FA Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

"Suporter"?

3 participanți

In jos

"Suporter"? Empty "Suporter"?

Mesaj  rd210275 Dum Apr 14, 2013 1:06 pm

nu pot sa nu aduc in discutie un aspect in urma meciului de asta seara. de ce "suporterii" exista in Romania - o tara presupus civilizata? vad in continuu cum se discuta despre "meciul trebuia sa continue", cum oficiali rapidisti nu contenesc cu laudele la adresa "minuantilor suporteri", cum se victimizeaza "ne vor pedepsi pe nedrept, dar acesti minunati suporteri merita sa aiba o echipa ca Rapid care a facut un meci memorabil...", cum nimeni nu intelege fenomenul asa cum inteleg "suporterii".

nu sunt de acord cu aruncatul oricaror obiecte in teren. ca un jucator a simulat sau nu ca a fost lovit, conteaza enorm de putin. simplul gest al suporterilor este imbecil: daca in loc de bricheta este o petarda? sau un cui cu hepatita B pe el? sau orice altceva? este absolut nevoie ca un jucator sa fie ucis pe teren (Galamaz a fost aproape) ca sa se realizeze ca aceste gesturi sunt "tentativa de omor"?
te uiti la meciurile din Anglia: suporterii sunt la 1 m de teren, nu exista plasa protectoare. si? ti se face pielea gaina la "You'll never walk alone", la marea de batiste albe de pe Bernabeu, dar nu vezi o petarda.
cat despre provocari, chiar nu conteaza. sa ai un individ cu portavoce strigand: omorati-i cu brichete, sau orice persoana oponenta injurand, nu ai voie sa fii criminal. pana la urma aruncarea cu obiecte este tentativa de ranire.

si cel mai penibil mi se pare "udarea" lui Reghe. sa nu imi spuna cineva ca nu a fost intentionata si ca acest gest denota o ura viscerala care nu are sens pe teren. este un joc, nu este o cruciada. indiferent cat de atasat esti, nu participi la un turnir, ci la un act sportiv.

discursul rapidistilor mi s-a parut cel putin unfair: cum adica sa minimalizezi atmosfera mergand pana la ai lauda pe acesti suporteri? Rada si Pancu s-au delimitat de acele acte dar imediat au continuat cu "acesti suporteri minunati", "echipe cu astfel de suporteri sunt adevaratele echipe", enumerand Ploiesti si Cluj. nu cumva acest lucru conduce la ideea ce esti suporter adevarat doar daca dai cu monezi sau brichete in jucatori? nu cumva aceasta betie de a nu recunoaste greseala si a nu condamna crima atunci cand ai un anumit interes (cu toate ca nu inteleg ce interes poate Pancu sau Taban sa aiba din a ii lua in brate pe golani) este de fapt motorul totalei dezordini justitiare de la noi?

parerea mea strict personala, ca sa inchei: aveti baieti camere. ii puteti identifica pe toti acesti indivizi (nu ma pot opri, exact in acest moment Grigore declara "acesti minunati suporteri") si caz penal. cat de greu poate fi? bine, la justitia romana probabil Rapid va angaja avocati si tot bietii suporteri sunt victime, dar cine stie. se coace de zeci de ani de racoare pentru magnatii nostrii, pe cand si pentru ai de jos?

iar daca vreti un exemplu concret de "caz criminal", mai stie careva de operatorul TV de la Cluj in coma batut de un "minunat suporter" asa cum sunt acum denumiti? la care Pancu clar s-a referit cand a enumerat "Rapid, U Cluj si Petrolul"?

imi cer scuze daca m-a luat valul.

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

"Suporter"? Empty Re: "Suporter"?

Mesaj  robert80 Dum Apr 14, 2013 1:23 pm

rd210275 a scris:nu pot sa nu aduc in discutie un aspect in urma meciului de asta seara. de ce "suporterii" exista in Romania - o tara presupus civilizata? vad in continuu cum se discuta despre "meciul trebuia sa continue", cum oficiali rapidisti nu contenesc cu laudele la adresa "minuantilor suporteri", cum se victimizeaza "ne vor pedepsi pe nedrept, dar acesti minunati suporteri merita sa aiba o echipa ca Rapid care a facut un meci memorabil...", cum nimeni nu intelege fenomenul asa cum inteleg "suporterii".

nu sunt de acord cu aruncatul oricaror obiecte in teren. ca un jucator a simulat sau nu ca a fost lovit, conteaza enorm de putin. simplul gest al suporterilor este imbecil: daca in loc de bricheta este o petarda? sau un cui cu hepatita B pe el? sau orice altceva? este absolut nevoie ca un jucator sa fie ucis pe teren (Galamaz a fost aproape) ca sa se realizeze ca aceste gesturi sunt "tentativa de omor"?
te uiti la meciurile din Anglia: suporterii sunt la 1 m de teren, nu exista plasa protectoare. si? ti se face pielea gaina la "You'll never walk alone", la marea de batiste albe de pe Bernabeu, dar nu vezi o petarda.
cat despre provocari, chiar nu conteaza. sa ai un individ cu portavoce strigand: omorati-i cu brichete, sau orice persoana oponenta injurand, nu ai voie sa fii criminal. pana la urma aruncarea cu obiecte este tentativa de ranire.

si cel mai penibil mi se pare "udarea" lui Reghe. sa nu imi spuna cineva ca nu a fost intentionata si ca acest gest denota o ura viscerala care nu are sens pe teren. este un joc, nu este o cruciada. indiferent cat de atasat esti, nu participi la un turnir, ci la un act sportiv.

discursul rapidistilor mi s-a parut cel putin unfair: cum adica sa minimalizezi atmosfera mergand pana la ai lauda pe acesti suporteri? Rada si Pancu s-au delimitat de acele acte dar imediat au continuat cu "acesti suporteri minunati", "echipe cu astfel de suporteri sunt adevaratele echipe", enumerand Ploiesti si Cluj. nu cumva acest lucru conduce la ideea ce esti suporter adevarat doar daca dai cu monezi sau brichete in jucatori? nu cumva aceasta betie de a nu recunoaste greseala si a nu condamna crima atunci cand ai un anumit interes (cu toate ca nu inteleg ce interes poate Pancu sau Taban sa aiba din a ii lua in brate pe golani) este de fapt motorul totalei dezordini justitiare de la noi?

parerea mea strict personala, ca sa inchei: aveti baieti camere. ii puteti identifica pe toti acesti indivizi (nu ma pot opri, exact in acest moment Grigore declara "acesti minunati suporteri") si caz penal. cat de greu poate fi? bine, la justitia romana probabil Rapid va angaja avocati si tot bietii suporteri sunt victime, dar cine stie. se coace de zeci de ani de racoare pentru magnatii nostrii, pe cand si pentru ai de jos?

iar daca vreti un exemplu concret de "caz criminal", mai stie careva de operatorul TV de la Cluj in coma batut de un "minunat suporter" asa cum sunt acum denumiti? la care Pancu clar s-a referit cand a enumerat "Rapid, U Cluj si Petrolul"?

imi cer scuze daca m-a luat valul.

total de acord cu tine
robert80
robert80

Mesaje : 30
Data de inscriere : 09/12/2012
Varsta : 43
Localizare : Turda

Sus In jos

"Suporter"? Empty Re: "Suporter"?

Mesaj  AC MMB Lun Apr 15, 2013 2:26 am

Nu sunt rapidist, dar aseara Rapidul a pus Steaua in dificultate. Cred ca e singura care a reusit acet lucru. Suporterii lor... Ce fel de suporter esti cand, prin felul cum sustii echipa, o faci sa joace urmatoarele meciuri de acasa cu portile inchise. RETARDATI!!!!!
AC MMB
AC MMB

Mesaje : 367
Data de inscriere : 09/09/2012

Sus In jos

"Suporter"? Empty Re: "Suporter"?

Mesaj  rd210275 Lun Apr 15, 2013 11:45 am

se poate comenta meciul. chiar daca se poate spune ca sunt "stelist" (dar nu suporter) nu prea mi s-a parut ca Rapid a pus ceva probleme. au dat un gol norocos (o lovitura libera nu poate sa insemne ca stii fotbal) si apoi au bagat autobaza, gen victoriile Romaniei in '94. s-a jucat la o singura poarta si s-a ratat mult. ca Steaua nu are atacant, asta se stie.
eniuei, chiar nu conteaza jocul: buni prosti, pe bani multi sau faliti. dar as vrea la un moment dat sa pot sa imi duc fata la stadion. sper pana face majoratul.

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

"Suporter"? Empty Re: "Suporter"?

Mesaj  rd210275 Mar Apr 16, 2013 12:51 pm

M-a oripilat editorialul lui Radulescu din GSP: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Supoertrii giulestini sunt niste sfinti murdariti de MM (nu mie drag baiatul asta, dar incrancenarea impotriva lui mi-l face cimpatic). dar tot acolo, langa toate editorialele pline de scenarii si luari de aparare a bietilor retardati din tribuna, am gasit un articol cu fapte, nu cu glagorii: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Nu pot sa nu citez:
"Adunătura de animale a fost mică, doar 20 de nebuni. Însă 20 de fani care se luptă sînt prea mulţi. O femeie sau un copil care plînge e prea mult". Si repet intrebarea: cand imi voi putea aduce fata pe stadion?

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

"Suporter"? Empty Re: "Suporter"?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum