaj  rd210275 la data de Mar Apr 14, 2015 12:56 pm

FARO Nr 3

FARO
Numarul 3, Aprilie 2015

Editorial
Iata-ma la al doilea mandat la U-19. Mi-am dorit acest lucru, si dincolo de scorul detasat in alegeri, mai relevant mi se pare numarul redus de candidati, ceea ce ma face sa cred ca am un vot complet al celor cativa care punem pa-siune in acest joc. Si asta este ceea ce ma bucura: stra-tegiile pe care le-am imaginat sunt apreciate. De la moni-torizarea si colaborarea cu managerii pentru a asigura cresterea juniorilor la delegarea setarii tacticii de joc sunt castiguri clare.
In mod cert insa nu este doar munca mea aici. L-am "pierdut" pe METALL, pentru o cauza buna, dar inca il am pe SparT. Iar acest om are cel mai mare merit in re-zultatele pe teren obtinute. Locul III departe de a fi ex-ceptional, este unul f bun. Si aici ajungem la miezul pro-blemei: care ar fi situarea valorica a echipei mici a Romaniei in FA? Iata cum stam, la jucatorii sub 19 ani:
1. Portari
Primul roman este pe locul 64: Emil Albusel. Inaintea lui sunt jucatori din Ucraina, Finlanda, Brazilia, Suedia, Serbia, Portugalia, China, Franta, Italia, Anglia, chiar si US sau Indonezia, pe langa fortele Polonia, Cehia, Slovacia, Ungaria, Grecia, Iran.
2. Fundasi
Boris Tordai e pe 34, Ionel Vasile pe 94. Ce avem inainte? Brazilia, Austria, Indonezia, Spania, Columbia, Anglia, Serbia, Olanda, Portugalia, Finlanda, Bulgaria.
3. Wingeri
Moise Iancu e pe 76. Máté Lazăr pe 116. Inainte avem Portugalia, Serbia, Austria, Lituania, Mexic, Danemarca, Australia, Olanda, Columbia, Israel, China.
4. Mijlocasi
Ábel Niculai pe 50. Gabi Cãpãtânã 110. Ce avem inain-te? Austria, Brazilia, Hong Kong, Italia, Moldova, Belgi-a, Portugalia, Brazilia, Serbia, Danemarca,Israel, Olanda.
5. Atacanti
Ervin Balaur pe 11, Vasile Scãrlãtescu 95. Inainte: Portugalia, Irlanda, Anglia, Spania, Canada, Moldova, Muntenegru, Germania, Brazilia, Belgia, China.
Concluzii? Prin numarul majoritar in primii 150 la fiecare post, cei 6 mari Polonia, Cehia, Slovacia, Ungaria, Grecia, Iran sunt clar distantate de orice competitor. In esalonul doi avem Brazilia, Austria, Belgia, Olanda, Serbia, Portugalia, Anglia. Si abia in a treia grupa venim si noi.
Daca cred ca suntem victime? NU. Dar cu atat mai mult trebuie sa pretuim rezultatele de la nationale (in special nationala mare). Cred ca in continuare este nevoie de un colectiv ca cel pe care il cresc la U-19 pentru a avea aceste rezultate. Si cu atat mai mult, felicitari SparT! Iar la urmatorul turneu final sa nu aud nimic mai jos de optimi.
Enjoy, Radu

Interviul lunii
Daca in interviurile precedenta am avut ca protagonisti useri foarte experimentati in acest manager, de data aceasta am ales un incepator sa vedem cum vede el FA. Protagonistul acestui interviu este IonutPane managerul echipei Nexibus Bucuresti.
1.Salut Ionut spune-ne cum ai descoperit acest manager?Mai joci alte managere de acest tip?Daca da cum ti se pare FA fata de celelalte?
Chiar daca l-am găsit din întâmplare nu regret.Joc mai multe jocuri de genul acesta dar acesta este mai dezvoltat.
2.Care este strategia de dezvoltare a echipei tale?Ce preferi rezultate imediate sau dezvoltare pe termen mediu si lung?
Nu sunt obsedat de rezultate.Vreau sa dovedesc lumii ca pot face o echipa buna chiar si cu tineri.
3.Ce parere ai despre comunitatea romaneasca de FA si proiectele acesteia: forum(http://faro.forumgratuit.ro/) pagina de facebook (https://www.facebook.com/CFAROM) si revista lunara?Stiai de aceste proiecte
Este dezvoltata. Forumuri exista la mai multe managere, dar pagina de facebook si revista nu prea găsești la alte jocuri.
4.Ce echipa din comunitatea romaneasca ti se pare un model de urmat?Urmaresti si celelate divizii? Dar echipele nationale
Urmăresc mai multe echipe si toate chiar si echipele naționalele te pot învăța cate ceva.
5.Un scurt chestionar: Steaua sau Dinamo?Mourinho sau Guardiola? Cristiano Ronaldo sau Messi? Olaroiu sau Dan Petrescu?Ce echipa de fotbal sustii?
Steaua, Mourinho, Cristiano Ronaldo, Dan Petrescu, Steaua si România
6.La final iti multumesc pt timpul acordat si te rog sa transmiti un gand bun comunitatii romanesti!
Mulțumesc ca m-ați ales.Sper sa ajung la echipa de tineret al României U 22 si să-mi dovedesc calitățile de selecționer.Voi avea respect si pentru cel care va ajunge si cei care au fost merita respect pentru tot ce au făcut.
Realizat de Ovidiu

Istoria ligii 1 – partea a-III-a
A fost  mult de muncă, am dat numeroase telefoane (federaţie, cluburi, manageri, jucători), am umblat prin ţară de la nord la sud, de la est la vest, am căutat în arhive (deoarece avem multe echipe desfiinţate), dar în final (din punctul meu de vedere) efortul a meritat, a ieşit ceva cu care ne putem mândri.
Multe nu sunt de spus, dar trebuie remarcat că BTA domină autoritar aproape la toate capitolele (puncte, goluri marcate, sezoane).
Ajunge cu introducerea, vă las să vă bucuraţi de acest clasament, să vă aduceţi aminte de adversarii cu care aţi dus adevărate ,,lupte”,  să  vă amuzaţi de denumirile echipelor, să vă mândriţi dacă sunteţi în acest clasament şi să vă ambiţionaţi dacă încă nu aţi ajuns în liga naţională.

CLASAMENTUL ALL- TIME  LIGA 1

Echipa Puncte
1 BTA 685
2 Banditii 545
3 Harciogii Mustaciosi 438
4 AC Viola Recas 317
5 Poli Timisoara 1921 316
6 PETROLUL PLOIESTI 294
7 Vestejitii 250
8 Olimpia Bocsig 227
9 Steaua lu Manole 220
10 Lumiagro 206
11 FC Tr. Severin 161
12 Inter Sibiu 160
13 STEAUA DEVEI 157
14 Radu Andrei Team 131
15 FC Arges Pitesti 114
16 Looser Fc 112
17 Dinamo Antony 111
18 C.RoNaLDo STAR 07 100
19 taurii negrii 94
20 DANFC 93
21 Rocar Bucuresti 91
22 U.S. Lecce Deva 90
23 AC Milan C 89
24 GAZ METAN MEDIAS 88
25 Venus Bucuresti 85
26 FC Nova Bucuresti 65
27 Real Madrid CF ESP 58
28 C.S  Arges Pitesti 53
29 Ayrton Team 49
30 Real Madrid SR 44
31 SS Lazio Sibiu 43
32 FC UzziMania 40
33 Manchester City F.C 38
34 Gasca Nebuna 36
35 Mind Boys 35
36 FC Dinamo Falticeni 34
37 Sport Club Zulmde 30
38 Fc Hunedoara 25
39 Vampirii Tatuatzi 22
40 AC MMB 22
41 Victoria Tandarei 22
42 Napoca 16
43 echipa dezafiliata 16
44 F.c Buzau 15
45 FC Falcon 15
46 Universitatea Craiov 15
47 FC  Pantera Roz 15
48 Zetelaki Fenyo 14
49 d4nutzzz 14
50 Arsenal RedBlue 14
51 Ferencvaros 14
52 Edward Templars 14
53 Vointa Macea 13
54 arsenal nadab 13
55 supersonic 12
56 POLI1921 12
57 Recolta Banesti 12
58 SABARENI 11
59 BFC Tigers 7
60 Fc Totia 3
61 Barc3lona 2
62 F.C.Ben 2
Mai am ceva interesant (nu se observă în acest clasament): un top 3 cu cele mai multe sezoane consecutive în liga 1 (câteva ediţii acest clasament va rămâne sigur nemodificat):
    1. BTA -  13 sezoane (intre 7 – 19)
    2. Harciogii Mustaciosi – 12 sezoane (intre 6 – 17)
    3. Banditii- 10 sezoane (intre 17 – 26)
Deasemenea  putem remarca că  26 de echipe (aproape 42 % ) din cele care se regăsesc în acest clasa-ment au  fost ,,păsări călătoare” având o singură prezenţă (acum nu vă supăraţi pe mine pentru expre-sie, intru şi eu în această categorie). La sfârşitul sezonului vom scădea din procentaj , 2 echipe fiind prezente în acest sezon în ligă, dar din păcate nu vom adauga nici o echipă nouă în clasament 
O prezenţă inedită se găseşte la poziţia 43 în clasament (sunt convins că aţi remarcat), este  echipa dezafiliată   care a adunat  16 puncte (în ediţia Cool. Misterul  s-a dezlegat:  echipa nu a fost dezafiliată (mă rog pedepsită de federaţie), este denumirea dată de managerul ei. În primă fază ea s-a numit Astra Ploieşti, a avut rezultate bune şi în  cupă (vom vedea într-un număr viitor), dar în sezonul 9 managerul a hotărât renunţarea la joc (datorită random-ului din joc, la vremea respectivă) şi implicit echipa s-a desfiinţat. Spre lauda lui acelaşi manager a luat totul de la zero, a infiinţat o nouă echipă, care ulterior a devenit campioană. Echipa se numeşte Venus Bucureşti, iar managerul acesteia este lucian21.
RUGĂMINTE: pentru toţi managerii care au echipă în acest clasament, în cazul în care statistica dumneavoastră nu corespunde cu ceea ce se găseşte aici, vă rog frumos să-mi comunicaţi, să verificăm şi unde este cazul să modificăm, fără nicio supărare. Mulţumesc anticipat pentru înţelegere!
Analiză statistică Liga 1 - sezonul 30  (etapele 5-9)
la jumătatea turului  clasamentul s-a ,,aerisit” puţin, în timp ce  liderul a luat un firav avans de 3 puncte, doar 3 echipe au rămas cu un pas/un pas şi 1/2 în urmă (3 respectiv 4 puncte). Cum mai sunt 9 etape de disputat, nimic nu este sigur şi ce pare acum clar, peste câteva etape posibil să fie neclar 
au fost jucate 20 de meciuri, jocuri în care s-au înscris 66 de goluri, media fiind de 3,30 goluri pe meci şi un fapt îmbucurător nu am avut meci care să se termine fără gol marcat
meciul DANFC  - STEAUA DEVEI 6 – 1 (etapa Cool a consemnat 2 recorduri pentru această ediţie: cele mai multe goluri (7) şi diferenţa cea mai mare de scor (5 goluri)
în cele 20 de meciuri jucate, gazdele au continuat să căştige mare parte din ele, 13 la număr (66%), 2 s-au încheiat la egalitate şi doar 5 meciuri au avut câştigătoare echipa oaspete
clasamentul spectatorilor  nu se va schimba probabil până la final, echipa Sport Club Zulmde având de departe  cei mai mulţi spectatori:  80791 la meciul Sport Club Zulmde- Looser Fc 3 – 1 (etapa 5). Pe podium în acest clasament sunt meciuri cu 79777  spectatori şi 72027 spectatori ale aceeaşi echipe. Liga 1 are stadioane destul de mici  (în primele 15 stadioane din ţară nu găsim decât o singură echipă din liga 1 )
MECIUL LUNII :  m-am oprit la meciul FC Arges Pitesti –Real Madrid CF ESP
Pe  stadionul ,, FC Arges Pitesti Arena” în etapa 6 din liga 1, în data de 08 martie 2015 se întâlneau o nou –promovată  şi ocupanta locul III  din precedenta ediţie.  La aceeaşi ,,casă de pariuri” (concursul de pronosticuri organizat pe forum) echipa gazdă  era mare favorită. În prima repriză  gazdele au controlat jocul, dacă ne uităm la posesie (54%), consemnăm la statistici un clar 4 -0 la .... cartonşe galbene, dar la ocazii situaţia este gravă spre critică, o singură ocazie trecută în contul  oaspeţilor. La începutul reprizei a doua dominarea teritorială a gazdelor se concretizează pe tabelă 1-0 min. 48. Argesul mai punctează şi la cartonaşe, cel galben nu ar avea mare importanţă, dar cel roşu din min. 55 va influienţa desfăşurarea jocului. După o ultimă şarjă a gazdelor, tabela va indica 1 - 1 în min.70. Când toată lumea îşi aduna la zestrea din clasament 1 punct, în min. 91 ,,galacticii” marchează şi obţin 3 puncte, care la un moment dat erau foarte departe. La finalul meciului supărarea gazdelor era de înţeles, au avut posesie, puterea echipei mult superioară adversarului, procentaj bun şi la lovitura de cap, doar scorul de pe tabelă era în neregulă. Oaspeţii  nu s-au mai uitat la statistică, mulţumiţi de punctele câştigate.
ERATĂ : în  nr. 2 al ziarului la statistica cele mai puţine goluri primite de o campioană, cifra corectă este  10 goluri (nu 18 cum a apărut) iar echipa care a reuşit această performanţă este BTA în sezonul 12 (mulţumesc lucian pentru sesizare).
P.S. ochiul vigilent a spionat din articolul următor: cupa României cu plusuri şi minusuri
By Mike.
Coltul Tehnic
Lipseste: redactorul de serviciu a testat calitatile drobului si ale vinurilor de Cotnari si Murfatlar si a decis ca cel de Jidvei e cel mai bun. Nu, cel de Samburesti. Aaaa, nu, ca il va tine numarul viitor. Da, articolul despre extreme, care era la rand. Deci nu disperati.

Coltul Nationalelor
Faza finala U-22
(1/Cool Olanda U-22 - Romania U-22 1 – 2
Olanda alege o tactica echilibrata in timp ce Romania mizeaza pe cartea atacului utilizand trei atacanti. Prima repriza este echilibrata cu ocazii la ambele porti, insa fara goluri. Dupa pauza batavii deschid scorul in minutul 54. Romanii restabilesc egalitatea prin Igor Catarama in minutul 71. La finalul timpului regulamentar de joc, rezultatul ramane egal si urmeaza prelungirile. Cu doua minute inainte de expirarea prelungirilor, romanii reusesc golul decisive si merg mai departe.
(1/4) Romania U-22 - Polonia U-22 0 – 1
In faza sferturilor, Romania intalnea favorite la castigarea trofeului, mult mai puternica Polonia. Noi adoptam o tactica defensive de asteptare a adversarului. Prima repriza se incheie nedecis, romanii fiind cei care au ocaziile mai mari. Insa in min 53, polonezii executa magistral o lovitura libera si inscriu unicul gol al partidei. Polonia doreste pastrarea rezultatului si inchide cu success toate spatiile, astfel, aventura noastra la acest turneu se incheie in faza sferturilor. Oricum, o performanta notabila pt. care felicitam staff-ul si pe toti cei implicati in obtinerea acestui rezultat!
(Final) Iran U-22 - Cehia U-22 2 – 1
Iranul – cea mai puternica echipa de la acest campionat mondial, urma sa cucereasca trofeul in fata unei alte favorite – Cehia – prin doua goluri marcate in minutele 84 si 85, desi se vazuse condusa inca din minutul 48. Iranul profita si de eliminarea mijlocasului central al cehilor din minutul 77.
(Meci pentru locul 3) Polonia U-22 - Canada U-22 2 – 1
Echipa care ne-a eliminate pe noi reusea cucerirea medaliei de bronz de la acest turneu, in fata surprizei competitiei – Canada.
Faza eliminatorie U-19
Optimi de finala:
(1/Cool Australia U-19 - Germania U-19 1 - 0
(1/Cool Ungaria U-19 - Slovacia U-19 1 - 0
(1/Cool Norvegia U-19 - Romania U-19 0 - 2
(1/Cool Israel U-19 - Grecia U-19 0 - 4
(1/Cool Olanda U-19 - Moldova U-19 2 - 1
(1/Cool Serbia U-19 - Polonia U-19 3 - 2
(1/Cool Finlanda U-19 - Cehia U-19 0 - 3
(1/Cool Danemarca U-19 - Iran U-19 0 - 4
Rezultate scontate, favoritele impunandu-se, cu exceptia a trei partide:
- Serbia – Polonia 3-2
Sarbii folosesc o tactica defensive si deschid scorul, insa polonezii intorc rezultatul in interval de 5 minute in prima repriza.
Repriza a doua, tot polonezii ataca, insa golurile cad tot in plasa portii lor, sarbii intorcand scorul infavoarea lor in minutele 70 respectiv 76. Surpriza se contura.
- Ungaria – Slovacia 1-0
Doua echipe cu tactici defensive se blocheaza reciproc. Ungurii elimina una dintre favorite, mai puternica valoric decat ei, castigand acest derby al optimilor printr-un gol inscris in min. 74
- Australia – Germania 1-0
Australia, profita de faptul ca este organizatoarea acestui turneu final si, printr-o tactica defensiva, reuseste sa se impuna la limita in fata mai puternicei Germanii printr-un gol marcat in min. 76
In aceasta faza a competitiei, Romania intalneste Norvegia pe care o subordoneaza asa cum era de asteptat si de care trece printr-un sec 2-0.
Sferturi de finala:
(1/4) Olanda U-19 - Grecia U-19 0 - 2
(1/4) Serbia U-19 - Romania U-19 2 - 3
(1/4) Cehia U-19 - Ungaria U-19 1 - 2
(1/4) Australia U-19 - Iran U-19 3 – 2
- Olanda – Grecia 0-2
Meci echilibrat, sarac in ocazii, in care eleneii reusesc sa inscribe cate un gol pe repriza si merg mai departe.
- Serbia – Romania 2-3
Romania intalnea revelatia optimilor, Serbia, cea care reusea surpriza prin eliminarea Poloniei. Meci dificil in care reusim sa deschidem scorul relative repede, in minutul 10 prin golgheterul nostru Ervin Balaur. Peste numai 4 minute izbutim desprinderea la doua goluri. Intram la pauza cu o diferenta confortabila. Insa in primul minut al reprizei secunde, adversarii reusesc un gol norocos. Noi continuam sa atacam, insa tot sarbii inscriu in minutul 73. Avantajul psihologic era de partea lor, iar acest gol parca le daduse aripi, iar noua parca ne turnase plumb in ghete. Meciul capata accente dramatice, se joaca pe contre. Insa, acelasi inger pazitor al echipei – Ervin Balaur – reuseste golul calificarii in min. 83. Sarbii mai au o ultima zvacnire, dar se aude fluierul arbitrului si ai nostri sunt in semifinale.
- Cehia – Ungaria
Cehii abordeaza meciul ultra-ofensiv cu trei atacanti, iar maghiarii adopta aceeasi tactica ultra-defensiva care ii ajutase si pana atunci. Desii ungurii au celel mai mari ocazii, cehii reusesc modificarea tabelei in minutul 33. Insa adversarii lor nu se dau batuti si restabilesc egalitatea dupa numai 5 minute. Dupa alte 5 minute, maghiarii preiau conducerea tabelei prin acelasi unic atacant pe care l-au folosit pana acum. Repriza a doua, cehii nu mai izbutesc nimic notabil, iar rezultatul se pastreaza pana la final. Maghiarii reusesc inca o semi-surpriza.
- Australia – Iran 3-2
Australia era deja surpriza acestei faze finale a competitiei cand a intalnit puternica echipa a Iranului. Partida incepe impetuos printr-un gol al gazdelor in min 7. Insa urmasii persilor nu se lasa si egaleaza in minutul urmator. Iranieinii preiau conducerea in minutul 52, insa dupa numai 3 minute, australienii revin in joc. Meciul intra in prelungiri, insa nicio echipa nu mai risca si asteapta deznodamantul loviturilor de departajare. Incredibil, insa buturuga mica rastoarna carul mare si Australia merge in semifinale.
Semifinale:
(1/2) Romania U-19 - Grecia U-19 3 - 4
(1/2) Australia U-19 - Ungaria U-19 0 – 1

Romania intalnea Grecia, o echipa pe care o intalnise si in faza grupelor, in fata careia remizase la zero. Se anunta o partida echilibrata intre doua formatii de valori apropiate. Ai nostri incep meciul cum nu se poate mai bine, reusind sa deschida scorul la primul corner la partidei. Grecii restabilesc egalitatea in min 32, iar la finalul reprizei preiau conducerea. Dupa pauza, ai nostril intra motivate in teren, insa cei care reusesc golul sunt tot elenii in min 50. Romanii ataca furibund, insa adversarii scapa pe contra-atac si reusesc inca un gol. Totul parea pierdut. Insa, dupa numai un minut, acelasi giuvaer – Ervin Balaur – reduce din handicap. Ai nostril incep din nous a spere si, acelasi golgheter al nostrum, Ervin Balaur, inscribe din nou in min 80. Ne aruncam furibund in atac, sperand la egalare, insa timpul se scurge ireversibil si aici se termina drumul nostrum la acest Campionat Mondial.
Suntem tristi ca ne-am oprit aici, insa constienti ca am realizat o performanta notabila. Felicitam, jucatorii, staff-ul ethnic si managerii cluburilor proprietare a jucatorilor nationalei mici. Hai Romania!

Australia – gazda turneului final, nu sperase sa ajunga atat de sus in aceasta competitive. In semifinal intalnea Ungaria, echipa puternica care reusise eliminarea celor doua mari favorite Slovacia si Cehia. Ambele echipe mizeaza pe tacticile defensive care le adusesera rezultatele bune de pana atunci. Maghiarii reusesc deschiderea tabelei in min 28, insa australienii spera in sansa lor. La pauza rezultatul ramane neschimbat. In repriza a doua, ocaziile se impart egal la cele doua porti, insa la fluierul final al arbitrului, ungurii raman in avantaj si sunt in finala.

Finale:
(Final) Grecia U-19 - Ungaria U-19 4 - 3
Se intalneau doua echipe defensive de valori apropiate. Ungurii, insa ataca furibund si deschid scorul repede – min 1, urmand desprinderea lor in min 16. Dupa numai un minut, elenii revin in joc reducand din handicap si reusesc sa egaleze dupa alte 4 minute. Maghiarii nu sunt de accord si preiau din nou conducerea inainte de pauza. In repriza secunda, maghiarii domina, insa elenii folosesc tactica contra-atacului, ocaziile imaprtindu-se la ambele porti. Cand totul parea pierdut pt. greci, acestia scapa in min 89 pe o contra, iar ultimul fundas maghiar face fault in careu. Penalty in favoarea grecilor transformat cu maiestrie de Dionysis Michalopoulos. In prelungiri, maghiarii par debuslotai, grecii fiind pe val si mai avand cateva ocazii, insa tabela ramane nemodificate. Dupa loviturile de departajare, grecii devin Campioni Mondiali.
(Meci pentru locul 3) Australia U-19 - Romania U-19 2 – 3
Romania intalnea echipa gazda in finala mica. Ne doream cu tarie treapta a treia a podiumului, insa si echipa gazda isi dorea mai mult in acest ultimo meci in fata propriilor suporteri.
Romanii domina usor, insa adversarii se apara pe doua linii. Ai nostril reusesc deschiderea scorului in min 41. Suntem in graphic la pauza. Dupa pauza, inegalabilul Ervin isi face din nou datoria si ne desprindem la doua goluri. Insa gazedele nu renunta si reduc din handicap dupa numai un minut. La ultima faza a meciului, australienii reusesc egalarea printr-un gol rezultat in urma unui corner. Portarul nostrum ar fi putut face mai mult.
Urmau prelungirile de foc si la propriu si la figurat, fiindca soarele ardea naucitor. Jucatorii sunt obositi, de aceea, doar inegalabilul nostru Ervin Balaur face o faza ca la carte, insa adversarii scot mingea de pe linia portii printr-o interventie la sacrificiu.
Lovituri de departajare: ai nostril au nervi de fier si nu rateaza nicio lovitura, pe cand adversarii o rateaza pe ultima. Am castigat medalia de bronz!!! Felicitari!!!

METALL

Ultima editare efectuata de catre rd210275 in Mar Apr 14, 2015 1:04 pm, editata de 1 ori

rd210275
Admin

Sus In jos

Mesaj  rd210275 la data de Mar Apr 14, 2015 12:59 pm

Preview

Abonati: cine nu a primit examplarul sa imi atraga atentia

rd210275
Admin

Sus In jos

Mesaj  Mike01Aex la data de Mier Apr 15, 2015 12:25 pm

Eu am primit ziarul si ma repet arata exceptional pdf-ul. Felicitari !!!
Revin cu propunerea de a face un topic cu acest clasament all-time (pe modelul celui din pdf), pentru a putea fi actualizat la finalul fiecarui sezon. Ma depaseste problema formatului Shocked , de aceea am apelez la specialisti. Multumesc anticipat !
Mike01Aex

Sus In jos

Mesaj  rd210275 la data de Joi Apr 16, 2015 2:14 am

S-ar putea. Ma gandesc la un format tip excel. Mai ne gandim revin.

rd210275
Admin

Sus In jos

Mesaj  rd210275 la data de Sam Mai 16, 2015 2:36 pm

FARO
Numarul 4, Mai 2015

Editorial
Un subiect mai frivol: prenume si nume. Nu, nu e vorba ca ma "enerveaza" toate actele oficiale in care sta scris "Nume si Prenume", cat de greu e sa accepti ca in limba romana "prenume" e inainte de "nume"? Ci de ceea ce vedem in FA.
Pai, in primul rand, prenumele evident! Nume foarte raspandite care apar o singura data in nationalele noastre (Gheorghe / George, Mihai, Tudor, Andrei, Marin / Marian, Ion / Ioan, Petre, Vasile chiar de 2 ori, Victor, Vlad) sau chiar deloc (Adrian, Ilie, Cristian, Constantin, Nicolae, Stefan). In schimb avem, si nu doar o data, Grigoras, Ioachim, Otto, Barnabas.
La juniori, in primii 500 sunt fix 4 Stefani.
Ponderea prenumelor sau numelor germane / maghiare este la nationale: 22 din 178, ceea ce nu este iesit din comun. Dar ce zgaraie la ureche sunt combinatiile, gen Ottó Muşat, Baratki Tarãlungã, Tihamer Ene, Elõd Nedelea.
Si chiar mai mult abundenta unor prenume gen Tihamer, Mate, Baratki; si a unor nume greu de anticipat gen Zrinyi, Zinca, Schonermark.
La vazut cineva pe Ceausescu pe aici?
Enjoy, Radu

Interviul lunii
Realizat de Ovidiu
Interviul precedent a avut loc cu un user nou in acest manager, iar in aceasta editie o sa intervievam unul din cei mai vechi useri romani. Joaca acest manager de 7 ani si 4 luni,este unul din managerii care au reusit sa scastige titlul in campionatul romanesc.Este din Sibiu, iar pe langa marea sa iubire echipa de baschet CSU Sibiu (chiar daca nu ne cunoastem personal ne leaga iubirea pt CSU Sibiu) o mare iubire a sa este echipa romana LAZIO Roma.Protagonistul acestui interviu este managerul Wintersb.
1.Cum ai descoperit FA? Mai joci alte managere de acest gen?
Avand in vedere cat de mult a trecut de la momentul in care am descoperit FA, chiar nu mai retin exact cum am ajuns aici. Cred ca am primit o invitatie pe un alt joc de acest gen, am zis sa vad cum e, mi-a placut si am ramas ...
Mai joc sokker si OSM(onliner-sport-manager.com) de fotbal si cateva cu tema baschetul (charazay,basketsim).
2.Esti unul din cei mai vechi manageri romani (7 ani si 4 luni), ce te face sa continui sa joci FA? Ce iti place si ce nu iti place la acest manager?
Ca sa fiu sincer dupa ce am castigat titlul acum 1.000 de ani Smile si imediat am pornit de la 0 cu niste tinerei, interesul pentru joc s-a diminuat considerabil (coroborat si cu lipsa timpului pe care as fi vrut sa-l dedic acestui joc), dar nu am vrut sa renunt. Inca ma atragea acel specific al jocului. Si am continuat, dar intram pe echipa mai mult sa setez formatia, antrenamentul, ceva pe la juniori si cam atat.Aici imi place felul antrenamentului, ideea relativ simpla dar complexa in acelasi timp a formatiilor si implicit a motorului de joc, te pune sa gandesti mai pe scurt, de la strategia financiara pana la cea tehnica si tactica.Pe de alta parte as fi preferat ca forumul sa fie accesibil direct din joc, asa cum este la majoritatea managerelor.
3.In sezonul 19 ai castigat campionatul, iar sezonul urmator ai decis sa intineresti echipa.De ce nu ai continuat sa te bati la titlu in loc sa reconstruiesti?Care e strategia ta de viitor?
Asa cum am mai spus, dupa ce am luat titlul am realizat ca echipa nu era asa cum mi-as fi dorit-o, iar titlul a fost mai mult o consecinta a lipsei de reactie din partea celorlalti (cu tot respectul) si nu a atat a valorii extraordinare a echipei mele. In plus peste tot pe unde joc astfel de managere mi-a placut sa modelez jucatorii dupa dorinta mea, sa-i iau de tineri de la 0 si sa-i duc pana departe …
4.Esti cu un picior in liga 1, ce planuri ai pentru sezonul viitor de liga 1?
Vreau sa valorific la maxim generatia actuala de jucatori, care oricum se apropie de apogeu. In liga 1 sunt echipe mult mai valoroase, asa ca am sa abordez fiecare meci ca si cand ar fi ultimul cu jucatorii mei actuali. Pentru ca foarte probabil dupa aceea am sa o iau iarasi de la 0!
5.Care sunt sau au fost managerii sau echipele din acest joc care iti plac?
De pe "vremea mea" il amintesc pe Cannavaro cu Victoria lui. Apreciez foarte mult apoi pe Ovidiu 1986 pentru ardoarea si pasiunea cu care s-a implicat in acest joc, pentru ca pana la urma doar asta conteaza la astfel de jocuri!
6.Urmaresti proiectele comunitatii romanesti : forum (http://faro.forumgratuit.ro/), pagina de facebook (https://www.facebook.com/CFAROM) si ziarul FARO?Le consideri benefice?
Stiu de forumul romanesc, am si intrat de cateva ori pe fuga pe el si mi-am tot promis ca o sa-mi fac un cont acolo, insa n-am reusit pana acum din pacate, motivul principal fiind lipsa timpului. despre facebook nu vorbesc pt ca nici macar nu am un cont pe aceasta retea de socializare ... clar ca sunt benefice pt sudarea comunitatii.
7.Ce parere ai de performantele nationalelor romanesti?
Spre rusinea mea aici nu pot raspunde,pentru ca nu am urmarit evolutia nationalelor noastre. Stiu, e o bila neagra!
8.Ce echipe, antrenori,jucatori de fotbal iti plac din viata reala?
Sunt mare fan al lui SS Lazio Roma. Iar jucatorul preferat a fost Nesta. Din prezent imi plac: de Vrij, Cristiano Ronaldo si Hazard.Urmaresc cu interes cariera proaspat inceputa a antrenorului mihajlovic.
9.La sfarsit un sfat comunitatii romanesti te rog!
Sa nu uitam ca este doar un joc,iar marele sau merit este pana la urma (pe langa pasiunea care ne-o aduce) faptul ca reuseste sa creeze prietenii virtuale si nu numai!

Statistici: Cupa Romaniei (si Liga I)
de la A la Z sau
Istoria Cupei – partea I
Ca în orice competiţie de acest gen au fost surprize şi mai mult ca sigur o să mai avem, dar trebuie spus că în ultimele sezoane echipele puternice si-au propus ca obiectiv cupa României. Am avut cîştigătoare din ligile inferioare, câştigătoare decise după prelungiri sau lovituri de la 11 m, finale cu goluri multe şi răsturnări de scor, aproape tot ce-şi poate dori iubitorul de fotbal din FA .
Fiind aproape de finalul sezonului 30, ştim deja câştigătoarea cupei din această ediţie. Cum prima ediţie de cupă (vorbim firesc despre ediţiile cu echipe conduse de manageri) s-a desfăşurat în sezonul 7, avem un total de 24 cupe acordate.
Prima câştigătoare de cupă a fost echipa dezafiliata (am aflat în numărul 3 al revistei trecutul acestei echipe, pentru cei care nu sunteţi abonaţi la revistă , găsiţi toate informaţiile la fondatorul acesteia – nume utilizator: rd210275).
Lăsăm alte concluzii după prezentarea câştigătoarelor:
FC Tr. Severin – 5 cupe (sezoanele 12, 14 ,17, 19, 22);
Looser Fc – 3 cupe (sezoanele 24, 27, 29);
Steaua lu Manole – 2 cupe (sezoanele 11, 16);
echipa dezafiliata – 1 cupă (sezonul 7)
C.RoNaLDo STAR 07 – 1 cupă (sezonul Cool
Recolta Banesti – 1 cupă (sezonul 9)
Inter Sibiu – 1 cupă (sezonul 10)
Harciogii Mustaciosi – 1 cupă (sezonul 13)
BFC Tigers – 1 cupă (sezonul 15)
taurii negrii – 1 cupă (sezonul 18)
FC VM – 1 cupă (sezonul 20)
DANFC – 1 cupă (sezonul 21)
BTA – 1 cupă (sezonul 23)
Poli Timisoara 1921 – 1 cupă (sezonul 25)
FC Arges Pitesti – 1 cupă (sezonul 26)
Real Madrid CF ESP – 1 cupă (sezonul 28)
AC Milan C – 1 cupă (sezonul 30)
FELICITĂRI TUTUROR! ...... câştigătorilor şi participanţilor (viitorilor câştigători) 
Câteva concluzii care se văd:
- avem 17 echipe care au intrat în posesia cupei, dintre care 14 cu un sigur trofeu;
- se poate remarca cum multipla campioană BTA are doar o singură cupă în palmares şi aceasta obţinută destul de târziu (sezonul 23);
- nu a fost echipă care să câştige 2 cupe consecutiv (era şi greu având în vedere că doar 3 echipe au mai multe cupe).
Câteva concluzii care nu se văd:
- prima echipă care a jucat 2 finale consecutiv a fost Inter Sibiu (sezoanele 10 şi 11), una câştigată şi una pierdută;
- cea mai ghinionistă echipă este SS Lazio Sibiu (a jucat 2 finale în ediţii consecutive pierdute);
echipa cu cele mai multe finale pierdute (3 la număr): Inter Sibiu
echipa cu cele mai multe finale jucate (6 la număr): FC Tr. Severin
RUGĂMINTE: pentru toţi managerii activi şi mai puţini activi, în cazul în care statistica dumneavoastră nu corespunde cu ceea ce se găseşte aici, vă rog frumos să-mi comunicaţi, să verificăm şi unde este cazul să modificăm, fără nicio supărare. Mulţumesc anticipat pentru înţelegere!
Analiză statistică Liga 1 - sezonul 30 (etapele 10 -15)
înainte de ultima turnantă din campionat (ultimele 3 etape) clasamentul s-a înpărţit în 3 categorii : categoria VIP în care includem primele 3 echipe despărţite de 4 puncte, categoria PLUTON în care intră 4 echipe, despărţite de 3 puncte, care se ,,duelează” pentru a ocupa doar 3 locuri fericite şi categoria SPERANŢĂ în care se găsesc ultimele 3 echipe din clasament, dintre care 2 cu şanse teoretice de a se salva de la retrogradare.
Sunt convins că nu vă supăraţi pe denumirile categoriilor şi pe împărţirea echipelor, este de înţeles le-am conceput după înfrângerea echipei mele cu 4-0 din etapa 15 . Mai sunt 3 etape în care se mai pot întâmpla foarte multe lucruri spectaculoase, la finalul articolului la categoria ,,meciul lunii” o să aveţi o dovadă clară că orice este posibil.
au fost jucate 30 de meciuri, jocuri în care s-au înscris 113 de goluri, media fiind de 3,77 goluri pe meci. Din păcate avem încă 1 joc încheiat fără goluri, al doilea în acestă ediţie: DANFC-AC Milan 0- 0 (etapa 14). Dacă dăm timpul înapoi observăm că este returul singurului meci încheiat cu un scor alb: AC Milan C- DANFC 0 – 0 (etapa 5) 
meciul DANFC - STEAUA DEVEI 6 – 1 (etapa Cool rămâne cu cele 2 recorduri pentru această ediţie: cele mai multe goluri (7) şi diferenţa cea mai mare de scor (5), cu precizarea că unul dintre aceste recorduri a fost egalat (numărul de goluri) în Sport Club Zulmde – DANFC 5 - 2 (etapa 13)
în cele 30 de meciuri jucate, gazdele au câştigat 17 jocuri (56,67%), 4 s-au încheiat la egalitate şi 9 meciuri au avut câştigătoare echipa oaspete
topul 3 în clasamentul spectatorilor nu s-a modificat, echipa Sport Club Zulmde având cei mai mulţi spectatori: 80791 la meciul Sport Club Zulmde- Looser Fc 3 – 1 (etapa 5), 79777 (etapa 4) şi 72027 (etapa 2).
MECIUL LUNII :
Nu am reuşit în acest număr să mă decit dintr-un motiv simplu: sunt 3 meciuri. Am bifat 1 meci din etapa 10, în etapa 11 am mai bifat unul, iar în etapa 15 ultimul bifat. Toate 3 meciuri le-am ales din prisma ,,motorului de joc”, fiind o simplă coincidenţă cu ceea ce s-a discutat cu puţin timp în urmă pe forum referitor la echipa mea şi acelaşi ,, motor de joc”. O primă surpriză dacă ţinem cont că în cele 3 jocuri a fost clar dezavantajată echipa gazdă. A doua surpriză (şi încă una foarte mare), în meciurile respective echipa gazdă este aceeaşi: Gasca Nebuna.
Adaug statisticile meciurilor:
-etapa 10: Gasca Nebuna - STEAUA DEVEI 1 – 2 (ocazii de gol 8 / 7, posesie 55 / 45, lovitura de cap 60 / 40, puterea echipei 51,2 / 36,9 );
-etapa 11: Gasca Nebuna - Real Madrid CF ESP 2 - 4 (ocazii de gol 7 / 5, posesie 53/47, lovitura de cap 52 / 48, puterea echipei 51,6 / 46,3 );
-etapa 15: Gasca Nebuna – DANFC 2 – 3 (ocazii de gol 7 / 6, posesie 59/41, lovitura de cap 54 / 45, puterea echipei 48,8 / 45,7 )
O singură precizare vreau să mai fac: după ce analizaţi meciurile, vă rog să vă puneţi în situaţia managerului echipei gazdă şi apoi să postaţi concluziile pe forum !!!
Alexandria, 07.05.2015 By Mike
P.S. ochiul vigilent a spionat din numărul următor: cupa României – curiozităţi, plusuri şi minusuri.

Coltul Nationalelor
Alegeri U-19 si U-22
Luna trecuta s-au desfasurat alegerile pentru nationalele mici: U-19 si U-22. Iata si rezultatele:
Romania U-19
rd210275 - 23x (67.65%)
G Muresan - 6x (17.65%)
millanello003 - 3x (8.82%)
j mourinho - 1x (2.94%)
maryussport - 1x (2.94%)
Numar de voturi: 34x
Romania U-22
METALL - 20x (55.56%)
Norbi10 - 14x (38.89%)
IonutPane - 1x (2.78%)
Flo20 - 1x (2.78%)
Numar de voturi: 36x

La Nationala U-19, fostul antrenor a castigat fara drept de apel, avand in vedere ca nu a avut candidati de calibru, in sensul ca nu s-au remarcat prin rezultate remarcabile pana acum. De asemenea un atu in plus a fost proiectul pe care l-a construit la U-19, prin implicarea mai multor useri romani si o mare atentie acordata pana in cel mai mic detaliu. Au contat si rezultatele remarcabile de la ultima editie de campionat mondial si, anume, un merituos loc 3. Practic, votantii lui Radu, au fost votantii intregii sale echipe, ai staff-ului acestei nationale. Ii uram succes atat lui Radu cat si echipei lui si avem toata increderea in ei.

La Nationala mijlocie lupta a fost ceva mai stransa, fiindca aici aveam doi candidati cu ceva experienta in FA si cu ceva rezultate remarcabile: Norbi (Andreea) – antrenorul in functie la U-22 care a condus echipa pana in sferturile CM, liderul incontestabil al Ligii 1, castigator al Cupei Romaniei si una dintre echipele romanesti cu rezultate remarcabile in Cupele internationale si Metall (Mihai) - fost secund la prima nationala a Moldovei cu care a avut rezultate remarcabile pentru acea echipa, fost selectioner la U-19, castigator al cupei Romaniei, vice-campion al Romaniei, si el activand in Liga 1. Castig de cauza a avut cel din urma, probabil si datorita activitatii mai intense de pe forumul extern, acolo unde s-a format o echipa a userilor cei mai activi sau cei mai sociabili din FA Romania.
Nu in ultimul rand vreau sa amintesc aportul secunzilor acestor nationale care au roluri si merite cel putin la fel cu principalii: SparT la U-19 respectiv oanabm la U-22.

Vreau sa le multumesc tuturor candidatilor cat si tuturor participantilor la vot, fiindca asta arata faptul ca le pasa de echipele noastre nationale si se implica. De asemenea nu trebuie uitati toti userii romani cu Academii de tineret de nivel 6-7 care contribuie cu juniori de calitate cat si userii care antreneaza jucatori romani si raspund cu promptitudine la consultarile cu membrii stafurilor nationalelor atunci cand vine vorba de sdtrategia de antrenament al jucatorilor.

Mult succes tuturor Nationalelor romanesti. Hai Romania!!!
METALL

Coltul Tehnic
Extreme / Wingeri
Astazi vom vorbi despre antrenamentul extremelor,("wing-erilor") care au un rol foarte important in echipa. Acestia pot juca in aparare, mijloc, sau atac in functie de tactica aleasa. Pentru a antrena acest tip de fotbalisti, trebuie sa avem in vedere varsta, potentialul, totalul... etc (pentru mai multe detalii cititi articolul din luna martie)

Extremele sunt jucatori diferiti de ceilalti pentru ca in functie de pozitia jucata ponderea aptitudinilor variaza cel mai mult. Daca in celelalte posturi (inclusiv mijlocasi) exista o abilitate principala, cu secundare ce conteaza mai mult sau mai putin, extremele nu au o aptitudine principala.
In plus, ca lucrurile sa fie si mai interesante, extremele sunt favorizate in scoala de tineret, de aceea in general extragem mai des extreme, si mai bune (dopate). Pana la maturitate, cand valorile se egaleaza, extremele sunt clar mai dezvoltate in medie a fortei de joc. Si asta le face si mai ieftine: fiind mai multe optiuni pe piata. Cu toate astea, extemele sunt "cenusaresele" motorului de joc, atac pe flancuri (AOW Attack on Wings) fiind clar tactica cea mai defavorizata. Toate acestea duc la o ciudata inflatie in perspectiva extemelor: sunt multe si valoareaza putin pe piata. Dar, din nou, cu o interesanta exceptie: extremele capabile sa joace defensiv.

Deci, extreme defensiva. Este interesanta pentru ca practic poate lua locul unui fundas la un pret mult redus. Daca are 20 la aparare este clar la nivelul unui fundas chiar bun, peste 15 la aparare. De aici apar tacticile 4-4-2 cu doua extreme defensive care fac bine faza defensiva dar cresc si valorile de mijloc. Evident, este esential ca extrema defensiva sa aiba aparare cat mai mare: conteaza 60% (extrema doar 30%, conditia si pasele cate 5%). In plus, in ultimul timp motorul a crescut penalitatea jucatori plasati in pozitii nenaturale, asa ca o extema clasificata "ofensiva" dar antrenata pentru defensiva (prin antrenament general) are o penalitate de 10% (citez din Axiss: “winger/midfielder on wrong position (off played as def etc.) can play max 90 % of power of his natural position (95 % before)”). Deci daca ati cumparat o extrema defensiva cu 20 la aparare si cu 10-15 pe conditie si extrema o puteti folosi linistit ca cel mai bun fundas si nu platiti decat 60-70% din pretul unui fundas de meserie.

Opusul este extrema ofensiva, care teoretica ar trebui sa joace ca un veritabil numar 7, un atacant lipit de banda (Lacatus sau, in zilele noastre, Ronaldo). Aici aptitudinile de extrema si pase conteaza in mod egal: 45%. Din pacate, asa cum am spus, motorul nu favorizeaza de loc jocul pe extreme, si nici extremele ofensive (personal am jucat doua sezoane cu extreme ofensive si au marcat impreuna doar 3 goluri). Dar sunt ieftine si cresc valoarea compartimentului ofensiv.

La mijloc, extreme normale unde in sfarsit abilitatea de extrema conteaza majoritar: 55%. Aici exista optiuni multiple: pot sa contribuie la forta mijlocului, pot sa joace foarte distructiv (atac pe centru + pressing) sau pot sa fie chiar creative (atac pe aripi + keep the ball de exemplu). Depinde si de abilitatile secundare.
Deci extremele sunt un fel de inlocuitori buni pe vreme rea la pret redus. Cum scoateti cel mai mult din ele: fiecare dupa gust.

Cand antrenam o extrema trebuie sa ii antrenam in primul rand aptitudinea principala (in general extrema sau aparare in cazul celor defensive) iar cea de-a doua depinde de ce fel este jucatorul ofensiv sau defensiv. Jucatorul trebuie sa joace minim 1 min, sa primeasca 100 puncte antrenament pentru a ajunge sa primeasca antrenament 100%. Ca sa putem folosi o extrema pe toate cele 3 posturi trebuie sa antrenam toate cele 3 aptitudini. Daca extrema nu este "normala" nu putem antrena o aptitudine (aparare sau pase). De aceea exsta antrenamentul general.
O extrema care joaca defensiv, se poate considera ca joaca pe postul de fundas lateral, deoarece aduce un plus apararii, extremele normale aduc un plus mijlocului, si extremele ofensive aduc atacului (trebuie sa tineti cont si de dezvoltarea aptitudinilor, ex: o extrema ofensiva daca are 18 aparare si pase 4 si joaca in atac, nu aduce un plus atacului, ci mai bine o jucati in aparare). O extrema completa 20, 20, 20 ( def, ext, pas) ofera posibilitatea de a alege o multime de tactici (este valabil si in cazul in care nu aveti o echipa puternica si aveti un jucator cu apt 10, 11, 11). Ca sa aveti aptitudinile echilibrate trebuie sa antrenati si aptitudinea blocata in cazul extremelor off sau def. Cum ? Dandu-i antrenament general, pana cand rezistenta ajunge la 20. Pana atunci va primi antrenament 100. Daca rezistenta ajunge la 20 iar dupa contiuati sa antrenati general, jucatorul va pierde o parte din antrenament, partea care era destinata pentru rezistenta.
canavarro & rd2102075

rd210275
Admin

Sus In jos

Mesaj  rd210275 la data de Sam Mai 16, 2015 2:48 pm

Preview

rd210275
Admin

Sus In jos

Mesaj  Ovidiu1986 la data de Dum Mai 17, 2015 4:15 am

Adaugat si pe pagina de Facebook : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Very Happy
Ovidiu1986

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus