FA Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Liga I -sezonul 57

+3
Coolyman
rd210275
Mike01Aex
7 participanți

In jos

Liga I -sezonul 57 Empty Liga I -sezonul 57

Mesaj  Mike01Aex Dum Noi 26, 2023 5:15 am

Chiar dacă am renunțat pentru moment la micile statistici (din motive obiective), ținând cont de  temperaturile scăzute din ultimele zile, cu fulgi de zăpadă  rendeer  în cele mai multe zone din țară, cred că putem analiza clasamentul all-time, după sezonul recent încheiat  Wink

Pentru început avem:
Clasamentul all-time al Ligii I, (inclusiv sezonul 56):
Locul 1 – Poli Timisoara 1921= 848 puncte  
Locul 2 – Inter Sibiu = 833 puncte
Locul 3 – FC Dinamo Suceava (Falticeni) = 745 puncte
………
Locul 6 - FC CFR 1907 (Los Magnificos) = 558 puncte
Locul 7 - FC Arges Pitesti = 549 puncte
………
Locul 9 - Sport Club Zulmde = 505 puncte
Locul 10 - Lupii Negri Galsa = 470 puncte
………
Locul 12 - Fc Politehnica Iasi (CSMS Iasi) = 422 puncte
Locul 13 - FC Wizards = 330 puncte
………
Locul 19 - FC PLATONESTI (Victoria Tandarei) = 239 puncte
Locul 20 - DANFC= 222 puncte
………
Locul 30 - Gasca Nebuna = 138 puncte
………
Locul 32 - Parfumul Teilor (Quantum Galati) = 132 puncte
………
Locul 37 - Vointa Macea = 99 puncte
………
Locul 42 - POLI 1921 = 65 puncte



Concluzii:

1) Primul lucru care iese în evidență: s-a schimbat liderul  Wink  
Inter Sibiu urca pe prima poziție după sezonul 43, iar după 14 sezoane echipa a fost detronată de Poli Timisoara 1921. Merită felicitări managerul echipei timișorene Bogdan  cheers
2) Să ne aducem aminte cum arăta podium-ul primului clasament realizat, acum 26 de ediții  Shocked : locul 1- BTA, locul 2 – Bandiții și locul 3 - Harciogii Mustaciosi.
După cum spuneam sezonul trecut, pentru prima dată legendarele  mai sus amintite  au rămas în afara podium-lui și firesc vor coborî ușor-ușor la finalul fiecărei ediții. Acum ocupă locurile 4, 8 și 11 în clasamentul general.
3) La finalul sezonului vom avea tot 76 de echipe participante în liga 1, nimic nou și din ce în ce mai greu să mărim numărul de echipe. Este foarte greu de ajuns în primul eșalonul, în toate ligile secunde sunt cel puțin 3 - 4 echipe foarte bune, lupta la promovare fiind spectaculoasă.
Totodată, trebuie spus că diferența dintre liga 1 și liga 2 este la momentul actual destul de mare, dovada fiind că din cele 4 echipe retrogradate, 3 promovaseră în sezonul precedent.
4) Numărul campioanelor a rămas neschimbat: 19 echipe care au cucerit în total 51 de titluri.
5) Rămâne valabil ce am zis de câteva sezoane: noua campioană, este echipa momentului în FA-ul românesc si nu este alta decât F.C. Dinamo Suceava. Felicitări managerului Coolyman cheers
Dacă în clasamentul general a fost detronată de pe primul loc, aici rămâne pe primul loc, încă multe sezoane Inter Sibiu  king . Felicitări managerului Ovidiu  cheers  și o revenire rapidă în prima ligă, din 2 motive: să aibă Poli Timișoara concurentă directă în clasamentul general (cu toate că nici F.C. Dinamo Suceava nu mai este așa departe și reduce constant diferența) și cel de-al doilea motiv, rivalitatea dintre Inter Sibiu- Zulmde trebuie continuată, după 9 sezoane de pauză, nu de alta dar nu stiu cât mai resistă Zulmde în liga 1  Cool

Acestea sunt campioanele:

1) Inter Sibiu – 9 titluri;
2) BTA - 7 titluri;
3) F.C. UTA Arad – 5 titluri;
4) F.C. Dinamo Suceava (fosta Dinamo Falticeni) – 5 titluri;
5) Poli Timisoara 1921– 4 titluri;
6) AC Viola Recas – 3 titluri;
7) Sport Club Zulmde – 3 titluri;
8.) Banditii – 2 titluri;
9) Fc Politehnica Iasi – 2 titluri;
10) SS Lazio Sibiu – 2 titluri;
11) C.S Arges Pitesti -1 titlu;
12) Dinamo Antony -1 titlu;
13) Harciogii Mustaciosi -1 titlu;
14) FC Tr. Severin -1 titlu;
15) PETROLUL PLOIESTI -1 titlu;
16) Steaua lu Manole -1 titlu;
17) Venus Bucuresti -1 titlu;
18) AC Milan C-1 titlu;
19) Sepsi OSK FC ( fostă PC 37991) -1 titlu;

P.S. Succes în noul sezon, care se anunță incendiar și echilibrat !!!
Mike01Aex
Mike01Aex

Mesaje : 1400
Data de inscriere : 17/09/2012
Varsta : 47
Localizare : Alexandria

Sus In jos

Liga I -sezonul 57 Empty Re: Liga I -sezonul 57

Mesaj  rd210275 Dum Noi 26, 2023 11:59 am

Mike: felicitari pentru perseverenta si grija fata de numere
-------
In alta ordine de idei, un inceput furtunos in Liga I, dar nu au trecut decat doua etape

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Liga I -sezonul 57 Empty Re...

Mesaj  Coolyman Dum Noi 26, 2023 12:09 pm

rd210275 a scris:Mike: felicitari pentru perseverenta si grija fata de numere
-------
In alta ordine de idei, un inceput furtunos in Liga I, dar nu au trecut decat doua etape

Jocul asta e o gluma proasta, ratingurile mele sunt mult peste ale adversarilor și pierd lamentabil. Probabil deja am pierdut titlul sezonul și nu e decât a doua etapă. Spun asta pentru că eu nu am primit niciodată cadouri de la joc, din contra. Vă salut!

P.S. Mulțumim Mike !
Coolyman
Coolyman

Mesaje : 1236
Data de inscriere : 13/11/2012
Localizare : Suceava

Sus In jos

Liga I -sezonul 57 Empty Re: Liga I -sezonul 57

Mesaj  rd210275 Dum Dec 10, 2023 5:25 am

Com'n man, dupa atatea titluri ai cam fi ultimul sa te plangi

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Liga I -sezonul 57 Empty Re...

Mesaj  Coolyman Dum Dec 10, 2023 12:53 pm

rd210275 a scris:Com'n man, dupa atatea titluri ai cam fi ultimul sa te plangi

Ce legătură au titlurile cu faptul că jocul e de rahat și îi penalizează pe unii iar pe alții îi ajută foarte mult. Mă uitam si azi la Wizard-CFR, pe bune, ăla a fost meci de 2 solist?
Coolyman
Coolyman

Mesaje : 1236
Data de inscriere : 13/11/2012
Localizare : Suceava

Sus In jos

Liga I -sezonul 57 Empty Re: Liga I -sezonul 57

Mesaj  joryka Mar Dec 12, 2023 12:00 pm

Coolyman a scris:
rd210275 a scris:Com'n man, dupa atatea titluri ai cam fi ultimul sa te plangi

Ce legătură au titlurile cu faptul că jocul e de rahat și îi penalizează pe unii iar pe alții îi ajută foarte mult. Mă uitam si azi la Wizard-CFR, pe bune, ăla a fost meci de 2 solist?

Cum poate jocul sa faca asa ceva?
Echipa mea a fost de citeva ori mai puternica si tot timpul a pierdut, si inexplicabil asta se intimpla ultimele sezoane. Cum asa ceva poate sa fie? De ce sa mai creezi juniori daca jocul se transforma in jocuri de noroc?
Demotiveaza complet sa ca sa continui jocul

joryka

Mesaje : 402
Data de inscriere : 10/10/2012
Varsta : 33
Localizare : Chisinau, Republica Moldova

Coolyman și spartul apreciază acest mesaj

Sus In jos

Liga I -sezonul 57 Empty Re...

Mesaj  Coolyman Mier Dec 13, 2023 11:10 pm

joryka a scris:
Coolyman a scris:
rd210275 a scris:Com'n man, dupa atatea titluri ai cam fi ultimul sa te plangi

Ce legătură au titlurile cu faptul că jocul e de rahat și îi penalizează pe unii iar pe alții îi ajută foarte mult. Mă uitam si azi la Wizard-CFR, pe bune, ăla a fost meci de 2 solist?

Cum poate jocul sa faca asa ceva?
Echipa mea a fost de citeva ori mai puternica si tot timpul a pierdut, si inexplicabil asta se intimpla ultimele sezoane. Cum asa ceva poate sa fie? De ce sa mai creezi juniori daca jocul se transforma in jocuri de noroc?
Demotiveaza complet sa ca sa continui jocul

Foarte multi s-au lăsat de FA din aceasta cauză. Eu rămân în joc pentru că mă multumesc performantele ultimelor sezoane, dar după ce am pierdut titlul sezonul asta după doar 4 etape în urma unor meciuri foarte dubioase, mai că îmi venea să îmi bag picioarele. I-am scris lui Axiss, el tot o da pe noroc, totuși e prea mult noroc la unii și prea mult ghinion la alții. E unul in liga noastră care câștigă constant, nu conteaza ce ratinguri are, câștigă lejer iar alții trag din greu chiar și când ratingurile sunt mult peste ale adversarilor.
Coolyman
Coolyman

Mesaje : 1236
Data de inscriere : 13/11/2012
Localizare : Suceava

Sus In jos

Liga I -sezonul 57 Empty Re: Liga I -sezonul 57

Mesaj  rd210275 Vin Dec 15, 2023 3:34 am

Pai atunci eu ce sa mai spun de meciul meu din cupa? Dar as zice ca nu exista favoritizati si ghinionisti de serviciu, ci e un simplu efect psihologic: situatiile in care o persoana este norocoasa se uita mult mai repede (au un impact psihologic de scurta durata) fata de cele opuse, care sunt persitate pe durata mai lunga. In plus, in cazul celor din top, care se asteapta sa castige continuu, nu exista "situatii norocoase" ci doar cele ghinioniste
Dar da, impactul hazardului este frustrant, din aceasta cauza de cateva luni am decis sa ma retrag usor usor din toate jocurile in care hazardul joaca un rol important (FA, SK, HT). Incep tot mai mult sa prefer jocuri mai economice, in care conteaza decizia si strategia personala si nu intamplarea generata de motorul de joc. Probabil in cursul anului 2024 voi disparea din toate football managers.
Nu pot sa nu remarc ilogicul situatiei in care aceste managere accepta sa penalizeze (prin random) human player in legatura cu bot player. Macar daca un meci aiurea are un castigator human pot sa ma gandesc ca macar cineva poate sa fie influentat si eventual sa monetizeze, dar daca botul castiga, WTH se poate monetiza?

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Liga I -sezonul 57 Empty Re: Liga I -sezonul 57

Mesaj  Mike01Aex Vin Dec 15, 2023 11:05 am

rd210275 a scris:..... Probabil in cursul anului 2024 voi disparea din toate football managers.
........
Ai  dreptate 100% din punctul meu de vedere, doar cu partea evidentiata mai sus nu as fi deacord Shocked .
Nu vreau sa cred ca te gandesti la plecarea din FA, tocmai tu, care ai adunat si unit mica noastra comunitate de manageri.
Eu sunt convins ca se vor schimba lucrurile, asa cum au disparut meciurile care se incheiau cu scoruri de 15, 16 ....20, 21 la 0. Sunt optimist Wink
Mike01Aex
Mike01Aex

Mesaje : 1400
Data de inscriere : 17/09/2012
Varsta : 47
Localizare : Alexandria

constantin și Coolyman apreciază acest mesaj

Sus In jos

Liga I -sezonul 57 Empty Re...

Mesaj  Coolyman Vin Dec 15, 2023 1:30 pm

Știm.cu toții că meciurile din cupa sunt mult mai dubioase decât cele din campionat. E motivul pentru care eu le joc cu mare atenție. Din păcate tu nu te-ai invatat minte și ai ieșit prematur din cupa de foarte multe ori. Nu cred că renunțarea la FA e o optiunez macar pentru mica noastră comunitate merita sa mai ramai.
Coolyman
Coolyman

Mesaje : 1236
Data de inscriere : 13/11/2012
Localizare : Suceava

Sus In jos

Liga I -sezonul 57 Empty Re: Liga I -sezonul 57

Mesaj  Ovidiu1986 Sam Dec 16, 2023 12:50 am

Nu vreau sa fiu rau si nici sa atac pe cineva anume dar jocul e acelasi de 16 ani de zile.Nu poti sa ai scuza ca hop nu iau tilul ma retrag. Problemele cu infrangerile inexplicabile au fost dintotdeauna. Fara aceste hazarduri poate as fii avut 2-3 titluri si cupe in plus sau in minus Very Happy . Un hazard e si faptul ca unele echipe joaca intotdeuna jocuri cheie si doar in anumite meciuri prefera sa joace relaxat Smile. Dar pana la urma care e farmecul jocului sa castige doar anumita echipa . Pentru mine fiind o comunitate mica ma bucur ca avem mai multi castigatori de titlu/cupa.


Ultima editare efectuata de catre Ovidiu1986 in Lun Dec 18, 2023 5:51 am, editata de 1 ori
Ovidiu1986
Ovidiu1986

Mesaje : 973
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 37
Localizare : Sibiu

constantin și spartul apreciază acest mesaj

Sus In jos

Liga I -sezonul 57 Empty Re: Liga I -sezonul 57

Mesaj  METALL Lun Dec 18, 2023 2:54 am

Toti am avut, avem si vom avea, jocuri pe care nu le vom intelege si care ne vor frustra... Dar aceste este motorul jocului, cu siguranta am avut si meciuri in care am fost avantajati.
Avand in vedere ca am reusit, cativa dintre noi, sa ne strangem aici, ar fi pacat sa ne imputinam.
Trebuie sa mergem inainte, sa ramanem niste luptatori.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
METALL
METALL
Admin

Mesaje : 2723
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Pitesti

constantin, Coolyman și Mishu apreciază acest mesaj

Sus In jos

Liga I -sezonul 57 Empty Re: Liga I -sezonul 57

Mesaj  rd210275 Mar Dec 19, 2023 1:45 pm

nu ma intelegeti gresit, sau poate ma inteleg eu gresit. pur si simplu e o analiza personala: in momentul in care frustrarea e mai mare ca satisfactia presupun ca as fi sado-maso sa continui sa imi fac rau. we'll see

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Liga I -sezonul 57 Empty Acesta este un joc, totusi

Mesaj  constantin Dum Ian 28, 2024 11:11 am

La Multi Ani 2024 !

Oameni buni,
Unii dintre voi va luati prea mult in serios, altii dati dovada de echilibru si decenta .
Suntem totusi parte dintr-un joc, chiar daca este electronic.
Haideti sa redevenim copii si sa ne bucuram de joc, cu micile lui imperfectiuni. Very Happy

Pentru cei care nu l-ati urmarit va recomand sa cautati pe Youtube interviul cu Juergen Klopp, legat de plecarea sa de la Liverpool. E o mica lectie de viata...
Toate cele bune !
constantin
constantin

Mesaje : 109
Data de inscriere : 16/10/2012
Localizare : Timisoara

Mike01Aex și Mishu apreciază acest mesaj

Sus In jos

Liga I -sezonul 57 Empty Felicitari campionului CFR Cluj!

Mesaj  Coolyman Lun Feb 12, 2024 1:39 am

Dupa un joc in doi timp de vreo 9 sezoane, avem un nou castigator al titlului, CFR Cluj. Un trofeu meritat de un user implicat cu o echipa buna. Personal am avut un inceput de sezon foarte prost, altfel as fi pus o presiune mai mare pe el si poate nu era campion cu 3 etape inainte. Ma bucur ca avem inca 3-4 echipe care se pot bate la titlu si asta face campionatul mai frumos. Am ambitia de a ma bate la podium inca doua sezoane, cred ca mai pot obtine cel putin un titlu, nu scapati asa usor de mine Very Happy . O saptamana frumoasa tuturor!
Coolyman
Coolyman

Mesaje : 1236
Data de inscriere : 13/11/2012
Localizare : Suceava

Sus In jos

Liga I -sezonul 57 Empty Re: Liga I -sezonul 57

Mesaj  joryka Joi Feb 15, 2024 12:21 am

Ehh, la voi deacuma s-a rezolvat cu campionul Very Happy Very Happy , iar la noi in campionat ne vom bate pina la urma so presupun ca se v-a decide totul il ultima etapa. Sa cistige cel mai bun Smile Smile Smile Smile

joryka

Mesaje : 402
Data de inscriere : 10/10/2012
Varsta : 33
Localizare : Chisinau, Republica Moldova

Coolyman apreciază acest mesaj

Sus In jos

Liga I -sezonul 57 Empty Re...

Mesaj  Coolyman Vin Feb 16, 2024 9:33 pm

joryka a scris:Ehh, la voi deacuma s-a rezolvat cu campionul Very Happy Very Happy , iar la noi in campionat ne vom bate pina la urma so presupun ca se v-a decide totul il ultima etapa. Sa cistige cel mai bun Smile Smile Smile Smile

Așa e frumos sa fie emoții până la final. Bafta!
Coolyman
Coolyman

Mesaje : 1236
Data de inscriere : 13/11/2012
Localizare : Suceava

joryka apreciază acest mesaj

Sus In jos

Liga I -sezonul 57 Empty Re: Liga I -sezonul 57

Mesaj  rd210275 Lun Feb 26, 2024 2:03 pm

Par sa nu mai fie intrebari neraspunse. Sorry Mike, diferenta de golaveraj e mult prea mare, lasa-ma pe mine inca 2-3 sezoane sa dau cantecul de lebada.

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Liga I -sezonul 57 Empty Re: Liga I -sezonul 57

Mesaj  Ovidiu1986 Lun Feb 26, 2024 10:48 pm

rd210275 a scris:Par sa nu mai fie intrebari neraspunse. Sorry Mike, diferenta de golaveraj e mult prea mare, lasa-ma pe mine inca 2-3 sezoane sa dau cantecul de lebada.

Daca nu urc eu vine el la mine Very Happy
Ovidiu1986
Ovidiu1986

Mesaje : 973
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 37
Localizare : Sibiu

Coolyman apreciază acest mesaj

Sus In jos

Liga I -sezonul 57 Empty Re: Liga I -sezonul 57

Mesaj  Mike01Aex Mar Feb 27, 2024 7:15 am

rd210275 a scris:Par sa nu mai fie intrebari neraspunse. Sorry Mike, diferenta de golaveraj e mult prea mare, lasa-ma pe mine inca 2-3 sezoane sa dau cantecul de lebada.
Eu sigur te las, numai sa vrei sa stai. Daca-mi spuneai asa, nici nu ma mai prezentam in ultimele etape si asa am luat o gramada de goluri sezonul asta Very Happy
Posibil sa ajung langa Ovidiu, dar trecator, cel mult un sezon, la ce echipa am vazut ca are si pe deasupra vreau sa ma relaxez cateva sezoane in liga 3 cheers
Mike01Aex
Mike01Aex

Mesaje : 1400
Data de inscriere : 17/09/2012
Varsta : 47
Localizare : Alexandria

Coolyman apreciază acest mesaj

Sus In jos

Liga I -sezonul 57 Empty Re...

Mesaj  Coolyman Mier Feb 28, 2024 12:15 am

Mike01Aex a scris:
rd210275 a scris:Par sa nu mai fie intrebari neraspunse. Sorry Mike, diferenta de golaveraj e mult prea mare, lasa-ma pe mine inca 2-3 sezoane sa dau cantecul de lebada.
Eu sigur te las, numai sa vrei sa stai. Daca-mi spuneai asa, nici nu ma mai prezentam in ultimele etape si asa am luat o gramada de goluri sezonul asta Very Happy
Posibil sa ajung langa Ovidiu, dar trecator, cel mult un sezon, la ce echipa am vazut ca are si pe deasupra vreau sa ma relaxez cateva sezoane in liga 3 cheers

Ciudate rezultate ai avut sezonul asta Evil or Very Mad
Coolyman
Coolyman

Mesaje : 1236
Data de inscriere : 13/11/2012
Localizare : Suceava

Sus In jos

Liga I -sezonul 57 Empty Re: Liga I -sezonul 57

Mesaj  joryka Joi Feb 29, 2024 3:36 am

Coolyman a scris:
Mike01Aex a scris:
rd210275 a scris:Par sa nu mai fie intrebari neraspunse. Sorry Mike, diferenta de golaveraj e mult prea mare, lasa-ma pe mine inca 2-3 sezoane sa dau cantecul de lebada.
Eu sigur te las, numai sa vrei sa stai. Daca-mi spuneai asa, nici nu ma mai prezentam in ultimele etape si asa am luat o gramada de goluri sezonul asta Very Happy
Posibil sa ajung langa Ovidiu, dar trecator, cel mult un sezon, la ce echipa am vazut ca are si pe deasupra vreau sa ma relaxez cateva sezoane in liga 3 cheers

Ciudate rezultate ai avut sezonul asta Evil or Very Mad

Cum stau jucatorii cu experienta?
Ca eu am avut asa sezoane din cauza la experienta Sad

joryka

Mesaje : 402
Data de inscriere : 10/10/2012
Varsta : 33
Localizare : Chisinau, Republica Moldova

Sus In jos

Liga I -sezonul 57 Empty Re: Liga I -sezonul 57

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum