FA Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Junalist, reporter..etc

+3
METALL
rd210275
canavarro
7 participanți

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  rd210275 Vin Mar 08, 2013 1:36 pm

Daca în interviul precedent l-am avut drept protagonist pe fostul selectioner Bogdan, în acest interviu îi vom avea protagonisti pe cei 3 asistenți care, desi nu sunt romani, au avut o contributie foarte mare la castigarea celor doua medalii de aur si de bronz la ultimele doua campionate mondiale. Primul dintre ei este slovacul DeathDevilSC care a devenit asistent la nationala Romaniei in timpul mandatului lui Dantte. Apoi in timpul mandatului lui Bogdan a mai venit tot un slovac Deddy1000, care intre timp a devenit antrenorul principal al nationalei U18 slovace. Deddy100 a fost inlocuit cu cehul Chouris. Cei trei au acceptat sa ne raspunda unui set de 6 intrebari, si asa am realizat acest trinterviu:

1. De unde esti (tara, oras)? Cati ani ai? Ce meserie ai?

Deddy100: Zvolen-Slovacia. 25 de ani si de profesie sunt inginer (imi cer scuze pentru raspunsurile scurte dar engleza nu este un punct forte al meu)

DeathDevilSC: Senec(langa Bratislava)- Slovacia. 22 de ani. Student la Universitatea Comenius Bratislava la specializarea geologie, mai exact mineralogie cu geochimie.

Chouris: Castolovice-Repubilica Ceha. 26 de ani. Lucrez la Johnsons Controls Automotive servise.

2. De cand joci FA? Care este parerea ta despre faptul ca acest manager se dezvolta relativ greu comparativ cu alte managere online de acest gen (hattrick, trophymanager)

Deddy100: 2 ani si 6 luni. Axiss este zeul acestui joc si el decide dezvoltarea.

DeathDevilSC: Dupa cum se poate vedea si pe pagina echipei mele joc acest manager din 12.07.2007. Trebuie sa admit ca acest manager este dezvoltat de o singura persoana si nu de o echipa intreaga precum celelalte manager de acest gen. Dar atmosfera de aici este extraordinara si acesta este principalul motiv pentru care joc acest manager

Chouris: Din 06.12.2010. FA este diferit. Managerele nu trebuie sa fie la fel. Cine vrea altceva este liber sa joace alt manager. FA este un joc privat si trebuie privita ca o afacere si nu ca un joc.

3. Crezi ca ar fii mai bine daca Axiss ar introduce modificari care sa reduca efectul randomului?

Deddy100: Hmm, cred ca va fi bine daca Axiss va reduce randomul cel putin la nivelul echipelor nationale, pentru ca prezenta Serbiei in finala la ultimul CM si castigarea acestuia de catre Croatia in sezonul 17 au fost surprize foarte mari.

DeathDevilSC: Aceasta este o intrebare dificila. Fiecare se enerveaza cand pierde un meci in care este mult mai bun decat adversarul (vedeti si ultimul meci al nationalei cu Venezuela), dar ca exemplu real in Europa League Plzen a invins SSC Napoli cu 5-0. Poate ar fi mai bine daca Axiss ar introduce optiuni care sa influenteze mai mult desfasurarea jocului. De 2 saptamani incoace au fost introduse niste optiuni noi, care sa influenteze desfasurarea jocului. Ramane de vazut daca ce tactici vor adopta cei mai buni tacticieni din acest joc.

Chouris: Randomul este OK. Cateodata ne raneste, cateodata ne ajuta. Randomul este 50:50. Pierzi si esti nervos, adversarul castiga si este fericit.

4. Care este parerea ta despre comunitatea romanesca? Ce anume te-a determinat sa devii asistent la nationala mare a Romaniei?

Deddy100:Comunitatea romaneasca este mica, dar foarte puternica iar Death si chouris sunt doi manageri foarte buni! Am acceptat sa devin asistent pentru ca am vrut sa castig cat mai multa experienta la nivel de nationale iar managerul Janoas m-a recomandat lui Death. Acum sunt selectionerul U18 al Slovaciei, iar suportul lui m-a ajutat sa castig alegerile.

DeathDevilSC: Comunitatea slovaca a fost reticenta la ideile mele, pentru ca ma gandeam la succes. Pentru mine ratingurile sunt singurele lucruri care arata succesul unei nationale/echipe de club. Am propus lui Axiss sa implementeze anumite optiuni precum rating bonus pentru meciurile de la CM, castigarea grupei de calificare etc. Dar Axiss nu a fost interesat. Acum am reusit sa castigam 2 medalii in doua cicluri de campionat mondial si sunt foarte mandru de acest lucru. Am fii avut o sansa foarte mare sa ajungem pe locul 1 la nivel de nationale in topul ratingului, dar ultimul meci a fost un nonsens total. Am vrut sa ajung la o nationala puternica, am vazut potential in nationala Romaniei si l-am contactat pe selectionerul de atunci. Si totul a descurs foarte bine .

Chouris: Comunitatea romaneasca? Este o comunitate mica. Dar voi lucrati ca o echipa, ceea ce multi nu inteleg! De ce am acceptat sa devin asistent? Probabil pentru ca il cunosc pe Deddy100.

5. Credeti ca va fii posibil ca la urmatorul CM Romania sa isi pastreze titlul?

Deddy100: Da este posibil, dar acest lucru nu s-a mai intamplat pana acum. Randomul este o c.r.a.

DeathDevilSC: Eu intotdeauna tintesc locul 1, deci raspunsul este DA.

Chouris: Totul este ca tactica setata sa fie cea mai buna, in rest e numai NOROC.

6. La sfarsit va rog frumos sa adresati un sfat comunitatii romanesti!

Deddy100: Rabdare si anduranta! Este foarte importanta in FA!

DeathDevilSC: Am incercat sa ii invat in trecut despre dezvoltarea jucatorilor si a academiilor de tineret. S-a facut un mare progres prin trimiterea de mesaje catre fiecare manager roman ca in ultimele 2 saptamani din sezon sa nu se extraga juniori din academie. Și aproape majoritatea dintre ei au respectat acest lucru. In calitate de membrii ai stafului NT trebuie sa vorbim mult cu ei, ca sa realizeze ca nationala lor e CAMPIOANA MONDIALA en titre, pentru ca sunt convins ca o mare majoritate nu stiu acest lucru. Trebuie sa cooperam cat mai mult cu comunitatea noastra, sa ii atragem inspre nationala, astfel sa apara cat mai multi jucatori buni si cat mai multe succese. Cu drag DeathDevilSC pe numele real Jakub Múčka

Chouris: Nu va pot da aici sfaturi despre cum sa jucati pentru ca ar trebui o gramada de spatiu si timp. Iar engleza mea nu este foarte buna. Cateva sfaturi: FA este numai un joc. Echipa voastra este de fapt doar date: 5;10;15. Peste ani nu veti mai avea nimic din echipa voastra, deci va fii o pierdere de timp. Lucrul cel mai importatnt cu care veti ramane vor fii numai PRIETENII si contactele, ceea ce va sugerez sa cautati la acest joc. Acesta este lucru cel mai de pret pe care vi-l poate oferi FA. Este cel mai de pret lucru!

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  canavarro Dum Mar 10, 2013 9:17 am

Done !
canavarro
canavarro

Mesaje : 669
Data de inscriere : 11/09/2012
Varsta : 34
Localizare : Tandarei & Bucuresti

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  rd210275 Dum Mar 10, 2013 12:56 pm

nope, site is done. down better said.

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  rd210275 Lun Apr 01, 2013 2:12 pm

propunere: interviu cu eupoli. mai mult, intrebarile sa fie stranse din comunitatea noastra.
inep eu cu doua intrebari:
Care crezi ca au fost atuurile tale in lupta pentru titlu cu echipe ca BTA, Poli sau Baditii?
Care crezi ca este derbiul Romaniei? Glumesc desigur.

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  rd210275 Mar Apr 02, 2013 10:20 am

hai mah, chiar asa proasta idee am avut?

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  canavarro Mar Apr 02, 2013 12:16 pm

Reporterii sa ii adreseze intrebari, ca el sigur va raspunde Very Happy
canavarro
canavarro

Mesaje : 669
Data de inscriere : 11/09/2012
Varsta : 34
Localizare : Tandarei & Bucuresti

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  rd210275 Dum Apr 07, 2013 12:00 pm

ok, cum nimeni nu se mai ofera, saptamana aceasta voi inainta eu un set de intrebari lui eupoli. dar oferta de coparticipare ramane deschisa.

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  rd210275 Lun Apr 22, 2013 12:33 pm

Here it is

eupoli este managerul campioanei (pentru a doua oara) AC Viola Recas.
1. Cine esti si cu ce te ocupi?
Ma numesc Eugen si lucrez in IT
2. Ai facut 5 ani de FA. Ce te tine pe acest manager? Mai joci si alte managere?
Adevarul e ca de ceva vreme joc din inertie. Singurul lucru care imi place e antrenamentul diferit pentru fiecare jucator in parte, lucru pe care nu l-am mai intalnit la alte managere. Mai joc sokker si goalunited. Am mai incercat multe altele (inclusiv hattrick)
3. Ai castigat de doua ori titlul de campion. A fost greu?
Pot spune ca da, in general e echilibru in liga 1. Am si pierdut tilul in ultima etapa, terminand chiar pe 3. Totusi, e clar ca am profitat si de conjunctura in care unii useri (vezi BTA) s-au axat pe meciurile din CL in detrimentul campionatului.
4. Care este importanta pe care o acorzi meciurilor internationale?
Pana acum nu le-am dat importanta. Pe undeva firesc, pentru ca handicapul fata de echipele cu sezoane bune avans era greu de anulat. Evident, nu mai e cazul acum, doar ca prioritatile au fost altele.
5. Care este strategia ta in FA?
Am inceput cu maxim la juniori si baza de antrenament, avand un plan pe termen lung. Am avut destul de multi juniori selectionati la nationale (U18, U21 si NT). Chiar si acum am in echipa 4 titulari indiscutabili din scoala proprie si inca 4 care sunt inca antrenati. Doar ca am ajuns la concluzia ca dezvoltarea e mult mai dificila asa, drept urmare planuiesc sa duc scoala de juniori la 0 si sa folosesc nivelele pe altceva.
6. Imi mai aduci aminte numele unui jucator folosit de tine in 2008?
Petrica Savu. Junior extras de mine la 17 ani, cumparat de Banditii (unde inca si joaca).
7. Cat vei mai juca FA? Care sunt planurile pt sezoanele urmatoare?
Inca nu stiu. Cele 15-20 minute dedicate FA pe saptamana nu sunt un motiv sa renunt. Echipa are potential, inca mai creste, asa ca nu vad nici un motiv sa renunt in urmatoarele 5 sezoane.
8. Urmaresti nationalele Romaniei in FA?
Urmaresc rezultatele. O vreme m-am ocupat si de scouting pentru U18/U21.
9. Dar nationala lui Piturca?
Din pacate da. Sunt microbist si sunt roman, asa ca nu pot ignora nationala, chiar daca sunt profund dezamagit de selectia facuta de Piti si de jocul prestat in ultimii ani.
10. Si ultima intrebare: care crezi ca este derbiul Romaniei? te intreaba managerul aradean al Lupilor Negrii. Glumesc desigur. Si totusi?
Sunt doua: unul care se datoreaza comunismului: Steaua-Dinamo si unul care se datoreaza pasiunii si rivalitatii dintre doua orase: POLI - UTA. Regretabil e ca doar primul a mai ramas.

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  rd210275 Mier Apr 24, 2013 11:54 am

canavarro, nu e bun interviul Question

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  canavarro Vin Apr 26, 2013 2:13 am

e bun, acum l-am vazut
canavarro
canavarro

Mesaje : 669
Data de inscriere : 11/09/2012
Varsta : 34
Localizare : Tandarei & Bucuresti

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  rd210275 Vin Mai 31, 2013 12:12 am

careva idei ceva? sau asteptam alegeriule si intervievam noii antrenori?

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  canavarro Vin Mai 31, 2013 2:55 am

dupa alegeri Very Happy
canavarro
canavarro

Mesaje : 669
Data de inscriere : 11/09/2012
Varsta : 34
Localizare : Tandarei & Bucuresti

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  rd210275 Sam Iun 15, 2013 11:46 pm

doritori sa se implice in intervievarea noilor antrenori?

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  rd210275 Lun Iun 24, 2013 9:21 am

Deci, cam astea sunt.

1. Noul antrenor al nationalei (noi) U-22 / Noul antrenor (de fapt acelasi) al nationalei (noi) U-19. Cine esti de fapt?
canavarro: Salut. Ma numesc Stefan, am 23 de ani, student in agronomie
METALL: Ma numesc Mihai, am 35 ani, sunt din Pitesti si mare fan FC Arges si Romania.

2. De ce ai candidat? De ce crezi ca ai fost ales?
canavarro: Am candidat pentru a ajuta noua echipa nationala U 22. Cred ca am fost ales datorita performantelor de la u 18 mai nou u19. Locul 2, si 3 la CM.
METALL: Am candidat fiindca am vrut sa continui munca inceputa la Nationala mica, mai ales acum cu aceasta noua provocare - U19. Ma consult intotdeauna cu asistentul meu Litalgion si cu toti membri forumului extern care vor sa dea un sfat care sa ajute Romania. In plus sunt mandru sa fiu antrenorul uneia din nationalele tarii mele. Chiar daca nationala mezina, pare la prima vedere cea mai putin insemnata, consider ca de aici se poate crea baza pentru cele doua nationale mai mari.
De ce am fost ales?! Din doua motive: primul ar fi faptul ca pe forumul extern suntem deja un grup destul de omogen in care colegii au reusit cat de cat sa ma cunoasca. Al doilea este faptul ca managerii care urmaresc nationala, au vazut ca ma implic 100% ca si selectioner, comunic cu proprietarii jucatorilor selectionati la nationala in toate aspectele (antrenament, de ce un jucator a fost sau nu selectionat, etc.) si, nu in ultimul rand, rezultatele obtinute pe perioada madatului meu (aici includ si meritele incontestabile ale asistentului meu) au fost destul de bune (locul 4 la CM si mentinerea in elita mondiala la aceasta grupa de varsta - locul 3).

3. Ce poate realiza Romania la U-22 / U-19 cu lotul care se prefigureaza?
canavarro: Eu cred ca se poate realiza maxim, locul 1 la CM, dar ne mai trebuie si putin noroc.
METALL: Intrebare destul de dificila... Asa cum am comentat si pe forumul extern, marea problema ar fi compartimentul ofensiv, acolo unde, ca si la nationala mijlocie, nu a aparut nimic inca. Spun "inca" deoarece ar mai fi timp sa "rasara" o speranta promitatoare sau chiar doua daca avem noroc. Noi vrem sa ne calificam fara pobleme la CM, iar apoi, daca vom mai fi la carma nationalei sa realizam cel putin un loc 4 la CM.

4. Care va fi strategia: lot, tactica, pregatire?
canavarro: Vom incepe cu lotul actual calificarile, iar daca vom obtine rapid calificarea, vom intineri imediat lotul. Tactica depinde de la meci la meci, iar pregatirea, consta in experienta jucatorilor care vor face deplasarea la CM.
METALL: Strategia este urmatoarea: in meciurile amicale din acest sezon folosim tot ce avem mai bun la categoria de varsta 17 ani, pentru a creste acesti jucatori in vederea CM de peste un sezon, atunci cand acesti tineri vor avea deja 19 ani. Din ce am vazut pana acum, aceasta strategie mai este adoptata doar de Slovacia si de Cehia, echipele cele mai puternice la ora actuala. Lotul poate suferi modificari in functie de ce juniori noi apar, de antrenamentul oferit actualilor selectionati, etc.
In calificarile care vor urma sezonul viitor, vom coopta si cei mai buni jucatori de 19 ani (actualmente 18) care au facut parte din lotul folosit la CM trecut. Ne vom asigura calificarea cu acesti jucatori, iar apoi, vom folosi cat mai mult posibil si actualii jucatori de 17 ani, cei care vor duce greul la CM.
Tacticile sunt alese in functie de ceea ce avem mai bun la ora meciului. Grosso modo cel mai bine stam la capitolul extreme, asa cum a fost si pana acum. Si cu portarii stam bine, iar in compartimentul defensiv si la mijloc lucrurile ar putea fi mai bune. In ceea ce priveste atacul, suntem chiar deficitari, insa speram sa apara ceva. Precizez ca aceasta analiza se refera la jucatorii care acum au 17 ani.

5. Cu ce poate ajuta un manager echipa U-22 / U-19?
canavarro: Cel mai probabil cu rezultate Very Happy
METALL: Un manager ne poate ajuta cu urmatoarele lucruri: sa ne anunte atunci cand extrag un junior care considera ca ar putea fi selectionat, sa ne consulte in ceea ce priveste antrenamentul sau, sa ne informeze cu privire la cresterile jucatorilor si, nu in ultimul rand, sa nu extraga juniori in ultimele doua saptamani ale sezonului, pentru a nu pierde automat un an de varsta al juniorului respectiv.
Asa cum am mai spus, eu si colegul meu suntem deschisi, acceptam orice sfat sau discutie, nu exista riscul unui refuz al comunicarii in ceea ce priveste Nationala.

6. Vei putea considera la un moment dat sa iti dai demisia? In ce conditii?
canavarro: Voi demisiona doar daca nu voi califica echipa la CM. Daca va fi un rezultat slab la CM, dupa vor fi alegerile si nu va fi timp de o demisie
METALL: Cu siguranta DA. Nu sunt batut in cuie si sunt un om de principiu. Mi-as da demisia in conditiile in care rezultatele echipei nationale ar fi slabe si ar fi urmare a greselilor mele ca si selectioner.

7. Ce te atrage la FA?
canavarro: Ce ma atrage la FA? nici nu stiu... pur si simplu imi place!
METALL: Buna intrebare [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]Sincer, pana sa ai initiativa geniala de a deschide forumul extern, jucam FA din inertie. De ce apreciez foarte mult acel forum extern? Fiindca acolo putem comunica cu adevarat, putem invata unii de la ceilalti, ne putem cunoaste cat de cat, etc. Acum pot spune ca FA are deja o importanta mare pentru mine, mai ales ca acum am si responsabilitatea rezultatelor echipei nationale.
Chiar tin sa te felicit si sa iti multumesc, Radu, pentru faptul ca tu, prin initiativele tale (forumul extern, premiile acordate, etc.) ai facut ca Romania, prin comunitatea reprezentata in acest manager, sa fie mult mai coagulata si, implicit, mult mai puternica. Rezultatele nu vor intarzia sa isi fac aparitia.
In incheiere, doresc sa multumesc frumos pentru initiativa de a-mi lua acest interviu si ii salut pe aceasta cale pe toti managerii romani.
Hai ROMANIA! 

p.s. Tin sa precizez ca nu am modificat raspunsurilor celor doi manageri, cu toate ca am rosit putin mai mult cand am citit ultimul raspuns al lui METALL. Multumesc, dar nu era nevoie Cool

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  METALL Lun Iun 24, 2013 10:13 pm

Radu, pur si simplu i-am dat Cezarului ce-i al Cezarului.
Multumim inca o data! Wink

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
METALL
METALL
Admin

Mesaje : 2723
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  Ovidiu1986 Joi Iul 11, 2013 9:08 am

Very Happy 


Ultima editare efectuata de catre Ovidiu1986 in Joi Iul 11, 2013 9:10 am, editata de 1 ori (Motiv : am pus mai jos mesajul)
Ovidiu1986
Ovidiu1986

Mesaje : 973
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 37
Localizare : Sibiu

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  Ovidiu1986 Joi Iul 11, 2013 9:09 am

Iata urmatorul articol:


Ovidiu1986 a scris:Pe langa faptul ca este unul din cei mai vechi useri din comunitatea romaneasca, manageriaza cea mai galonata echipa romaneasca din FA.In 18 sezoane a castigat 7 titluri de campion national, a castigat o cupa a Romaniei o singura data a iesit vicecampion national si de 2 ori a terminat pe locul 3 in liga 1.De asemenea a condus si destinele nationalei mari si U21 avand rezultate excelente.Probabil cum deja v-ati dat seama, protagonistul urmatorului interviu este managerul echipei BTA si anume Dantte.In randurile urmatoare Dantte a fost de acord sa ne raspunda la cateva intrebari:

1.Cine este Dantte in viata reala? Cum te cheama, de unde esti si ce ocupatie ai?
Numele meu este Dan, am 29 ani si sunt din patria vinului, Vrancea. Activez in domeniul asigurarilor de vreo 7-8 ani.
2.Esti unul din primii useri din comunitatea romaneasca.Intre timp multi useri experimentati s-au lasat, ce te face sa continui?
Cred ca inertia ma mai tine aici, pasiunea pentru acest joc a disparut demult, cam de cand m-am lasat de manageriat nationala mare.
3.Esti cel mai titrat user roman, care este strategia ta de joc?
Cel mai titrat e cam mult spus. Am avut o strategie buna cand m-am apucat de jos si am reusit astfel sa iau un mic avans fata de urmaritori, ceea ce a condus la o serie de titluri. Mai apoi valorile s-au echilibrat, randomul si-a pus amprenta destul de mult in ceea ce inseamna jocul, fapt ce m-a indepartat de acest joc, lucru ce se poate vedea si in parcursul echipei din ultimele sezoane.
4.Avand in vedere ca la nivel de echipa nationala Romania e campioana mondiala, crezi ca in viitorul apropiat e posibil ca o echipa romaneasca sa castige si o cupa europeana?
La nivel de nationale lucrurile sunt destul de echilibrate si randomul si/sau inspiratia de moment poate oferi victoria oricui ( cam cum e in Liga 1 de la noi), in schimb la nivel de echipe trioul Cehia, Slovacia si Polonia inca detin un avans valoric important in fata celorlalte tari, fiind nevoie de mult random pentru a scoate din competitie echipele din aceste tari. Am avut cateva incercari de a ma axa pe competitiile europene, fara prea mult succes de a accede in fazele finale ale competitiei, iar celelalte participante din Romania in aceste competitii au pus, pe buna dreptate, accentul pe campionat in detrimentul acestor competitii, asadar nu vad in urmatoarele 5 sezoane sa castige o echipa din Romania vreo competitie europeana.
5.Fiind unul din cei mai exerimentati useri din Romania, crezi ca e o buna strategie aducerea asistentilor straini la echipele nationale? Te-ai gandit sa mai candidezi pentru postul de selectioner?
Atata timp cat userii straini isi pun timpul si experienta in slujba nationalelor, mi se pare o idee buna sa fie acolo. Eu unul sigur nu voi mai candida la vreo nationala pentru ca, dupa cum am mai precizat, nu ma mai atrage acest joc si nu voi aloca mai mult de cateva zeci de minute acestui joc saptamanal, deci nu are rost sa incurc lumea.
6.In final ai putea da un sfat userilor romani?
Ce sa le zic? Sa ia jocul asa cum e, sa nu se enerveze prea mult in cazul unor rezultate total aiurea, sa incerce sa creasca echipa si rezultatele vor veni, si, dupa cum zicea un ilustru necunoscut si mare "ganditor" roman: "Succesuri!" Very Happy
Ovidiu1986
Ovidiu1986

Mesaje : 973
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 37
Localizare : Sibiu

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  rd210275 Vin Iul 12, 2013 10:17 am

ecelent

_________________
Free Gigi... for good
Radu D. - Manager Lupii Negri Galsa
Team ID 37701
rd210275
rd210275
Admin

Mesaje : 4402
Data de inscriere : 09/09/2012
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

https://faro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  canavarro Vin Iul 12, 2013 11:58 am

il psotez? Smile
canavarro
canavarro

Mesaje : 669
Data de inscriere : 11/09/2012
Varsta : 34
Localizare : Tandarei & Bucuresti

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  Ovidiu1986 Vin Iul 12, 2013 10:34 pm

da
Ovidiu1986
Ovidiu1986

Mesaje : 973
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 37
Localizare : Sibiu

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  Ovidiu1986 Vin Iul 12, 2013 10:40 pm

rd210275 a scris:Deci, cam astea sunt.

1. Noul antrenor al nationalei (noi) U-22 / Noul antrenor (de fapt acelasi) al nationalei (noi) U-19. Cine esti de fapt?
canavarro: Salut. Ma numesc Stefan, am 23 de ani, student in agronomie
METALL: Ma numesc Mihai, am 35 ani, sunt din Pitesti si mare fan FC Arges si Romania.

2. De ce ai candidat? De ce crezi ca ai fost ales?
canavarro: Am candidat pentru a ajuta noua echipa nationala U 22. Cred ca am fost ales datorita performantelor de la u 18 mai nou u19. Locul 2, si 3 la CM.
METALL: Am candidat fiindca am vrut sa continui munca inceputa la Nationala mica, mai ales acum cu aceasta noua provocare - U19. Ma consult intotdeauna cu asistentul meu Litalgion si cu toti membri forumului extern care vor sa dea un sfat care sa ajute Romania. In plus sunt mandru sa fiu antrenorul uneia din nationalele tarii mele. Chiar daca nationala mezina, pare la prima vedere cea mai putin insemnata, consider ca de aici se poate crea baza pentru cele doua nationale mai mari.
De ce am fost ales?! Din doua motive: primul ar fi faptul ca pe forumul extern suntem deja un grup destul de omogen in care colegii au reusit cat de cat sa ma cunoasca. Al doilea este faptul ca managerii care urmaresc nationala, au vazut ca ma implic 100% ca si selectioner, comunic cu proprietarii jucatorilor selectionati la nationala in toate aspectele (antrenament, de ce un jucator a fost sau nu selectionat, etc.) si, nu in ultimul rand, rezultatele obtinute pe perioada madatului meu (aici includ si meritele incontestabile ale asistentului meu) au fost destul de bune (locul 4 la CM si mentinerea in elita mondiala la aceasta grupa de varsta - locul 3).

3. Ce poate realiza Romania la U-22 / U-19 cu lotul care se prefigureaza?
canavarro: Eu cred ca se poate realiza maxim, locul 1 la CM, dar ne mai trebuie si putin noroc.
METALL: Intrebare destul de dificila... Asa cum am comentat si pe forumul extern, marea problema ar fi compartimentul ofensiv, acolo unde, ca si la nationala mijlocie, nu a aparut nimic inca. Spun "inca" deoarece ar mai fi timp sa "rasara" o speranta promitatoare sau chiar doua daca avem noroc. Noi vrem sa ne calificam fara pobleme la CM, iar apoi, daca vom mai fi la carma nationalei sa realizam cel putin un loc 4 la CM.

4. Care va fi strategia: lot, tactica, pregatire?
canavarro: Vom incepe cu lotul actual calificarile, iar daca vom obtine rapid calificarea, vom intineri imediat lotul. Tactica depinde de la meci la meci, iar pregatirea, consta in experienta jucatorilor care vor face deplasarea la CM.
METALL: Strategia este urmatoarea: in meciurile amicale din acest sezon folosim tot ce avem mai bun la categoria de varsta 17 ani, pentru a creste acesti jucatori in vederea CM de peste un sezon, atunci cand acesti tineri vor avea deja 19 ani. Din ce am vazut pana acum, aceasta strategie mai este adoptata doar de Slovacia si de Cehia, echipele cele mai puternice la ora actuala. Lotul poate suferi modificari in functie de ce juniori noi apar, de antrenamentul oferit actualilor selectionati, etc.
In calificarile care vor urma sezonul viitor, vom coopta si cei mai buni jucatori de 19 ani (actualmente 18) care au facut parte din lotul folosit la CM trecut. Ne vom asigura calificarea cu acesti jucatori, iar apoi, vom folosi cat mai mult posibil si actualii jucatori de 17 ani, cei care vor duce greul la CM.
Tacticile sunt alese in functie de ceea ce avem mai bun la ora meciului. Grosso modo cel mai bine stam la capitolul extreme, asa cum a fost si pana acum. Si cu portarii stam bine, iar in compartimentul defensiv si la mijloc lucrurile ar putea fi mai bune. In ceea ce priveste atacul, suntem chiar deficitari, insa speram sa apara ceva. Precizez ca aceasta analiza se refera la jucatorii care acum au 17 ani.

5. Cu ce poate ajuta un manager echipa U-22 / U-19?
canavarro: Cel mai probabil cu rezultate Very Happy
METALL: Un manager ne poate ajuta cu urmatoarele lucruri: sa ne anunte atunci cand extrag un junior care considera ca ar putea fi selectionat, sa ne consulte in ceea ce priveste antrenamentul sau, sa ne informeze cu privire la cresterile jucatorilor si, nu in ultimul rand, sa nu extraga juniori in ultimele doua saptamani ale sezonului, pentru a nu pierde automat un an de varsta al juniorului respectiv.
Asa cum am mai spus, eu si colegul meu suntem deschisi, acceptam orice sfat sau discutie, nu exista riscul unui refuz al comunicarii in ceea ce priveste Nationala.

6. Vei putea considera la un moment dat sa iti dai demisia? In ce conditii?
canavarro: Voi demisiona doar daca nu voi califica echipa la CM. Daca va fi un rezultat slab la CM, dupa vor fi alegerile si nu va fi timp de o demisie
METALL: Cu siguranta DA. Nu sunt batut in cuie si sunt un om de principiu. Mi-as da demisia in conditiile in care rezultatele echipei nationale ar fi slabe si ar fi urmare a greselilor mele ca si selectioner.

7. Ce te atrage la FA?
canavarro: Ce ma atrage la FA? nici nu stiu... pur si simplu imi place!
METALL: Buna intrebare [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]Sincer, pana sa ai initiativa geniala de a deschide forumul extern, jucam FA din inertie. De ce apreciez foarte mult acel forum extern? Fiindca acolo putem comunica cu adevarat, putem invata unii de la ceilalti, ne putem cunoaste cat de cat, etc. Acum pot spune ca FA are deja o importanta mare pentru mine, mai ales ca acum am si responsabilitatea rezultatelor echipei nationale.
Chiar tin sa te felicit si sa iti multumesc, Radu, pentru faptul ca tu, prin initiativele tale (forumul extern, premiile acordate, etc.) ai facut ca Romania, prin comunitatea reprezentata in acest manager, sa fie mult mai coagulata si, implicit, mult mai puternica. Rezultatele nu vor intarzia sa isi fac aparitia.
In incheiere, doresc sa multumesc frumos pentru initiativa de a-mi lua acest interviu si ii salut pe aceasta cale pe toti managerii romani.
Hai ROMANIA! 

p.s. Tin sa precizez ca nu am modificat raspunsurilor celor doi manageri, cu toate ca am rosit putin mai mult cand am citit ultimul raspuns al lui METALL. Multumesc, dar nu era nevoie Cool

Pe acesta de ce nu l-ati postat?
Ovidiu1986
Ovidiu1986

Mesaje : 973
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 37
Localizare : Sibiu

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  canavarro Dum Iul 14, 2013 12:32 am

nu am stiut daca e terminat sau nu Smile daca mai trebuie " finisat" Smile
n-a mai postat nimeni aici o perioada, si am uitat Crying or Very sad 
canavarro
canavarro

Mesaje : 669
Data de inscriere : 11/09/2012
Varsta : 34
Localizare : Tandarei & Bucuresti

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  canavarro Dum Iul 14, 2013 12:42 am

am postat Smile ii trebuia un titlu, si am pus eu unul Smile
canavarro
canavarro

Mesaje : 669
Data de inscriere : 11/09/2012
Varsta : 34
Localizare : Tandarei & Bucuresti

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  Ovidiu1986 Dum Iul 14, 2013 11:46 am

o sa ma ofer eu sa devin reporterul de servici Very Happy. Pentru saptamana viitoare o sa incerc sa fac un interviu cu Axiss
Ovidiu1986
Ovidiu1986

Mesaje : 973
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 37
Localizare : Sibiu

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  canavarro Mier Iul 17, 2013 12:13 am

Ar fi grozav... vezi ce are de gand sa faca cu jocul ce imbunatatiri, si dc nu cauta sponsori, oameni care sa il ajute, si de ce face totul de unul singur?
canavarro
canavarro

Mesaje : 669
Data de inscriere : 11/09/2012
Varsta : 34
Localizare : Tandarei & Bucuresti

Sus In jos

Junalist, reporter..etc - Pagina 3 Empty Re: Junalist, reporter..etc

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum