FA Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Liga I - sezonul 51

+2
Coolyman
Mike01Aex
6 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Liga I - sezonul 51

Mesaj  Mike01Aex Dum Ian 16, 2022 8:24 am

Cu salutări calde din îndepărtata liga 3 România  Wink , continuăm cu mica analiză a sezonului 50.

Pentru început:
Clasamentul all-time al Ligii I, (inclusiv sezonul 50):
Locul 1 – Inter Sibiu = 833 puncte
Locul 2 – Poli Timisoara 1921= 756 puncte
Locul 3 – BTA = 685 puncte
………
Locul 7 – FC Dinamo Suceava (Falticeni) = 482 puncte
………
Locul 10 - FC CFR 1907 (Los Magnificos) = 337 puncte
………
Locul 12 – Fc Politehnica Iasi (CSMS Iasi) = 311 puncte
Locul 13 – PETROLUL PLOIESTI = 297 puncte
Locul 14 - Lupii Negri Galsa = 294 puncte
……..
Locul 16 - FC Wizards = 223 puncte
……..
Locul 18 - Sepsi OSK FC (PC 37991) = 210 puncte
………
Locul 20 - F.C. UTA Arad (Fc.Atletico Fortuna) = 197 puncte
………
Locul 31 - Napoca F.C = 121 puncte
………
Locul 35 - Gasca Nebuna = 96 puncte
………
Locul 37 - Vointa Macea = 94 puncte
…………
Locul 54 - Club Athletic Oradea = 20 puncte
…………
Locul 75 - A.S. Starchiojd = 2 puncte


Notă (rămânem consecvenți): au fost trecute în acest clasament echipele de pe podium, echipele din sezonul actual şi echipele care au participat sezonul trecut în liga 1.

A. Bonusuri:
1) Primul lucru care iese în evidență, confirmându-se spusele din sezonul trecut: trio-ul fruntaș rămâne neschimbat și așa va rămâne cel puțin câteva sezoane;
2) Poli Timisoara 1921 continuă să reducă diferența ce o separă de Inter, dar realist vorbind, trebuie să mai treacă cel puțin 2 sezoane să o depășească;
3) Legendara ,, BTA” încă este pe podium și chiar dacă urmăritorii urcă spre vârful clasamentului, avem același urcuș anevoios (o nouă confirmare a spuselor din analiza anterioară), deoarece doar 3 echipe top 10 sunt prezente in liga 1 în acest sezon.
4) La finalul sezonului vom rămâne  tot cu  75 de echipe participante în liga 1, cele 4 nou promovate au sezoane semnificative în liga 1, două dintre ele având doar o trecere rapidă de 1 sezon prin liga secundă.
5) Continuând ideea de mai sus, 3 din cele 4 echipe care au retrogradat urcaseră în liga 1 cu un sezon înainte, întărind ideea că diferența între primele 2 ligi este semnificativă;
6) Numărul campioanelor a rămas neschimbat: 19 echipe care au cucerit în total 45 de titluri. Aceeași ”vinovată”,  echipa F.C. UTA Arad  cheers  care și-a apărat titlul de campioană (felicitări managerului G Muresan!). În instoria recentă este singura echipă care reușește 3 titluri consecutive. Doar BTA are 4, dar vorbim de începuturile FA-ului în țara noastră (edițiile 10-13).

Acestea sunt campioanele:
Inter Sibiu – 9 titluri;
BTA - 7 titluri;
Poli Timisoara 1921– 4 titluri;
AC Viola Recas – 3 titluri;
Sport Club Zulmde – 3 titluri;
F.C. UTA Arad – 3 titluri;
Banditii – 2 titluri;
Fc Politehnica Iasi – 2 titluri;
SS Lazio Sibiu – 2 titluri;
C.S Arges Pitesti -1 titlu;
Dinamo Antony -1 titlu;
Harciogii Mustaciosi -1 titlu;
FC Tr. Severin -1 titlu;
PETROLUL PLOIESTI -1 titlu;
Steaua lu Manole -1 titlu;
Venus Bucuresti -1 titlu;
AC Milan C-1 titlu;
Sepsi OSK FC ( fostă PC 37991) -1 titlu;
F.C. Dinamo Suceava (fosta Dinamo Falticeni) -1 titlu;

B. Extrabonus:
1. Au fost 3 neprezentări (același număr ca în sezonul trecut), dar o fost o singură echipă implicată  Crying or Very sad ;
2. În cele 87 meciuri jucate s-au înscris 322 goluri (cu 11 mai mult decât sezonul trecut), media fiind de 3,7 goluri / meci. Cele mai multe goluri într-o etapă (media 6) au fost înscrise în etapa 8, iar cele mai puține goluri într-o etapă s-au înscris în etapa 13 (media 1,75). Coincidență sau nu, în etapele menționate, s-a înregistrat câte o neprezentare  Mad  
3. În jocurile disputate gazdele s-au impus în 49 meciuri (56,32%), oaspeții au plecat învingători în 29 meciuri (33,33%),  în celelalte 9 meciuri (10,34%) scorul a fost egal;
4. Au fot 2 etape (1 și 10) în care toate meciurile s-au încheiat cu victoria gazdelor, la polul opus fiind etapa 13 în care gazdele au reușit doar un egal, cu mențiunea că s-au jucat doar 4 meciuri în etapă.
5. Dobroslav Lelkes (FC Wizards) în etapa 8 și  Vratislav Bednařík (Lupii Negri Galsa) în etapa 11 au fost jucătorii care au marcat câte 4 goluri într-un meci.
6. Un singur meci s-a încheiat fără gol (în etapa 12)

Două cuvinte, doar statistic vorbind, referitoare la Cupa României:  
1) Ultima ediție a fost adjudecată de F.C. Dinamo Suceava cheers , de fapt trofeul nici nu a plecat din Suceava;
2) Cum era și logic, performanța din sezonul trecut (prima echipă din istoria FA-ului care  a câștigat două ediții consecutive) a fost îmbunătățită, acum sucevenii ajungând la 3 trofee câștigate consecutiv. Felicitări managerului Coolyman!
3) Au fost decernate 44 de trofee, avem tot 26 de echipe cu cel puţin un trofeu, iar podium-ul câștigătoarelor se prezintă astfel: FC Tr. Severin și F.C. Dinamo Suceava cu 5 trofee, urmată de Inter Sibiu cu 4 trofee, cu 3 trofee în vitrină fiind Sepsi OSK F (fostă PC 37991) și Sport Club Zulmde.

Să auzim de bine!
Mike01Aex
Mike01Aex

Mesaje : 1400
Data de inscriere : 17/09/2012
Varsta : 47
Localizare : Alexandria

Coolyman și spartul apreciază acest mesaj

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re...

Mesaj  Coolyman Dum Ian 16, 2022 9:07 am

Mulțumim Mike, super statistică și toate detaliile celor două competiții interne...o săptămână frumoasă!
Coolyman
Coolyman

Mesaje : 1236
Data de inscriere : 13/11/2012
Localizare : Suceava

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re: Liga I - sezonul 51

Mesaj  METALL Dum Ian 16, 2022 10:22 pm

Multumim pentru statistici!
Succes tuturor!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
METALL
METALL
Admin

Mesaje : 2723
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re: Liga I - sezonul 51

Mesaj  rd210275 Dum Ian 23, 2022 1:50 pm

inca nu a fost vreun rezultat de egalitate

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re: Liga I - sezonul 51

Mesaj  Mike01Aex Lun Ian 24, 2022 1:06 am

rd210275 a scris:inca nu a fost vreun rezultat de egalitate
Nici nu o sa fie prea multe, parerea mea Wink , nu prea ii place lui Axiss egalul.
Acum 2 sezoane au fost 15, sezonul trecut 9, facem o medie si zic maxim 12 in acest sezon Smile
Mike01Aex
Mike01Aex

Mesaje : 1400
Data de inscriere : 17/09/2012
Varsta : 47
Localizare : Alexandria

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re: Liga I - sezonul 51

Mesaj  GRM Lun Ian 24, 2022 10:43 pm

Multumim frumos pentru statistici Mike.🤍I love you
GRM
GRM

Mesaje : 73
Data de inscriere : 07/10/2021

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re: Liga I - sezonul 51

Mesaj  Mike01Aex Mar Ian 25, 2022 10:16 pm

Cu placere domnilor!
Bafta in noul sezon!
Mike01Aex
Mike01Aex

Mesaje : 1400
Data de inscriere : 17/09/2012
Varsta : 47
Localizare : Alexandria

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re: Liga I - sezonul 51

Mesaj  rd210275 Dum Feb 06, 2022 11:34 am

Chiar daca e in favoarea mea, nu reusesc sa inteleg ce a jucat talu. Asezarea Petrolului|: absolut aiurea, fara niciun sens. Am castigat 3 puncte in deplasare, dar oricine ar fi facut asta in aceste conditii. Eu sunt linistit: am kucat cu prima echipa, joc cheie.

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Coolyman apreciază acest mesaj

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re...

Mesaj  Coolyman Dum Feb 06, 2022 12:09 pm

rd210275 a scris:Chiar daca e in favoarea mea, nu reusesc sa inteleg ce a jucat talu. Asezarea Petrolului|: absolut aiurea, fara niciun sens. Am castigat 3 puncte in deplasare, dar oricine ar fi facut asta in aceste conditii. Eu sunt linistit: am kucat cu prima echipa, joc cheie.

Da, unii au abordat destul de ciudat...
Coolyman
Coolyman

Mesaje : 1236
Data de inscriere : 13/11/2012
Localizare : Suceava

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re: Liga I - sezonul 51

Mesaj  rd210275 Mar Mar 01, 2022 2:00 pm

Derbiul campionatului: Suceava - UTA 1-1. Meci care era predispus la un scor mic, dar nici asa, sa se inscrie de doua ori in min 85 si 86. Parca un dracusor si-a bagat coada
In continuare este foarte greu de prevazut care dintre cei doi va lua titlul! Sau eventul?

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re...

Mesaj  Coolyman Mier Mar 02, 2022 9:13 am

Ești acolo, ai șansa ta, poți fi tu cel care ne strica socotelile.
Coolyman
Coolyman

Mesaje : 1236
Data de inscriere : 13/11/2012
Localizare : Suceava

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re: Liga I - sezonul 51

Mesaj  rd210275 Joi Mar 03, 2022 12:18 pm

Nu conta pe mine. E doar tu si Gabone cei care conteaza. Lupta la baioneta, in mod cert

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re: Liga I - sezonul 51

Mesaj  rd210275 Dum Mar 13, 2022 11:24 am

Foarte interesanta ultima etapa: semifinalele de cupa se repeta intocmai si la fel. Poli joaca in continuare tare si face egal acasa cu Suceava (din nou - in cupa a fost tot 1-1 dupa 90 de minute), in schimb Wizard nu mai reuseste sa alinieze o echipa competitiva, si capoteaza complet in rematch cu UTA.
Macea de asemenea joaca mult sub potential intr-un meci insa fara prea mare importanta.

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re: Liga I - sezonul 51

Mesaj  GRM Dum Mar 13, 2022 11:49 am

Macea pierde pentru ca a vandut tot...
Cupa imi starneste foarte putina motivatie din prizma a doua lucruri. II o competitie secundă, in care joci doar doua meciuri cu adevarat calitative. Plus ca este o competitie in care doar echipele care joaca finala acasa o castiga, puteti verifica istoricul cupei si faceti un procent din ultimele 10-15 finale...in alta ordine de idei, campionatul se joaca si se va juca pana in ultima etapa, sunt convins de asta. Puteti vedea sezonul trecut cu Dinamo, nici eu nu am mai crezut in titlu, dar uite ca merita sa crezi pana in ultima etapa. Felicitari semifinalistilor de cupa! Ca o incheiere s-ar putea din sezonul viitor sa-mi resetez si eu echipa dar nu sunt inca 100% sigur. O seara faina sa aveti si un inceput de weekend minunat.
GRM
GRM

Mesaje : 73
Data de inscriere : 07/10/2021

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re...

Mesaj  Coolyman Dum Mar 13, 2022 1:17 pm

GRM a scris:Macea pierde pentru ca a vandut tot...
Cupa imi starneste foarte putina motivatie din prizma a doua lucruri. II o competitie secundă, in care joci doar doua meciuri cu adevarat calitative. Plus ca este o competitie in care doar echipele care joaca finala acasa o castiga, puteti verifica istoricul cupei si faceti un procent din ultimele 10-15 finale...in alta ordine de idei, campionatul se joaca si se va juca pana in ultima etapa, sunt convins de asta. Puteti vedea sezonul trecut cu Dinamo, nici eu nu am mai crezut in titlu, dar uite ca merita sa crezi pana in ultima etapa. Felicitari semifinalistilor de cupa! Ca o incheiere s-ar putea din sezonul viitor sa-mi resetez si eu echipa dar nu sunt inca 100% sigur. O seara faina sa aveti si un inceput de weekend minunat.

Vorbești ca Gigi Becali, numai pe ăla îl interesa doar campionatul. Eu mă mulțumesc cu a doua competiție, vreau al șaselea trofeu pentru că e singura competiție unde pot deține cele mai multe trofee. Și de campionat nu mă pot apropia pentru că ești mai bun, macar cupa să o iau. Dar chiar de o ratez mai am înca cel puțin 6-7 sezoane înainte, timpul ține cu mine. La fel și campionatul, este timp, abia când cei care acum au 25-26 de ani ajung la 28-29 voi avea cu adevărat o echipă foarte bună. Până atunci îi dam așa, mai pe jos, mai prin căruță, important e sa fim acolo. Și sănătoși și în pace. Doamne ajuta!
Coolyman
Coolyman

Mesaje : 1236
Data de inscriere : 13/11/2012
Localizare : Suceava

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re: Liga I - sezonul 51

Mesaj  GRM Dum Mar 13, 2022 1:52 pm

Cum sa ma compari cu Becali?...sincer. Eu doar am spus ca nu imi starneste motivatie cupa. Ti-am spus pertinent doua motive dovedite ! 1 joci 2 meciuri importante si rezulta un trofeu. 2 Cine joaca acasa in peste 90% daca nu 100% din cazuri castiga. Felicitari pentru asta, daca jucam si eu acasa sigur imi doream trofeul, dar asa stiu ca nu are rost, dar na incerc ca n-am ce face. Asta-i jocul trebuie sa-l acceptam asa cum ii el. Nu am acuzat sau injosit pe nimeni. Mie imi place campionatul ca si competitie din 2 motive 1 anduranta, 2 sunt multe meciuri mai grele. De aceea imi place Liga campionilor, de aceea m-am bagat in liga amicala cu echipe foarte tari. Eu asa gandesc, asa vad lucrurile. Cooly tu ai echipa batrana ca a mea foarte buna, ii mai ai si pe tinerii aia foarte buni clar ca poti continua inca 6-7 sezoane, eu NU. Apropo, am uitat sa felicit pe Lupii care se tine tare sus pe locul 2 poate, poate... Hmm asa-i mai interesant daca suntem mai multi la lupta cum a fost si Poli pana acuma, dar sezonul asta nu-i merge asa bine. Doamne ajuta si rau la nimeni!
GRM
GRM

Mesaje : 73
Data de inscriere : 07/10/2021

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re...

Mesaj  Coolyman Dum Mar 13, 2022 10:53 pm

GRM a scris:Cum sa ma compari cu Becali?...sincer. Eu doar am spus ca nu imi starneste motivatie cupa. Ti-am spus pertinent doua motive dovedite ! 1 joci 2 meciuri importante si rezulta un trofeu. 2 Cine joaca acasa in peste 90% daca nu 100% din cazuri castiga. Felicitari pentru asta, daca jucam si eu acasa sigur imi doream trofeul, dar asa stiu ca nu are rost, dar na incerc ca n-am ce face. Asta-i jocul trebuie sa-l acceptam asa cum ii el. Nu am acuzat sau injosit pe nimeni. Mie imi place campionatul ca si competitie din 2 motive 1 anduranta, 2 sunt multe meciuri mai grele. De aceea imi place Liga campionilor, de aceea m-am bagat in liga amicala cu echipe foarte tari. Eu asa gandesc, asa vad lucrurile. Cooly tu ai echipa batrana ca a mea foarte buna, ii mai ai si pe tinerii aia foarte buni clar ca poti continua inca 6-7 sezoane, eu NU. Apropo, am uitat sa felicit pe Lupii care se tine tare sus pe locul 2 poate, poate... Hmm asa-i mai interesant daca suntem mai multi la lupta cum a fost si Poli pana acuma, dar sezonul asta nu-i merge asa bine. Doamne ajuta si rau la nimeni!

Nu te compar, așa spune el mereu, doar campionatul și Liga Campionilor Very Happy . Nu e nimeni vinovat că ai jucat mai multe meciuri acasă în cupă, e o loterie și am avut eu noroc. Dar asta nu înseamnă că deja am câștigat, meciul e greu și tu ai forță de a câștiga oriunde.
Coolyman
Coolyman

Mesaje : 1236
Data de inscriere : 13/11/2012
Localizare : Suceava

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re: Liga I - sezonul 51

Mesaj  GRM Dum Mar 13, 2022 11:05 pm

Ala-i semi retard, da-l in spanac, a stricat cariera multor jucatori, in fine...Becali ii modelul clasic de om fara scoala care a facut smecherii, stie doar sa numere banii, a furat primul milion de eruo iar acuma e mare filantrop si sfant...In cupa acest sezon am jucat la fel de multe jocuri acasa ca si tine Smile) daca am numarat corect...
GRM
GRM

Mesaje : 73
Data de inscriere : 07/10/2021

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re: Liga I - sezonul 51

Mesaj  METALL Dum Mar 13, 2022 11:14 pm

Eu propun sa va impartiti trofeele Laughing

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
METALL
METALL
Admin

Mesaje : 2723
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re: Liga I - sezonul 51

Mesaj  GRM Dum Mar 13, 2022 11:48 pm

METALL a scris:Eu propun sa va impartiti trofeele Laughing

Urmatoarele sezoane poate sa ia cate trofee vrea, lotul lui il recomanda. Eu o sa fiu retras, in concluzie impartim trofeele dar in decursul a mai multor ani. Smile))
GRM
GRM

Mesaje : 73
Data de inscriere : 07/10/2021

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re ...

Mesaj  Coolyman Lun Mar 14, 2022 12:06 am

GRM a scris:Ala-i semi retard, da-l in spanac, a stricat cariera multor jucatori, in fine...Becali ii modelul clasic de om fara scoala care a facut smecherii, stie doar sa numere banii, a furat primul milion de eruo iar acuma e mare filantrop si sfant...In cupa acest sezon am jucat la fel de multe jocuri acasa ca si tine Smile)  daca am numarat
corect...

Nu sunt doar cele de sezonul asta, sunt toate, undeva in joc îți arată procentul, trebuie doar să cauți.
Coolyman
Coolyman

Mesaje : 1236
Data de inscriere : 13/11/2012
Localizare : Suceava

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re ...

Mesaj  Coolyman Lun Mar 14, 2022 12:07 am

GRM a scris:
METALL a scris:Eu propun sa va impartiti trofeele Laughing

Urmatoarele sezoane poate sa ia cate trofee vrea, lotul lui il recomanda. Eu o sa fiu retras, in concluzie impartim trofeele dar in decursul a mai multor ani. Smile))

Tu te retragi demult, daca ce nu iese bine, hop și tu cu retragere... Razz
Coolyman
Coolyman

Mesaje : 1236
Data de inscriere : 13/11/2012
Localizare : Suceava

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re: Liga I - sezonul 51

Mesaj  GRM Lun Mar 14, 2022 12:50 am

Coolyman a scris:
GRM a scris:
METALL a scris:Eu propun sa va impartiti trofeele Laughing

Urmatoarele sezoane poate sa ia cate trofee vrea, lotul lui il recomanda. Eu o sa fiu retras, in concluzie impartim trofeele dar in decursul a mai multor ani. Smile))

Tu te retragi demult, daca ce nu iese bine, hop și tu cu retragere... Razz  

Am spus de retragere in ideea in care am echipa imbatranita...
GRM
GRM

Mesaje : 73
Data de inscriere : 07/10/2021

Coolyman apreciază acest mesaj

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re: Liga I - sezonul 51

Mesaj  rd210275 Lun Mar 14, 2022 10:29 am

daca va retrageti amandoi ma ofer sa castig eu campionatul. "poi daca vreau, uite asa se fac afacerile" si va pup pe toti pe portofel

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Coolyman apreciază acest mesaj

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re...

Mesaj  Coolyman Lun Mar 14, 2022 10:33 am

rd210275 a scris:daca va retrageti amandoi ma ofer sa castig eu campionatul. "poi daca vreau, uite asa se fac afacerile" si va pup pe toti pe portofel

De mine nu scapi ușor, eu voi incepe o reconstrucție peste minim 6 sezoane... cheers
Coolyman
Coolyman

Mesaje : 1236
Data de inscriere : 13/11/2012
Localizare : Suceava

Sus In jos

Liga I - sezonul 51 Empty Re: Liga I - sezonul 51

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum