FA Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti?

+5
Mike01Aex
voda
AC MMB
METALL
rd210275
9 participanți

In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti?

Mesaj  rd210275 Mar Sept 18, 2012 11:51 am

Ma refer strict la nivelul facilitatilor.
Eu sunt "antrenor": am nivel 7 la antrenament si restul mediu. Am nevoie de medical pentru a imi tine jucatorii apti si pentru a imi permite sa joc "Importanta maxima" (niciodata nu joc "Meci cheie": consider ca risc prea mult accidentare pentru un castig mic de putere); am nevoie de marketing pentru a obtine bani pe jucatorii vanduti. Tineretul il cam neglijez: prefer sa cumpar decat sa stau la mana norocului.
Problema cea mai mare la acest tip de orientare este echilibrul intre cat antrenezi un jucator si limitarea venitului la 2x valoarea jucatorului. Pentru a maximiza venitul, trebuie sa pastrez jucatori batrani (aproximativ), cu potential pe la sau sub 80% pentru a le creste valoarea. Altfel ii vand cu un pret mult ami mare decat 2x valoare, ceea ce face sa pierd bani. Dar prin neantrenarea la nivel maxim de eficienta, pierd locuri de antrenat potentiale mari.
Alt aspect important este dezirabilitatea ridicata a suporterului. Fara suporter sunt aproape orb: nu vad potentialul corect. 20% este mult prea grosier. Plus ca este dificil de urmarit cresterea valorii jucatorului, astfel devine dificil proiectia valorii in timp si practic vanzarea se face la un moment posibil in afara curbei de maxim de venit.

Alte "orientari"? Sau comentarii pe aceasta orientare?

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty Re: Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti?

Mesaj  METALL Mar Sept 18, 2012 11:50 pm

Eu sunt pepiniera cu nivel maxim si antrenor al celor mai buni juniori din scoala pe care-i cresc a.i. sa ajute atat nationalele cat si clubul pana la varste destul de inaintate. Astfel evit si limitarea de pret incasat la vanzare (de care am aflat astazi Smile), am si mandria de a avea jucatori la nationale, am si performante acceptabile si am si timpul de a inlocui generatia vanduta cu ceva bun care vine din urma.
Bineinteles ca, din cand in cand, mai cumpar si un tanar talentat si de perspectiva atunci cand am o gaura ramasa la antrenament.
Pana acum mi-a mers binisor in sensul ca am avut si ceva performante in Cupa si Liga, am avut si inca mai am ceva jucatori la nationale (si voi mai avea cu siguranta pe viitor), am strans si ceva banuti, in sensul de a-mi putea permite sa cumpar atat antrenabili scumpi si de perspectiva cat si "batrani" care sa sustina performanta.

Cam asta este strategia mea. bounce

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
METALL
METALL
Admin

Mesaje : 2724
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty Re: Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti?

Mesaj  AC MMB Mier Sept 19, 2012 3:30 am

Salutare tuturor,

Cresc tineri, avand nivelul maxim la juniori. Din cand in cand primesc cate un junior tare, care merita antrenat. Restul juniorilor ii transfer. Se simte la finante
AC MMB
AC MMB

Mesaje : 367
Data de inscriere : 09/09/2012

Sus In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty Re: Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti?

Mesaj  voda Mier Sept 19, 2012 12:17 pm

Salutare,

Eu merg pe maxim la antrenor si la academia de tineret. Cred ca e important sa cresti jucatori, de preferinta proveniti din pepiniera proprie. De asemena, incerc sa schimb generatiile din mers, fara sa "cad" cateva sezoane pana cresc jucatorii tineri.

voda

Mesaje : 37
Data de inscriere : 19/09/2012

Sus In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty Re: Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti?

Mesaj  rd210275 Mier Sept 19, 2012 12:53 pm

Deci sa va numesc "nationalisti"? Sau "familiali"? Very Happy
Cu cat ma gandesc mai mult este cel mai confortabil mod de a juca: nu trebuie scanate listele de vanzari, nu trebuie sa schimbi des formatia si / sau jucatorii. Deci am gasit numele "comozii" Razz
Sunt curios daca cineva a incercat modul "samsarul": pe baza marketing si medical cumparari vanzari de jucatori dese, in cautare de chilipir si de rezultate imediate.

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty Re: Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti?

Mesaj  voda Mier Sept 19, 2012 1:14 pm

Nu cred ca este o varianta castigatoare sa tranzactionezi prea mult. Cel putin de la un anumit nivel. Pretul la re-vanzare este mai mic, pana ce jucatorul are vechime.
E doar parerea mea...

voda

Mesaje : 37
Data de inscriere : 19/09/2012

Sus In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty Re: Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti?

Mesaj  METALL Mier Sept 19, 2012 9:40 pm

Suntem si nationalisti si comozi si ne place sa lucram in familie Laughing
Partea cu bisnita de jucatori cert pica din start la un user fara pachetul plus (sau cum ii zice aici Smile), fiindca de indata ce cineva iti supra-liciteaza pe un jucator, acesta iti si dispare din lista de transferuri... alt inconvenient si discriminare pe care in SK nu o gasesti... Very Happy

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
METALL
METALL
Admin

Mesaje : 2724
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty Re: Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti?

Mesaj  Mike01Aex Mier Sept 19, 2012 11:43 pm

Ma pun si eu in catgoria ,,nationalistilor", am nivel maxim la juniori de putin timp dar deja se vad rezultatele. Am completat numerosul lot si cu ceva ,,batranei" sa imbin tineretea cu experienta.
Mike01Aex
Mike01Aex

Mesaje : 1409
Data de inscriere : 17/09/2012
Varsta : 47
Localizare : Alexandria

Sus In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty Re: Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti?

Mesaj  METALL Joi Sept 20, 2012 1:51 am

Good job! Wink

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
METALL
METALL
Admin

Mesaje : 2724
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty Re: Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti?

Mesaj  rd210275 Joi Sept 20, 2012 1:15 pm

sa inteleg ca doar antrenament si, eventual, academie se construiesc? Si totusi, statisticile (pe care nu le pot divulga in conformitate cu statutul jocului: The section Statistics is meant only for personal use. Distribution of any information found here is restricted not only by duplicating but also downloading, for example by using scripts. If breaking of this rule is discovered there will be a penalty or even you can lose your team.) cam contrazic. Va trebui sa ma credeti: pe plan international academia este sub marketing (sunt apx egale marketing, academie si medical) cu mult sub training (apx 60%). In Romania academia castiga ceva teren, dar nu spectacular.

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty Re: Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti?

Mesaj  METALL Joi Sept 20, 2012 11:40 pm

Asta inseamna ca ne vom ridica si pre multi o sa-i popim Smile

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
METALL
METALL
Admin

Mesaje : 2724
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty Re: Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti?

Mesaj  onesti Dum Sept 23, 2012 10:14 am

Eu merg mai echilibrat : 6 antrenament , 6 juniori , restul cate 3 .

onesti

Mesaje : 281
Data de inscriere : 16/09/2012
Varsta : 52
Localizare : Onesti

Sus In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty Re: Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti?

Mesaj  rd210275 Dum Sept 23, 2012 10:35 am

e scump nivelul 7, dreptu-i.

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty Re: Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti?

Mesaj  METALL Dum Sept 23, 2012 10:02 pm

onesti a scris:Eu merg mai echilibrat : 6 antrenament , 6 juniori , restul cate 3 .

Si ce ne poti spune despre eficienta acestei alegeri?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
METALL
METALL
Admin

Mesaje : 2724
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty Re: Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti?

Mesaj  cobritza Dum Sept 23, 2012 11:04 pm

eu am asa :
antrenament 5 marketing 4 medic 2 academia 6-7 (va fi)

cobritza

Mesaje : 7
Data de inscriere : 10/09/2012

Sus In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty Re: Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti?

Mesaj  rd210275 Lun Sept 24, 2012 1:11 pm

Deci toata lumea pe aici este pe antrenament si tineret. Asta inseamna ca statisticile snt false? Sau noi cei care suntem pe forum suntem chiar o casta diferita? De ce?

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty Re: Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti?

Mesaj  METALL Mar Sept 25, 2012 12:09 am

Se pare ca cel putin noi cei care am postat suntem intr-un fel, dar restul altfel... Asteptam si mai vedem.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
METALL
METALL
Admin

Mesaje : 2724
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty Salut, asta e strategia mea

Mesaj  j mourinho Mier Dec 26, 2018 3:29 am

Salut, e prima data cand intru pe forum, m-am gandit ca poate mai am si de invatat ceva.
Legat de strategie,am mers si eu cu academia si antrenamentul la nivelul 7, dar mi se ocupau toate cele 12 locuri de antrenament si nu mai aveam ce face cu juniorii scosi ( care nu erau mereu foarte buni ). Am renuntat si ma axez pe marketing si antrenament nivelul 7 si medical si centrul de pregatire a meciurilor 5 si 3.
La inceput cand nu aveam nici bani nici echipa buna, am luat niste batranei ieftini si am antrenat niste jucatori primiti de la academia de tineret. Asa am urcat in ierarhii o perioada si am si facut ceva banuti. Apoi am vandut cam tot ce aveam si am luat jucatori multi tineri cu potential pe toate pozitiile pe care i-am crescut. La inceput m-au tras in jos, apoi au crescut. Dar tot nu au fost de ajuns ca sa ma mentin in liga 1 , asa ca am mai facut niste compromisuri si am luat si cativa batranei accesibili. Acum multumita lotului si nivelului mare la marketing, am strans ceva bani pe care ii voi folosi pe generatia viitoare de jucatori tineri cu potential,care va fi mai valoroasa decat precedenta ( la care nu am dispus de atatia bani ). Dar inca mai astept ca jucatorii care ii am sa mai imbatraneasca. Cand constat ca echipa va intra prea mult pe o panta descendenta, pe unii ii voi vinde, pe altii ii voi pastra ca rezerve,daca nu merita vanduti si daca nu se vor retrage. Cu generatia noua imi asum ca voi avea un recul,pana prin liga 3, dar dupa 4-5 sezoane poate voi fi inapoi in liga 1. Vreau sa experimentez efectiv cat de mult pot creste jucatorii tineri si de calitate daca ii antrenezi la maxim pana nu mai ai ce "stoarce" din potentialul lor.
In timp ce astia cresc,toate cele 10-12 sezoane,intuiesc ca voi strange bani buni si ori o voi lua de la capat ( ca sa strang si mai multi ) ori voi trece la transferuri spectaculoase care sa imi asigure mai multa performanta decat am facut pana acum.

j mourinho

Mesaje : 2
Data de inscriere : 10/03/2017

Sus In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty Re: Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti?

Mesaj  rd210275 Mier Dec 26, 2018 10:42 am

Marketingul nu plateste. Iti da spectatori si procente la vanzari, dar eu zic ca prea putin si prea in picuri.
Vor exista reculuri, dar nu trebvuie sa fie asa de mari. Antrenezi jucatori pana pe la 27 de ani maxim (dupa aia ajung cu potentialul sub 20%), si ii mai poti tine linist 6 sezoane, timp in care noua generatie creste de la 19 la 25 de ani, adica esti in maxim permanent. Mai trebuie sa cumperi doar posturile neacoperite, gen antrenezi aparare si mijloc, atacantii ii cumperi. Dar iti ajung doi.

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty Salut, asta e strategia mea

Mesaj  j mourinho Mier Dec 26, 2018 10:54 am

M-ai facut curios cu marketing-ul. O sa tin o evidenta si o sa mai las sa scada nivelele cand se deterioreaza,sa vad cat pierd pe nivel, ca sa concluzionez cati bani imi aduce

j mourinho

Mesaje : 2
Data de inscriere : 10/03/2017

Sus In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty Re: Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti?

Mesaj  rd210275 Mier Dec 26, 2018 12:18 pm

Fiecare nivel iti aduce un procent la vanzari. Adica vinzi cu 1m, castigi cu fiecare nivel 10k. Nu e rau, dar daca faci 3-4 vanzari pe an, 50k e nimic. La suporteri nu stiu cat poate aduce, dar oricum venitul din bilete e mic, asa ca nu ma doare un procent in plus sau in minus.
AM avut marketing la 4, acum il las sa se duca in cap la 0 (sunt prea zgarcit sa il demolez)

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty Re: Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti?

Mesaj  rd210275 Joi Ian 11, 2024 10:53 am

ca sa raspund la intrebarea din titlu, in retragere. vand tineretul (puteti sa ii verificati), cumpar "seniori", vizez titlul de campion un sezon si apoi va urez toate cele bune. imi doresc sa ma extrag din toate jocurile de pe internet si sa ma bucur mai degraba de o carte (suna elitist, dar e adevarat, acum citesc Drumul Matasii de Peter Frankopan)

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty re...

Mesaj  Coolyman Joi Ian 11, 2024 10:51 pm

rd210275 a scris:ca sa raspund la intrebarea din titlu, in retragere. vand tineretul (puteti sa ii verificati), cumpar "seniori", vizez titlul de campion un sezon si apoi va urez toate cele bune. imi doresc sa ma extrag din toate jocurile de pe internet si sa ma bucur mai degraba de o carte (suna elitist, dar e adevarat, acum citesc Drumul Matasii de Peter Frankopan)

Imi pare rau sa aud. Totusi nu vei putea lua titlul sezonul viitor indiferent de ce batranei iti cumperi. Pentru ca doua sezoane ei vor juca penalizati si nu vor scoate cine stie ce. Pe de alta parte e greu sa gasesti intr-un termn scurt toti jucatorii doriti, la preturi pe care sa ti le permiti. Prin urmare vei mai ramane langa noi cel putin 3 sezoane. Intre timp poate te razgandesti. Oricum, meriti un titlu, trebuie sa il iei.
Coolyman
Coolyman

Mesaje : 1240
Data de inscriere : 13/11/2012
Localizare : Suceava

Sus In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty Re: Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti?

Mesaj  METALL Lun Ian 22, 2024 12:01 am

rd210275 a scris:ca sa raspund la intrebarea din titlu, in retragere. vand tineretul (puteti sa ii verificati), cumpar "seniori", vizez titlul de campion un sezon si apoi va urez toate cele bune. imi doresc sa ma extrag din toate jocurile de pe internet si sa ma bucur mai degraba de o carte (suna elitist, dar e adevarat, acum citesc Drumul Matasii de Peter Frankopan)

Stai linistit aci, lasa gandurile de marire Smile
Daca nici tu nu mai cresti juniori sau nu mai scoti si toti ne vom lupta la tilu cu babalaci, se duc de rapa nationalele...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
METALL
METALL
Admin

Mesaje : 2724
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti? Empty Re: Subiectul saptamanii: ce fel de administrator esti?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum