FA Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cluburile romanesti: cu sau fara patroni

4 participanți

In jos

Cluburile romanesti: cu sau fara patroni Empty Cluburile romanesti: cu sau fara patroni

Mesaj  rd210275 Mier Sept 19, 2012 1:21 pm

Cei mai rai Evil or Very Mad
Marian Iancu - groparul Timisoarei fara sa fie in niciun fel obstructionat
Adrian Mititelu - groparul Craiovei, sa spunem ca a fost un pic faultat
"Lordul" Jean Padureanu - invetatorul cooperativei moderne
Cristi Porcea si Jiji Berbecali - Pic si Poc
Cornel Penescu - groparul Argesului

Nu stiu Question
Ana Maria Prodan - distruge Clujul?
Adrian Porumboiu - distruge arbitrajul?
Arpad Paszkani - a distrus arbitrajul?

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cluburile romanesti: cu sau fara patroni Empty Re: Cluburile romanesti: cu sau fara patroni

Mesaj  METALL Mier Sept 19, 2012 10:10 pm

Eu as rezuma asa: groparii fotbalului romanesc si al mai multor cluburi sunt M. Sandu si Mitica, doua relicve comunisto-securiste.
Penescu este groparul argesului in masura in care a cumparat arbitrii, lucru pe care cu siguranta le-au facut si dinamo, steaua, cfr, etc., insa greseala lui majora a fost ca a facut magarii de capul lui, fara stirea "granzilor" si capilor mafiei din fotbalul romanesc...
Mititelu nu a vrut sa mai vanda cluburilor bucurestene, si a fost curatat, desi a castigat procesele in afara tarii si in tara...
Iancu, iar declara ca daca nu platesti nu castigi titlul...

In concluzie la noi este mafie in toata regula, s-a pastrat oranduirea dinaintea lui '89: atunci doar ca existau doar steaua si dinamo, astazi mai sunt si cfr si altii mai mici...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
METALL
METALL
Admin

Mesaje : 2723
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Cluburile romanesti: cu sau fara patroni Empty Re: Cluburile romanesti: cu sau fara patroni

Mesaj  rd210275 Joi Sept 20, 2012 11:24 am

Uitasem de Nasu si Mitica. Hmmm, ma intreb: ei sunt cauza sau fructul acestei "capitalizari primitive" a fotbalului romanesc.
De fapt, cum zicea bine domn Mitica, fotbalul este oglinda economiei. Economia romaneasca este inca intr-o faza de capitalism primitiv: patroni despotici si inculti, forme de productie limitate si orientate spre castig imediat, etc. Dar finalul acestei tranzitii se intrevede: multinationalele sunt aici, infrastructura creste, tehnologie de inalta clasa exista. Nu pot decat sa cred si sa sper ca destul de curand (ani) "patronatul" din fotbal va dispare odata cu maturizarea industriei.
Ceea ce vad intr-un viitor relativ este trecerea spre fotbalul - industrie, ca in vest (si nu ma refer la Real sau Chelsea sau nume mari, dar la echipe "normale": cele din Austria, Elvetia, Belgia, etc.) Echipe care nu au bugete mari, nu au colosi industriali in spate sau patroni arabi, ci traiesc dupa legile pietii. In momentul cand echipele de fotbal vor devenii companii, care isi vand imaginea (sursele principale de venit sunt bazate pe marketing). Ori imaginea este: suporteri, traditie, rezultate. Niciodata un club ca Gloria Bistrita, orice rezultate ar avea, nu va putea vinde aceeasi imagine ca Steaua, Poli, UTA sau Craiova. Sau altele, nu pun punct.

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cluburile romanesti: cu sau fara patroni Empty Re: Cluburile romanesti: cu sau fara patroni

Mesaj  METALL Joi Sept 20, 2012 11:50 pm

Buna si la obiect analiza facut-ai. Oricun eu zic ca mai avem de asteptat cateva zeci de ani si nu ani.

Vreau sa felicit pe aceasta cale rezultatele deosebite avute de cele doua reprezentante ale noastre in Cupele Europene: CFR Cluj si Steaua.
Ambele au jucat inteligent si au avut rezultate notabile. Ne-au facut pe toti sa fim mandri ca suntem romani.
Bravo!!!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
METALL
METALL
Admin

Mesaje : 2723
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Cluburile romanesti: cu sau fara patroni Empty Re: Cluburile romanesti: cu sau fara patroni

Mesaj  rd210275 Vin Sept 21, 2012 8:58 am

as spera sa nu fie ani. Astept sa vad ce se intampla cu oltchim: ar putea si un semnal puternic.

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cluburile romanesti: cu sau fara patroni Empty Re: Cluburile romanesti: cu sau fara patroni

Mesaj  Ovidiu1986 Sam Oct 20, 2012 10:58 pm

Dupa Inter Sibiu, Soimii Sibiu(echipa fondata in 1913),FC Sibiu acum a venit si randul echipei Vointa Sibiu sa se desfiinteze Sad.
Ovidiu1986
Ovidiu1986

Mesaje : 973
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 37
Localizare : Sibiu

Sus In jos

Cluburile romanesti: cu sau fara patroni Empty Re: Cluburile romanesti: cu sau fara patroni

Mesaj  rd210275 Dum Oct 21, 2012 12:01 am

in divizia B avem o liga cu 13 echipe, una cu 14. echipe care nu se prezinta, care nu au jucatori (am citit ieri intr-un ziar: in divizia III -- imediat sub B-- un meci s-a incheiat in minutul 16, echipa vizitatoare avea doar 6 jucatori pe teren)

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cluburile romanesti: cu sau fara patroni Empty Re: Cluburile romanesti: cu sau fara patroni

Mesaj  METALL Dum Oct 21, 2012 9:55 am

Se aude ca liga 3 se va desfiinta. De la anul Liga 2 va avea o singura serie de 20 echipe. Liga 1 se preconizeaza a avea doar 14 echipe cu play off. Criza...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
METALL
METALL
Admin

Mesaje : 2723
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Cluburile romanesti: cu sau fara patroni Empty Re: Cluburile romanesti: cu sau fara patroni

Mesaj  rd210275 Dum Oct 21, 2012 10:04 am

nu cred, tv au platit 3 ani pe formatu asta, ar trebui sa dea bani inapoi.
Sunt niste rupturi mari intre echipe financiar vorbind. Echipele care prind Europa isi fac banii din cupele europene, bani mult mai multi pentru ca sunt la nivelul mediu european. Celelalte echipe nu au surse decat interne, mult reduse. Insa nu inteleg de ce echipe din orase puternice, igen Constanta, Brasov, Iasi, TImisoara, nu reusesc sa isi implementeze sisteme manageriale de tip companie. Sunt convins ca prin marketing ar atrage mult mai putini bani decat un club din Germania sau Belgia, ar nici cheltuielile nu sunt la acelasi nivel. Vindeti frate imaginea clubului: postere, tricouri, mingi de fotbal, calendare, scutece de bebelusi, orice.

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cluburile romanesti: cu sau fara patroni Empty Re: Cluburile romanesti: cu sau fara patroni

Mesaj  METALL Dum Oct 21, 2012 10:17 am

Din pacate treaba asta cu marketingul nu e inteleasa deloc de patronii fotbalului romanesc...
Steaua mai misca la acest aspect.
Cat era Penescu in floare cu FC Arges facuse raion special in Hypermarket-ul PIC cu FC Arges unde gaseai orice de la fanion, insigna si bricheta, pana la echipamentul complet cu sort, tricou si trening. Chiar am castigat un concurs la GSP si mi-am ales tricoul lui FC Arges, iar ei mi-au spus ca daca nu cumva vreau unul cu steaua, rapid sau dinamo, ca nu au cu FC Arges... Atunci m-am infuriat, le-am spus ca ma jignesc, ca eu taman pentru tricoul lui FC Arges m-am inscris la concurs si ca-i reclam la OPC daca nu se conformeaza. Le-a spus sa vina la Pitesti, sa cumpere tricoul, sa se intoarca la redactie, sa-l ambaleze si sa il trimita inapoi la Pitesti la mine acasa Very Happy Bineinteles ca s-au conformat.... ce vremuri... Sad

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
METALL
METALL
Admin

Mesaje : 2723
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Cluburile romanesti: cu sau fara patroni Empty Re: Cluburile romanesti: cu sau fara patroni

Mesaj  rd210275 Dum Oct 21, 2012 10:47 am

tare, misto. ma inteb ce ar fi facut daca erai suporter Ariesul Arieseni.

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cluburile romanesti: cu sau fara patroni Empty Re: Cluburile romanesti: cu sau fara patroni

Mesaj  canavarro Dum Oct 21, 2012 10:55 am

rd210275 a scris:tare, misto. ma inteb ce ar fi facut daca erai suporter Ariesul Arieseni.

Trebuia sa isi aleaga un tricou al unei echipa din LIGA 1 lol!
canavarro
canavarro

Mesaje : 669
Data de inscriere : 11/09/2012
Varsta : 34
Localizare : Tandarei & Bucuresti

Sus In jos

Cluburile romanesti: cu sau fara patroni Empty Re: Cluburile romanesti: cu sau fara patroni

Mesaj  rd210275 Dum Oct 21, 2012 10:59 am

Victoria Branesti? CS Otopeni?

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cluburile romanesti: cu sau fara patroni Empty Re: Cluburile romanesti: cu sau fara patroni

Mesaj  rd210275 Dum Oct 21, 2012 11:01 am

Da chiar, in Liga II clar sunt echipe mai "iubite" decat unele din Liga I (UTA, Timisoara, Jiul, Corvinul - cred ca nici in Liga II nu mai e), nu mai vorbesc de echipe care nu mai exista: Chimia RM Valcea, Craiova, Bacau, Foresta. Stiti ca in Onesti nu mai joaca nicio echipa?

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cluburile romanesti: cu sau fara patroni Empty Re: Cluburile romanesti: cu sau fara patroni

Mesaj  METALL Dum Oct 21, 2012 11:04 am

canavarro a scris:
rd210275 a scris:tare, misto. ma inteb ce ar fi facut daca erai suporter Ariesul Arieseni.

Trebuia sa isi aleaga un tricou al unei echipa din LIGA 1 lol!

Uite-l ca stie Razz

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
METALL
METALL
Admin

Mesaje : 2723
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Cluburile romanesti: cu sau fara patroni Empty Re: Cluburile romanesti: cu sau fara patroni

Mesaj  METALL Dum Oct 21, 2012 11:07 am

rd210275 a scris:Da chiar, in Liga II clar sunt echipe mai "iubite" decat unele din Liga I (UTA, Timisoara, Jiul, Corvinul - cred ca nici in Liga II nu mai e), nu mai vorbesc de echipe care nu mai exista: Chimia RM Valcea, Craiova, Bacau, Foresta. Stiti ca in Onesti nu mai joaca nicio echipa?

Sa nu uitam de FC Arges!
Corvinul s-a desfiintat anul trecut...din pacate... Timisoara la fel...Jiul PETROSANI la fel...stiam si de Onesti...ei au avut un zvac 2-3 sezoane, apoi s-au stins asa cum au rasarit...au avut o existenta efemera.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
METALL
METALL
Admin

Mesaje : 2723
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Cluburile romanesti: cu sau fara patroni Empty Re: Cluburile romanesti: cu sau fara patroni

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum