FA Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ne bucuram sau nu de vot?

+2
joker2301
rd210275
6 participanți

In jos

Ne bucuram sau nu de vot? Empty Ne bucuram sau nu de vot?

Mesaj  rd210275 Dum Noi 16, 2014 12:12 pm

Cine a votat cu Ponta? Mana sus. Nu credeam ca Iohannis are sanse, dar acum incep sa sper, Chiar daca e 50-50, dupa 19 si diaspora ar trebui sa fie pro Iohannis. Cu toate ca ambasadele au facut tot ce au putut sa nu se voteze complet.
Ce ma enerveaza sunt comentariile de la A3 si RTV de genul: ce dracu cauta oamenii la sediul PSD, sa se duca la ei sa se bucure; nu imi inchipui cum pot fi asa de usor manipulati oameni educati - ei nu citesc decat de pe facebook si doar din 4 in 4 ani; va aratam cum Basescu incearca sa intoarca rezultatul votului.
Bine ca nu sunt obligat sa ma uit, zapez si cred ca ma opresc la tenis. Oricum daca in final iese Ponta mi se pare destul de probabil ca au manarit voturile.

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ne bucuram sau nu de vot? Empty Re: Ne bucuram sau nu de vot?

Mesaj  joker2301 Dum Noi 16, 2014 12:35 pm

Rusine M.A.E , RUSINE PSD ! Mandru ca am votat IOHANNIS ,mandru ca am votat schimbarea ....Maine aflam cine este presedinte , sper sa iasa Iohannis ...ceaw
joker2301
joker2301

Mesaje : 255
Data de inscriere : 13/11/2013
Varsta : 34
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Ne bucuram sau nu de vot? Empty Re: Ne bucuram sau nu de vot?

Mesaj  METALL Lun Noi 17, 2014 12:47 am

Eu am votat in turul I pe Macovei, iar in cel de-al doilea votam pe oricine sau orice Smile care era contra lui tonta.
Dupa primul tur am spus: daca in turul doi vor iesi la vot peste 60% din cei cu drept la vot, Iohannis are sanse. Si ma bazam pe faptul ca electoratul PSD este disciplinat si voteaza de fel mereu si in prima parte a zilei.

Ma bucur enorm ca a castigat Iohannis si m-am umplut de scarba si de aceasta data cu bataia de joc la adresa diasporei... Oare, pt. a cata oara sa ma mai umplu de scarba?! In orice tara normala, premierul isi depunea demisia... insa de cate ori ar fi trebuit tonta sa-si depuna mandatul pana acum?!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
METALL
METALL
Admin

Mesaje : 2723
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Ne bucuram sau nu de vot? Empty Re: Ne bucuram sau nu de vot?

Mesaj  canavarro Lun Noi 17, 2014 9:38 am

In turul 1 am votat cu Dan Diaconescu, iar in turul 2 cu Iohannis.
Trebuie sa precizez ca dinainte de turul 1 voiam sa iasa Iohannis, dar am facut o aroganta si am votat cu Dan Diaconescu in turul 1 Very Happy
canavarro
canavarro

Mesaje : 669
Data de inscriere : 11/09/2012
Varsta : 34
Localizare : Tandarei & Bucuresti

Sus In jos

Ne bucuram sau nu de vot? Empty Re: Ne bucuram sau nu de vot?

Mesaj  rd210275 Lun Noi 17, 2014 2:07 pm

@Metall: corect, asta era si pozitia unor sociologi. Daca prezenta era sub 53%, castiga Ponta, 54-56 cam egal, 56-60 sanse mari Iohannis, peste 61% castiga clar. Si asa a si fost. Am vazut la TVR comparativ cu turul 1 de unde a avut Iohannis voturile: de la el, Macovei, Udrea, Hunor, putin Moliceanu si altii, Dar aproape 33% din votuirle pt el in turul II: cei care nu au votat in turul I. Aici a fost cheia, prezenta la vot. Si aici un motiv greu pare sa fi fost impactul emotional al impiedicarii votarii in afara.

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ne bucuram sau nu de vot? Empty Re: Ne bucuram sau nu de vot?

Mesaj  oanabm Lun Noi 17, 2014 11:11 pm

Clar am votat Iohannis. Si am votat pentru el nu contra lui Ponta. Omul merita. Am stat 5ore la coada in turul 1(m-am dus la ora 11), si 9,5 ore in turul 2 (in conditiile in care la 7 dimineata eram deja la coada) dar a meritat.
oanabm
oanabm

Mesaje : 387
Data de inscriere : 24/09/2012
Varsta : 30

Sus In jos

Ne bucuram sau nu de vot? Empty Re: Ne bucuram sau nu de vot?

Mesaj  METALL Mar Noi 18, 2014 12:07 am

@Radu: am vazut si eu graficul lui Moise Guran. Ce e de semnalat ca ungurii au votat in procent mai mare decat pe Hunor, pe Iohannis.
@oana: Respect, romanco! Tie si tuturor care au pierdut o zi intreaga pentru a-si exercita un drept constitutional... Mare mizerie cu cloaca asta psd-ista... si acum se tot tin de scaune... pana cand, oare?!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
METALL
METALL
Admin

Mesaje : 2723
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Ne bucuram sau nu de vot? Empty Ne bucuram sau nu de vot ?

Mesaj  constantin Mier Noi 19, 2014 6:22 am

Este un moment istoric , putina lumea constientizeaza deocamdata acest lucru. Acum s-a inchis acel ciclu de 20 de ani prognozat de Silviu Brucan ( daca vi-l mai amintiti Very Happy ) si care a fost de fapt, iata, de 25 de ani. Sunt multe explicatii dar in opinia mea nu a castigat Iohannis ci noi poporul roman. Iohannis va trebui acum sa aiba grija sa nu strice ce s-a castigat.
As aminti ca au votat 1,6 milioane de tineri intre 18-25 de ani, desi nu am gasit o cifra publicata, marea lor majoritate cu Iohannis. Aici s-a rasturnat situatia din dimineata votului favorabila lui Ponta. Iar acesti tineri cu Facebook- ul si Twitter -ul lor sau mobilizat mai bine decat PSD -istii incremeniti in proiectul lor propagandistic. De fapt tinerii sunt viitorul si era firesc ca la un moment dat sa se maturizeze, inclusiv politic.
Personal , constat ca acum se va pune, in sfasit in practica (desi nu prin lege) punctul 8 al proclamatiei de la Timisoara , ( "Ca o consecinta a punctului anterior, propunem ca legea electorala sa interzica pentru primele trei legislaturi consecutive dreptul la candidatura, pe orice lista, al fostilor activisti comunisti si al fostilor ofiteri de Securitate. Prezenta lor in viata politica a tarii este principala sursa a tensiunilor si suspiciunilor care framanta astazi societatea romaneasca. ").
constantin
constantin

Mesaje : 109
Data de inscriere : 16/10/2012
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Ne bucuram sau nu de vot? Empty Re: Ne bucuram sau nu de vot?

Mesaj  rd210275 Mier Noi 19, 2014 2:02 pm

Continui eu:
"A fi fost membru de partid nu este o vina. Stim cu totii in ce masura era conditionata viata individului, de la realizarea profesionala pana la primirea unei locuinte, de carnetul rosu si ce consecinte grave atragea predarea lui. Activistii au fost insa acei oameni care si-au abandonat profesiile pentru a sluji partidul comunist si a beneficia de privilegiile materiale deosebite oferite de acesta. "
Eu sunt mai bosorog, nu sunt generatia FB sau Twiter, Dar mi-aduc aminte si acum 21 dec cand eram in masina la unchiul meu (Lada) dupaamiaza si am mers la Arad si era in Piata Sfatului o multime imensa si unchiul meu spunand: "Mai pruncilor, uitati-va bine si sa nu uitati..." si am uitat ce sa nu uit.
Probabil insa ca generatiile care au fost atunci in '89 trebuie sa dispara pentru ca visul urat al comunismului sa dispara.

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ne bucuram sau nu de vot? Empty Re: Ne bucuram sau nu de vot?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum