subiectul saptamanii: cum faceti bani?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

subiectul saptamanii: cum faceti bani?

Mesaj  rd210275 la data de Dum Noi 11, 2012 2:09 pm

Eu nu vad decat antrenamentul ca sursa reala de castig. Meciurile de acasa pe sezon imi aduc cam pe la 20m ron, sponsorii 12m. Un tanar star la 22-23 de ani il vand cu un profit de 20m (cam pe acolo). Dupa 4-5 sezoane de antrenament, asta inseamna la 12 jucatori ca in medie sunt 3 pe sezon, deci 60m pe sezon din antrenament. Dublu fata de celelalte venituri.
Nu prea am scos bani si din revanzarea de jucatori, dar presupun ca se poate face usor.

rd210275
Admin

Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Vezi profilul utilizatorului http://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: subiectul saptamanii: cum faceti bani?

Mesaj  adispune la data de Lun Ian 21, 2013 4:13 am

As avea si eu nevoie de putin ajutor, daca se poate. M-a mancat undeva ca la inceputul sezonului acesta sa-mi maresc terenurile de antrenament la nivel 2, dar din pacate nivelul departamentului de marketing a ramas la unu, din lipsa de bani. Astfel, am ajuns ca costurile la club sa depaseasca veniturile, indreptandu-ma ca rapidul spre insolventa. Smile)
Intrebarea mea este: ce ar fi mai ok sa fac? sa reduc nivelul terenurilor de antrenamente la 1 si sa maresc marketing la 2?
adispune

Data de inscriere : 11/12/2012
Varsta : 23
Localizare : Pitesti

Vezi profilul utilizatorului http://adispune.ro

Sus In jos

Mesaj  canavarro la data de Lun Ian 21, 2013 9:40 am

Eu antrenez jucatori, de 17 ani.. pana pe la vrem 22-23 de ani si apoi ii vand Exclamation
canavarro

Data de inscriere : 11/09/2012
Varsta : 27
Localizare : Tandarei & Bucuresti

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  joryka la data de Lun Ian 21, 2013 12:34 pm

Da r in liga din Moldova, cistig bani numai din meciurile de acasa.... Jucatorii nu se antreneaza atit de eficient cum trebuia.... Daca joci impotriva unui bot, afecteaza antrenamentele jucatorilor??????
joryka

Data de inscriere : 10/10/2012
Varsta : 26
Localizare : Chisinau, Republica Moldova

Sus In jos

Mesaj  canavarro la data de Lun Ian 21, 2013 2:15 pm

nu afecteaza antrenamentu daca joci cu echipe bot
canavarro

Data de inscriere : 11/09/2012
Varsta : 27
Localizare : Tandarei & Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  Litalgion la data de Lun Ian 21, 2013 8:56 pm

adispune a scris:As avea si eu nevoie de putin ajutor, daca se poate. M-a mancat undeva ca la inceputul sezonului acesta sa-mi maresc terenurile de antrenament la nivel 2, dar din pacate nivelul departamentului de marketing a ramas la unu, din lipsa de bani. Astfel, am ajuns ca costurile la club sa depaseasca veniturile, indreptandu-ma ca rapidul spre insolventa. Smile)
Intrebarea mea este: ce ar fi mai ok sa fac? sa reduc nivelul terenurilor de antrenamente la 1 si sa maresc marketing la 2?

Salut
Pot sa iti zic cum am facut eu la inceput. Initial m-am axat numai pe nivelul stadionului, l-am crescut in asa fel incat sa fie echivalent cu numarul de suporteri pe care il aveam la momentul respectiv. A durat destul de mult, pentru ca numarul de suporteri in perioada aia crestea mult mai repede decat eram eu in stare sa ridic stadionul. Cand am ajuns la 30k cu stadionul am inceput sa construiesc utilitati. Ca idee, acum am 7 la terenuri de antrenament si academie, 3 la marketing si 1 la medical, cu stadion de 60k. Cand ies din cupa Romaniei si din cupa internationala, sunt cam pe zero, adica ceea ce pierd in saptamana cand joc afara, castig (chiar cu un mic profit) in saptamana cand joc acasa.
Succes
Litalgion

Data de inscriere : 23/12/2012

Sus In jos

Mesaj  rd210275 la data de Mar Ian 22, 2013 12:51 pm

lipsa de bani nu e din cauza neaparat ca tiai marit o facilitate, este o constanta la inceput. cresterea stadionului, asa cum recomanda litalgion, e ochestie de investitie: banii pentru 2000 de locuri ii recuperzi cam intr-un sezon.
sfaturile mele sunt:
1. joaca amicale la echipe mult mai puternice si cu stadion mare. amicalele, la inceputuri, pot face cat scoti din meciurile de acasa
2. vinde dupa un an, maxim doi de antrenament (din perspectiva asta as zice ca nu e rau cresterea de nivel de terenuri)
3. joaca toate meciurile de acasa (introdu echipa, daca nu joci din cauza ca nu ai echipa setata nu primesti nici banii)
4. investeste banii care ii obtii in jucatori de antrenat / stadion, NU in facilitati gen medical sau marketing

Baza de antrenament este importanta, dar la inceput te poti descurca cu ce ai. compenseaza cat de cat cu setarea antrenorului, da +5% la compartimentele antrenate

rd210275
Admin

Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 42

Vezi profilul utilizatorului http://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum